Зимоустойчивост на розите

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 1338 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от Lilly »

tili написа:
Lilly написа:така изглеждаше и тая, която аз снимах, преди да я смачка снега
веднага се впечатлявам от това, че няма 1 болно листенце
а аз получих днес холандските рози - листата им бяха всичките с черни , та към лилаво петна..
Лили, сподели какъв е този тор в сашета? Производител и т.н. И как цъфти това чудо през август, напр. :hmmm:
http://sortovisemena-bg.com/categories/ ... ecursive=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Не съм сигурна има ли правила във форума за линкове/реклами... :snif: Това не е реклама..
но това са торовете / сашетата/ , които една добра приятелка-агроном ми дава всеки път да комбинирам с препаратите за пръскане срещу всякакви болести
но аз мисля, че фирмата просто това предлага
аз лично листно торих тая година с ХартиГроу по препоръка на Миша и защото от опит /няколкогодишен/ зная , че водоразтворимите торове наистина са много ефективни
и че листното торене си е абсолютно различно от почвеното /може да се допълват, но не са взаимозаменими/
Bell, розата с обилния цвят на 1,12 беше почти единственото цвете в двора на една възрастна жена с 3-4 зъба, за която с 2 ръце се кръстя, че не се е престарала в торенето. По нейни думи пролет тори с тоя тор от Сортови семена.
Просто растението е такова - изумително! Аз споменах - и на двете цъфнали рози от снимките видяхте ли черни петна по листата ? ...Че аз тая година се убих от пръскане - черни петна, мани, акари, торене всякакво ...И още през юли повечето рози бяха само едни голи пръчки...Днес водих подобен разговор с една цветарка - за подобна невероятна роза в нейната градина - обикновена, селска, безименна, която цъфти като за последно от май до декември..
Аз си имам мое мнение за селекциите, за изкуствено създаваните видове, но ще си замълча - просто защото нямам достатъчно опит от практиката в розарството. Но при животните обоснованото твърдение е, че колкото по-активно се намесват селекционерите, толкова по-кекави породи създават.
Живот и здраве, догодина ще я снимам тая роза през май / ако се сетя , де :lol: / и ще я кача в тая тема. Тази роза е толкова красива от години /редовно минавам оттам/ , просто аз не бях запалена по розите и затова само съм маркирала каква прелест расте наоколо
Аватар
svetlata5
Кана кафе
Мнения: 526
Регистриран на: Сеп 18, '14, 23:31
Местоположение: с.Николово, общ.Русе
Обратна връзка:

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от svetlata5 »

Червената роза, която аз качих, също не е моя. Снимах я в двора на една възрастна жена и наистина беше единствената роза там. Също мисля, че едва ли е пръскана с каквото и да е. Жената твърди, че всяка година розата цъфти до Нова година по този начин.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от calico »

Бел, много ниски при теб температури
и голяма разлика, ей това е най-лошо.
При нас сутрин е ледено, но не под -4, -5*С. После през деня е добре.
Почти всичките ми рози са с листа, но това не е за първа зима. Обикновено цяла зима са така, даже на някои ги изрязвам като тръгнат новите пъпки от пазвите. Това не значи че не спят, спят си според мен.
и аз преди две седмици поизрязах унищожените от пробивача стебла, тая година големи поразии е правил, аз не пръсках юни против него и на сега, режа клони и още ще имам да режа напролет.

да питам - не съм защитила с нищо маслодайните розички. Те си бяха вкоренен резник, дали трябва да ги покрия с нещо? :hmmm: :hmmm:

п.п. и аз не се радвам на късноцъфтящи рози. Защо ми е? - нито градина, нито времето е за наслаждения. Не ка спят
Виж, при мен обаче един клематис много напира да цъфти, и едно едро хеме също. Хемето явно ще се спихне, но клематиса го наблюдавам с интерес, има много едри пъпки вече
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Lilly написа: Аз си имам мое мнение за селекциите, за изкуствено създаваните видове, но ще си замълча - просто защото нямам достатъчно опит от практиката в розарството. Но при животните обоснованото твърдение е, че колкото по-активно се намесват селекционерите, толкова по-кекави породи създават.
Живот и здраве, догодина ще я снимам тая роза през май / ако се сетя , де :lol: / и ще я кача в тая тема. Тази роза е толкова красива от години /редовно минавам оттам/ , просто аз не бях запалена по розите и затова само съм маркирала каква прелест расте наоколо
Снимай я да видим коя е тази зимно цъфтяща красавица :tzvetoman:
Лили, тази роза, която си снимала и тази, за които говориш не са старинни, а направени точно от селекционерите. Може да са сортове, които да не са направени сега, а преди 20-30 години, но пак са селекционерски. Активността им не е хаотична, въпреки че вече мащабите са цяла световна индустрия. Между многото плява има и огромни попадения и непрестанни търсения. Да се създават все по-цъфтящи и по-здрави рози отговарящи на желанията на градинарите при всякакви екстремни условия- суша, влага, студ и какво ли не, как рони цвета, аромати... да имат все по различни цветове, като персиките.
За повечето рози са необходими няколко години, за да укепнат и развият. После са чудни.
Старинните рози са друго поле на знания. При тях също има невероятни сортове устояли столетия без да се разпаднат, като видове, здрави, ароматни и красиви. За тях обаче човек трябва да знае, че са еднократни или ако повтарят, то е с единични цветове. Тези рози няма да цъфтят повече от месец в годината и затова не всеки ги иска. Аз съм им голям фен и си дозапълних двора с някои от тях. Има и едни диви рози, но те са само за изкривени души, като нашите, които могат да припаднат по един Бодил щот бил червен и огромен, а шипката била лилава :sthinking:
bell

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Калико, моята маслодайна беше от мама Ли и пак дойдоха вкоренени пръчици, така и я садих в двора без да я захлупвам. Генът на Дамасцената е велик, за две години огромна, няма и частично измръзване и се развива чудесно. И все пак, ако много я мислиш сложи й една бутилка за спокойствие :angelche:

Пробивачът и при мен тази година се разходи из розите, за първи път имах доста поражения :svekurva: Прави ми впечатление, че се вмъква предимно в катерачи и то с чаен ген или поне с дебели клони. Из мускове или разни меки и тъкнки флорибунди го няма.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10033
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 617 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от greeneyed »

Аз имам 3 рози, които са еднократно цъфтящи : Екселса,Вариегата ди Болоня и Хорниш плот. Колкото и да им е обилен цъфтежът, а то наистина е топка цвят, пак не ми стига само веднъж да се изявяват. И трите са устойчиви - нито мръзнат, нито се петносват, пробивач там няма, е ми не са ми любими. Това е положението. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Що бе Грийни, що ги порица така? Сакън как ги прати на резервната скамейка тези стари красавици :svekurva: Когато те цъфтят само около тях трябва да си с фотото и кафето, а ароматите им....ммм :angelche: Еденът е Еден, но водопадите ти на Екселсата не отстъпват по красота!
То, защото лалетата, нарцисите, ирисите, лилиумите, астрите, хризантемите цъфтят цяло лято, та затова :lol:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 1338 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от Lilly »

Bell, аз се запалих по розите от чист мързел :lol: / работата ми е на бюро, не пуша, пия си кафето пред компютъра и си пускам картинки с градини, като не ми се работи :lol: :lol: /
Но хамалогията от тая година ме отчая. И тя беше абсолютно безрезултатна - имах целия спектър от проблеми по розите, дето може да се сети човек. Аз не се радвам на безкрайните серии от снимчици на по едно цветче в този форум -малийййй, сигурно ще ми отнемат регистрацията :lol:
Радва ме цялостния облик на градината, хармонията, здравите хубави растения / дори и едно цветче да няма. Една от най-прекрасните гледки в моята градина беше веднъж, когато на прясно окосената ливада дойде на разходка лисица, която беше толкова красива , и спокойна, и любопитна..все едно беше дошла на кафе при мен :ssun: :ssun: :ssun: . Или катеричките , които търчат около мен ...За мен това е градината.
От старите рози тая година си оставих само една/другите извадих/ и това е роза , на която я видя 3-4 цветчета през лятото, я - не. Но е един прекрасен храст, пищна, симетрична, не боледува /за разлика от останалите кипри/ - ако я видя цъфнала- бонус, ако не - винаги й се радвам , защото е красиво растение.
Така че нямам отношението към това цвете, което всички тук показват.
Ако казваш , че и това е селекция /цъфналите рози / - сигурно си права. Като чета какво казваш - си признавам, че не съм на твоето ниво на компетентност.
Но пък винаги обичам да чета какво казват знаещите хора :tzvetentze:
bell

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Lilly написа: Аз не се радвам на безкрайните серии от снимчици на по едно цветче в този форум -малийййй, сигурно ще ми отнемат регистрацията :lol:
:lol: Няма, няма никои да те гони, но бягай докато е време от нас :hihihi: щот така се почва!
Късметлийка си ти, лисица ти е била на гости, а при мен това лято само една грачеща токачка, ама такъв ми бил късмета.
Страхотно е да градиш градина за душата си, такава каквато я усещаш. Всеки от нас е така и дано не звучим налудничаво с тез тичинки и бодли :sthinking:
Знаеща не съм, само се забавляваме :liubov2:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от calico »

И божурите, Белисима, и божурите - 10 дена в годината, пък прехласване по тях неземно.
И даже ги купуват неистово, макар че са еднократно цъфтящи :lol:
Към розите обаче очакванията са да цъфти непрекъснато, обилно, от май до октомври поне, да не боледува, да няма много грижи. Добре поне че не са като лалетата - да ги вадим и садим по два пъти в годината, че щяхме да се обезрозим :angelche:

п.п. Дамасценчетата няма да ги повивам, щом при теб са устискали на студа, тук ще им е като средиземноморието
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”