Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Daniela Pargu написа:Така обяснено- направо си е старинна!
Аз разбирам, че тези които търсим са от по-ново време? :?:
Да, розите са създадени в интервала 1974-1980 год.
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

Моля, бройте ме, ако се стигне до събиране на средства или друга помощ!
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от ToBo »

ToBo написа:Какви бяха характеристиките на Мариста? До нас в един двор има червена роза с бяла обратна страна на венчелистчетата. Храстова, висока става - към 1,50-1,80. Много цъфти. Цветът е с форма на чаен хибрид с висока пъпка. Питах един път собствениците как се казва и дали ще ми дадат резник есента. Казаха, че не знаят и ще дадат, и така остана... Утре ще снимам. И ако се окаже нещо подобно, ще прося по-настоятелно ;)
Стана утре :oops: Това подозирам за Мариста. Собствениците не се мяркат никакви. Снимка през ограда на прецъфтяване и след градушка. Храстът е към 1,50 в момента.

Изображение

Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

ToBo написа: Снимка през ограда на прецъфтяване и след градушка. Храстът е към 1,50 в момента.

Изображение

Изображение
Пускам пак описанието
"Пъпката е едра, яйцевидна. Цветът е едър (10-11см), кичест(65-80 венчелистчета).
При първи цъфтеж цветовете са по 2-3 на дръжка, с лек чаен аромат, виненочервени, а покритата част от венчелистчетата е сивобяла.
Цветните дръжки са дълги 60-70 см.
Сортът е подходящ за отглеждане на отрязан цвят. Храстът е изправен, силно облистен, с тъмно зелени, лъскави листа, висок 100-120 см.
Награден е със златен медал на Ерфурт през 1981 год."


Цветът е едър (10-11см), кичест(65-80 венчелистчета)- Тово да сподели така ли изглежда на живо.

При първи цъфтеж цветовете са по 2-3 на дръжка- ДА, на снимката има такива цветове

Виненочервени, а покритата част от венчелистчетата е сивобяла- На снимката цвета се вижда повече ярко червен, но нищо чудно фотото да лъже. Отвън венчелистчетата са сивобели, макар, че в описанието пише - покритата част......

Дълги цветоносни дръжки -ДА

Сортът е подходящ за отглеждане на отрязан цвят
- категорично ДА

Храстът е изправен, силно облистен, с тъмно зелени, лъскави листа, висок 100-120 см.
- тази роза изглежда доста занемарена, храстът е изправен но по другите критерии малко се разминава - по висок е, което може да се дължи, че не е огряван добре от слънце и не добре облистен, но това може да е вследствие на лошото стопанисване.

И в сравнение с единствената снимка на Мариста..

ИзображениеИзображение

Тово, задължително искай резници за да видим при нормално обгрижване какво ще покаже розата.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от ToBo »

Цветът е реален и прилича на снимката на Мариста. От дни дебна хем да не е ярко слънце, хем да не е мокра, хем да видя хората. Първите две се изпълниха. Собствениците са възрастни, може да не могат вече. Тази година определено е занемарен целия двор, за разлика от предишните. Според мен не е рязана изобщо.
Цветът е едър и кичест, пъпката е едра, но сега няма пъпки. Храстът е напълно открит за слънце. Къщата е от север, аз снимам от юг. Може би вечер, като легне слънцето, да получава сянка от къщата, която е от другата страна на улицата. Целодневното слънце може би избелва цвета в известна степен.
Ще дебна стопаните да ги помоля за розичка и да разпитам за произход.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2151
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 54 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от flora »

Каква хубава тема! Малко късно я открих, но може да съм полезна с една роза. Роза, която е в градината от 1974-1975 година посадена от свекърва ми. Цветът много прилича на цвета на розата Моника Белучи - листата са тъмнозелени, висока е около 100-130см. и цъфти с няколко цвята на един стрък, та си мисля, че може да е Мариста. За съжаление нямам снимка, а първата вълна на цъфтеж отмина. Не съм я снимала, защото винаги съм я имала и не ме е вълнувала като новите рози, но сега ... Подарих една на Милена02 може тя да я е снимала. Ще се постарая да снимам при втората вълна.
Ето снимка на розата Monica Bellucci, която е най-близо до розата, която имамИзображение Пропуснах да отбележа, че при дъжд цветовете поглъщат вода и клюмват (на отделни цветове се пречупват дръжките), но не загниват. Ако леко се изтръскат се изправят. Податлива е на черни петна, но е устойчива на мана.
Изображение Изображение
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Днес говорих отново с Университетски ботанически градини.
За съжаление няма нищо останало от българските рози там......
Информацията за нашето търсене е стигнала и до директора и той с радост е приел инициативата, ако успеем да размножим розите от БГ БАН, да им отделят специално място в трите градини и да ги показват на всички като Българските рози на проф. Стайков.
Засега остава да действаме с розите от БАН и да търсим на други места.
Давайте идеи, къде може да търсим още.
Deleted User 5091

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 5091 »

въпреки, че изобщо не съм им фен малко снимки на стари български рози в двора ми
Изображение
Изображение
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Втората и третата ми харесват много.На първата сигналният й цвят също ми харесва.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

mija написа:въпреки, че изобщо не съм им фен малко снимки на стари български рози в двора ми
Mija сигурно ли, е че са български сортове?
Ако е така да се впускаме в разпознаване.........
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”