Зимоустойчивост на розите

Публикувай отговор
bell

Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Отварям тази тема, за да я пълним с впечатления с времето. Има вече достатъчно натрупан опит и наблюдения и ще бъде хубаво да събираме и тази важна информация за розите. Макар и да сме на малка територия, е видно, че имаме много различни условия при зимуването им.
Отбелязвайте рози, които обичайно мръзнат, други които се справят отлично. Хубаво е да се отбелязва къде се развиват розите, близо до стени, защитени от ветрове, в коя част на България, какви грижи се полагат за тях през есента и зимата и т.н.т. :tzvetentze:

И малко въвеждащо инфо


Фактори на студоустойчивостта
Студоустойчивостта има три фактора - растителна аклиматизация към студено време през есента, издръжливост през зимата и де-аклиматизация през пролетта.
Аклиматизация на растенията е свързана с по-късия ден и спадането на температурите. Постепенно се случват биохимичните и физиологични промени, които правят растенията толерантни към студа. Розите се различават по способността им да се справят с тези промени. В действителност, тази способност е променлива и зависи от годината, за всеки конкретен растителен вид поради промени в здравето на растенията и от годишните амплитуди на времето.
Издръжливост през зимата се отнася до това, че растението ще понесе, без да се повреди ниските температури.
De-аклиматизация се появява в края на зимата и началото на пролетта. Това основно е намаляване на устойчивостта в отговор на затопляне температури. Това е процес, който е противоположен на този на падане аклиматизация.
Доброто здраве е важно
Растения, включително рози, които се аклиматизират твърде бавно, могат да бъдат повредени от началото на студовете. В необичайна година с ранно застудяване, което се случва преди аклиматизация може да нарани растения, които обикновено се справят със студената зима. Една роза с лошо здраве никога не може да достигне максималното си ниво за зимна издръжливост и по този начин може да пострада с увреждания на тъканите.
Здравите рози от всеки клас ще могат по-добре да презимуват успешно от болни рози или недоразвити от горещините, с просъхнали клони, които ще имат значително намален шанс за оцеляване. Ако розата е страдала от липса на вода или хранителни вещества или е била болна през лятото и есента, тя ще бъде в отслабено състояние при зимуването.
Огради и сгради могат да създат подходяща защита за дехидратиращия ефект на клоните от ветровете, като значително се намалява това въздействие.
В допълнение, спирането на азотни торове и преустановяване на торенето през август ще насърчи втвърдяването или съзряването на клоните. Мулчирането през есента може да осигури допълнителна защита. Ако растението е на присадка, може да се посади под повърхността на почвата. Това ще осигури допълнителна защита и ще накара растението да расте на корени от зоната над присадката или превръщането на растението на собствен корен, което по принцип е желателно за рози в студен климат.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5626
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1714 пъти
Получил благодарност: 1937 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от Тутти »

Браво, Bell,важна и полезна тема.И навременна.Благодаря ти за усилието.
bell

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от bell »

Тути, надявам се тепърва да се пълни с наблюдения :liubov:

Въпреки, че не практикуваме укрития на рози, ето едно лесно и практично решение за някоя роза, която расте бавно, мръзне и все пак човек иска да я има
Изображение
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от hrissi2009 »

Страхотна тема Bell. Едно време баба ми си зариваше розите. Зариваше- с пръст и угнил оборски тор и не е имала проблеми, но и розите са били други. Така че се замислям тази година да пробвам, дали ще имам успех или не знам.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от МГХ »

Отначало засаждах розите с присадката над повърхността на почвата . След време установих ,че за моя балкан е добре да е на нивото на почвата .Вижда се горната част ,но е закътано . Есента насипвам една кофа компост от листа и клони. Уточнявам ,защото такъв компост е много лек ,почти въздушен и има неугнили клечици. Той най-добре ми пази розите. Пролетта просто го изтеглям настрани и той вече е станал на почва. Не съм зазимявала по друг начин , но и при мен няма екстремно ниски температури и е закътано откъм ветрове. Средната температура не е висока , но най-ниската от 1998 г , когато купихме къщата , до сега само веднъж е била минус 20 градуса.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от libra »

До сега ,за 6 години ми е измръзнала само една роза Rose de cistiersis.Розата беше леко засенчена ,цъфтя до много късно и за мен това е причината-че не успя да "заспи" и клоните й си останаха зелени и сочни.Като цяло ,виждам че розите продължават до късно да правят нови клони заради топлите есени и когато все пак, дойдат студовете,тези клони измръзват.Имам рози на пек,засенчени ,на течение ,в места,където се задържа вода,изобщо-всякакви условия.
А ,излъгах,друга роза ,която измръзна,даже 2 бр. беше Rosa Banksiae Lutea.За разлика ,от 3бр. от бялата,която няма проблеми,включително ,захваната от резник под бутилка.За това за Лутеата мисля,че трябва по-голямо внимание-да се избира по-благоприятно място и да й се прави укритие първите 1-2 години.
Отначало заривах всички рози,сега само новозасадените.Особено на Петрович клечките ,ми се виждат много уязвими.За това ще получат по 2-3 лопати оборска тор.
Други рози ,които заминаха,но изобщо не ги слагам в сметките,са розите от БГ производители,които имат восък отгоре.Според мен причината е,че ги вадят много рано.Флоров продаваше рози в началото на септември ,за мен те са извадени към края на август./Флората беше към 7-8 септември./И те,не че измръзват,ами си изгниват в земята.Дори в момента вече има рози на гол корен,а времето е топло и още цъфтят.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от nadin »

аз измръзнала роза ( разбирай да не се събуди пролетта ) нямам. Но в студени зими , които са повечето при мен, всички открити клони мръзнат, така че мойте рози независимо какъв вид са в повечето случаи на пролет са подрязани като Чаени хибриди на педя над земята, където се събуждат спящите пъпки. Това е положението. Сигурно само някои канадски селекции ще издянат та да видя и аз катерач в класическия му вид.
Установих че не самата ниска температура е проблема, а комбинацията със северен вятър и силно слънце през деня. То затопля клоните и соковете тръгват ( особено като наближи пролетта - февруари март ) и после като стегне последния студ всичко заминава.
РОУЗ

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от РОУЗ »

Пръскането с бордолезов разтвор през февруари може би е точно с тази цел :hmmm: , за да им се забави ранното развитие?
Знам, че пръскат и кайсиите, за да забавят цъфтежа и да не ги попарят сланите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от nadin »

не мисля. Само варосването доколкото знам се прави за да не се загряват стеблата на дърветата, когато има силно слънце зимата, и да не се пукат после като хване студът, но за розите с техните тънки стъбла не става. Бордолезовият разтвор не се прави по време на цъфтеж не знам точно защо . Може би и затова пръскат с бордолезов, за да забавят цъфтежа, но не мисля че ще помогне за измръзване през февруари или началото на март.
лалесъм

Re: Зимоустойчивост на розите

Мнение от лалесъм »

bell написа: де-аклиматизация през пролетта.
Това основно е намаляване на устойчивостта в отговор на затопляне температури.
При мен това е проблемът - февруари- март стъблата изглеждат добре, а април почерняват предимно/само на катерачите.
Вече научих диагнозата, а къде да прочета за лечението?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”