Клематиси 2017

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от mimivd »

Благодаря ти,miltonia!
Тези,които ще вадя от едно място в градината и ще местя на друго място-ясно,ще режа,а трябва ли да режа и тези ,които ще прехвърлям от саксии в земята?
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от miltonia »

И в двата случая стъблата ще ги режеш, когато поизсъхнат, на височина според групата, от която е клематиса. Ако стъблата са свежи и има зелени листа, не ги режи след засаждането, все ще дадат някакви хранителни вещества на корените.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от mimivd »

Благодаря ти!
Ще действам точно по твоите указания, пък дано.. :stiskam:
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от Kaira »

Многоликата Countess of Lovelace
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
roza
Кана кафе
Мнения: 604
Регистриран на: Юни 9, '14, 23:47
Местоположение: Бургас

Re: Клематиси 2017

Мнение от roza »

Тъй като няма нова тема за 2018 г. , ще питам в тази и дано някой ми даде съвет:
Имам северна ограда телена, която от слънце не се огрява . Искам да я покрия с клематиси. Имам ли шанс ? Може ли за съвет кои сортове биха издържали на тези условия и биха цъфтяли.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от maleas »

За една ограда, която по принцип ми е на юг, но зад нея при комшиите има две големи иглолистни и самата къща на комшийката, и оградата се огрява само сутринта до към 10.30, купих миналата пролет монтана фреда. Избрах тази монтана защото пишеше че обича засенчване, листата имат червени нюанси, при повече слънце стават зелени. Разви се чудесно, даже в опитите да не окупира комшийските иглолистни, беше пречупвана по върховете, което само помогна да се разклони повече, и очаквам по-обилен цъфтеж на пролет.
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2017

Мнение от Kaira »

roza написа:Тъй като няма нова тема за 2018 г. , ще питам в тази и дано някой ми даде съвет:
Имам северна ограда телена, която от слънце не се огрява . Искам да я покрия с клематиси. Имам ли шанс ? Може ли за съвет кои сортове биха издържали на тези условия и биха цъфтяли.
За северна ограда аз бих пробвала с клематиси viticella. Има голямо разнообразие от тях като цвят и стигат на височина до 3-4 метра.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2017

Мнение от ToBo »

Ще виреят клематиси там, да. Евентуално неудобство би било, ако заради огряването цъфтят повече натам, накъдето не ги виждаш. Но когато се сгъстят след няколко години, няма къде да идат, и ще цъфтят във всички посоки. И двете предложения по-горе ще свършат работа. В София не бих сложила монтана на сянка, защото е много студено. Но при теб би трябвало да ѝ няма нищо :dovolen: Даже ми щукна, че ако имаш монтана и витицела наблизо, ще имаш цвят почти непрекъснато. Друг е въпросът, че ще ти остават на кълбо отрязаните клони на витицелата и няма да можеш да ги почистиш, ако са много близо едно до друго и са оплетени в монтаната :lol:
Като сортове всички витицели стават за всякакво изложение. От другите трябва да гледаш един по един дали са подходящи за сянка. Флоридата не стават. Като общо правило за втора и трета група по-светлите са по-сенколюбиви. Но има изключения :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
roza
Кана кафе
Мнения: 604
Регистриран на: Юни 9, '14, 23:47
Местоположение: Бургас

Re: Клематиси 2017

Мнение от roza »

Благодаря ви момичета! Сега остава да ги избера и засея.
Аватар
giko
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Апр 19, '12, 07:33
Местоположение: Казанлък

Re: Клематиси 2017

Мнение от giko »

Имам въпрос към знаещите - кой клематис е наистина червен, за "Ребека" - ясно, ама не я срещам никъде. Купих си "Руж Кардинал", ама или не е той, или хората на друго викат червено. Освен това имам и едни други 4 !!! недоразумения, които странно как успяха да се улучат еднакви - "Polish Spirit" /съдейки по вашите снимки/, та повече експерименти по картинки да не си правя. И един бял ми препоръчайте, много цъфтелив и с едри цветове, може и кичести, да го омеся с една шарена роза - "Ines Sastre", подарък ми е от чедото, пък подозирам, че шаренията ще ми дойде в повече.Или ако някой има вкоренени някакви подходящи - мога да си купя?
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”