Нашите прекрасни рози 2017

Публикувай отговор
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от hosta127 »

calico написа:
tanini77 написа:Вчера :snif: не трябва ли?

изобщо есента и зимата трябва да е време за покой на което и да е растение, не време за цъфтеж.
тоест есента нищо не трябва да се тори ?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от calico »

ами не, защо да се тори, растенията спят и почиват.
първото торене е рано напролет, като ги изрежем, като почват да се събуждат.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от bell »

Калико, с нищо ли не ториш розите през есента?
Аз им слагам на моите октомври, ноември фосфорните и калиевите торове, тоест тройния, като есенно запасяващо торене :hmmm: Добре се чувстват и така от години.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от greeneyed »

Разбъркани в съотношение 2:1 слагам на всички растения есента троен суперфосфат и калиев сулфат. Изчиствам паднали листа да не се крият вредители да зимуват там и заравям торта, примерно по 1 шепа .
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Златка Трънова »

И на мен това ми препоръчаха в агроаптеката, но до сега се колебаех.Казаха ми също , че тази комбинация се усвоявала много бавно и в следващите три години ,нямало нужда през есента да слагам фосфор.Обаче, щом ти го правиш Greeneyd и аз ще взема да сложа на розичките. И ще ги напръскам с 2% бордолезов разтвор :dovolen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от МГХ »

Аз ги напръсках с два процента бордолезов миналата седмица както си бяха с листа и цветове , но не съм торила. Като се замисля трябнаше малко фосфор и калий , но вече май е късно.
gospodinov

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от gospodinov »

Аз мисля като calico..... не мисля, че на спящата роза са и необходими хранителни вещества, още повече, че пролетта са влага NPK....

"Roses

In the early fall you will want to stop fertilizing your roses . If you continue to fertilize them you will encourage new growth on the rose bush. Fall is not the best time for new growth. It will only freeze and die when frost comes.

Read more at http://garden.lovetoknow.com/wiki/Fall_ ... hlrVxiF.99" onclick="window.open(this.href);return false;
Може ли да дадете линк, със съвети за есенно торене и за влагане на тези торове, интересно ми е да прочета.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Vasi »

Gospodinov, само като напишеш в Гугъл fall fertilizer for roses излиза каренце, че след като заспят розите може да се подхранят с тор богат на калий, като по този начин им се повишава студоустоичивостта.
Ето ти и линк http://m.extension.illinois.edu/roses/water.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;
;) :nod:
"A garden that is finished is dead."
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от greeneyed »

"Розите имат характерни периоди през вегетацията, през всеки от които растенията имат определени изисквания към храненето и се нуждаят от различни количества хранителни вещества. През пролетта с резитбата се стимулира растежът на корените и издънките. През това време растението усилено поглъща хранителни вещества, особено азот.
През лятото, за да образува нови издънки и за получаване на красиви цветове е необходимо пълно и комплекно торене с микроелементи и органични торове. Есента за натрупване на запаси от хранителни вещества, за узряване на стъблото и за подготовка на растението за зимата са необходими фосфор и калий."
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от bell »

Аз за есенното торене съм чела от наши източници, не от чужди, за отглеждането на маслодайната роза. В интернет има много писано по специализирани форуми или статии. Там навсякъде има схема на есенно торене с цел по-голям добив. Е, аз не добивам розово масло :angelche: , но нали за да има повече масло, трябва повече и по-голям цвят. Все го описват, като трупане на запаси, калия освен за цвят е и за по-добра зимоустойчивост. Не ми се рови да търся, но има много писано.
Жалко, че Лера не чете, за да каже какво прави в нейните маслодайни полета.
А, за чуждите източници за торене съм малко скептична, защото рускините завиват розите в окопи още в началото на октомври, а при нас правят есенна вълна от цвят. После едва края на април почват да дават признаци на живот, а при нас са развити храсти и някои даже с пъпки. Те имат твърде различен период на развитие на розите от нашия.
В по-топлите климати и там не знам по какви схеми торят, но пък вегетацията им е почти през цялата година.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”