Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Сега и няколко общи приказки за розариума, може би не са за тук, но не знам къде точно, а тук ще се прочетат. Обичайните проблеми с финансите няма и да ги споменавам, тъй като те са повсеместни. Г-н Митев с голямо желание и болка ми разказа и показа какво се опитва да направи от стария розариум, как не могат да попаднат на свестни работници, които да се грижат за розите, даже преди няколко дни поредният новопостъпил бил напуснал, как размножават рози, които после умират в саксии от неполиване. Тъжно е. Площта не е малка, има доста празни места от умрели рози. При много храсти забелязах избили шипки от подложката, плевелите няма да коментирам (тъкмо ги бяха окосили за да може да се мине с култиватор). Ще му изпратя списък с моите рози и му обещах резници от всичко, което си хареса. От името на форума също изразих готовност, ако имат нужда от някой конкретен сорт, който расте из нашите градини да съдействаме. Като Ботаническа градина те се интересуват особено от по-стари сортове, които са в основата на родословията на повече съвременни сортове. Та така, и в тази грдина разрухата чука на вратата. За сега я удържат, но докога ли :snif:
И въпреки всичко розите цъфтят :dovolen:
Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Похвално е ,че са успели да запазят български сортове.Но състоянието на розариума не е похвално.Бях там преди 5-6 години,исках да купя рози -не предлагаха.Но ми взеха 5 лв,за да видя 10 рози и имаше няколко служители ,които се въртяха ,без да знаят за какво.А имаше интерес и посещаемост. .Положението беше точно както сега.Няма развитие за 6 години.Твърдя ,че става въпрос за неуспешен мениджмънт.Как може ботаническата градина в Балчик,например ,да се поддържа ,а тук не може.И то при положение,че се намира до 2-милионен град.Хиляди декари се взеха от собственици от най-скъпата част на София ,за да се ветреят ливади.
Аз нямам нищо напротив да дам резници,дори да даря вкоренени рози ,но дали ще има полза?Значи някой размножава рози,но няма кой да ги полее?Безумие някакво.Но ще заложа резници в саксии и ще им ги занеса.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Права си, Либра, има какво да се желае по отношение на управлението, но при недостига на средства няма достатъчно персонал, да не говорим за квалифициран. А без хора не става. Пък без хора с опит и желание пък хептен не става. Площите са големи. Ние всички знаем какво е да обгрижим 0.5-1 дка градина за да изглежда спретната, а тук става дума за десетки декари. Оранжериите гълтат основното количество средства от бюджета, защото там става дума за оцеляване на хиляди тропични и субтропични растения. Поддържането и отоплението през студените месеци е огромен проблем. Затова не остава кой-знае какво за навън. Хората се стараят, организират изложби, размножават и продават растения. В Балчик е различно, защото там е туристическо място и градината в голяма степен е комерсиализирана. Да не забравяме, че тази на БАН има образователна и научна функция. И не е в центъра на града, а в покрайнините и човек не отива там случайно и спонтанно докато се разхожда.
Днес като отидох трябваше да почакам малко, из оранжериите се носеше шум и крясък и по едно време директорката излиза от оранжерията, понесла на една пръчка 1.5 м смок, стиснала го за опашката с един чувал. Навън с общи усилия го вкарахме целия в чувала (много беше сърдит) за да го пуснат някъде надалеч, да не плаши посетителите. Та и с такива неща се занимават там :dovolen:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Renimoss - :sbow: :sbow: :sbow: :sbow:
Огромно благодаря, че жертва от времето си да отидеш в тоя пек, благодаря и за снимките на оцелелите сортове рози. :tzvetentze: :tzvetentze:
За безхаберието и разрухата - въпреки 28 години демокрация и капитализъм, никой не е съумял, да развие и да направи това място интересно и посещаемо от хората, съответно печелившо за да се издържа. Ако трябва и аз ще вкореня резници, ако това ще помогне да се развият нещата
Снимките веднага ще ги кача в ХМФ.
Аз две седмици се опитвам да се свържа с една госпожа от Университетски ботанически градини за да я попитам дали имат при тях някоя от розите, но безуспешно.
Все пак са три ботанически градини, може да има нещо оцеляло.
Беше в отпуск, после или е в почивка или нещо друго, тел. номер съм оставил никой не се е свързал все още с мен......

П.П.
Качих снимките
Гита
https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l ... 0.0&tab=36" onclick="window.open(this.href);return false;
Теодора
https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l ... 7.0&tab=36" onclick="window.open(this.href);return false;
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Тая Гита ми легна на сърце :sheart:

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Хубавица е ,да,те и другите са сигурно красиви,но са били на края на цъфтежа си.И то ,понеже и без друго се обърка сезонът.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози - наши, български!

Мнение от calico »

прекрасна работа си свършила, Рени :sbow: :sbow: :sbow:

Тъжно е малко това за градината на БАН. Дали можем нещо да направим? Еднократното събиране на средства не е решение на проблема. :hmmm: :hmmm:
Дали няма някои безработни девойки от нас в момента, живеещи в София, които биха могли да влеят своите сили, умения и любов към цветята там? Дори и да е за не много време? Вероятно заплатите не са високи, но пък ще е повече от нищото... :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Не мисля, че финансовата помощ е удачна в случая. Говорих с директора и тя каза, че ако имат нужда от помощ под формата на "бригада" (не се сещам за друга подходяща дума, но вие се сещате) ще се свърже с мен и тогава ще се опитаме да се организираме. Би било полезно и забавно за всички. Имам леки съмнения, че ще го направи, доколкото я познавам. Чудя се дали и как деликатно да "натрапим" помощта си. Може би Пенков би дал акъл по случая, но той рядко влиза тук. Иначе можем да помогнем с растения, в случая рози, но ако ни ги поискат. Защото нови растения означават и повече работа, а в градината имат ограничен капацитет откъм работна ръка.
Но да не разводняваме темата за нашите рози. Ако от градината поискат помощ ще отворим нова тема, където да обсъждаме какво и как.
Важното е, че поне на едно място в България намерихме трошици от загубеното наследство на българските рози. Благодарение на упоритостта и настойчивостта на gospodiov :tzvetentze:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Дайте да помислим, как да я придвижим тая Елегия от братска Русия.
Алина ми изпрати линк на Тимирязевска Академия, където може да се закупи Елегия.
http://www.plantpro.timacad.ru/rosa/rosa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Натали-я се свърза с тях, няма проблем да я купим, въпроса е, че те не се ангажират по никакъв начин с изпращане.
Говорих с UPS, няма как да се превози растение с куриер,и пратка 2 кг (ако розата е в контейнер) ще струва около 150 лв., доставка 5 дни.
Остава варианта да се превози в багажа на някой, който лети със самолет към България.
Някакви идеи?
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Не знам кой ще се навие да влачи саксии от Русия.Не продават ли рози на гол корен есента?Сега е нормално да имат само в саксии.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”