Местене на рози

Публикувай отговор
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от JuliS »

От вчера съм по гафовете...
Имам проблем - който установих днес. След като попаднах на снимка на Голдън Селебрейшън...едно съмнение се намести в мен. Засятата от мен Аussold(в голяма чуденка бях защо съм поръчала и каква е тази неизвестна роза с надписан с маркер на ръка етикет) Та...не било Aussold а Ausgold...което ме хвърли в още по- голям шок. Защото съм в забила в един скрит ъгъл без кой знае каква переспектива.
Искам да я Местя!!Веднага !!! Ама се чудя дали няма да я прецакам по това време на годината ...А тя цъфти и расте...до наесен местенето и може да е проблем. А мястото и е момента е между плет от туи и млад аризонски кипарис...абсурдно е да остане там.
Какво ще ме посъветвате?
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Lizi »

ако можеш да я извадиш с повече почва - няма проблем
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от JuliS »

Благодаря Лизи. На този отговор се надявах...
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от calico »

аз не бих я пипала сега, тя ще оцелее до есента и местенето няма да е проблемно, все пак е нова роза.
риска сега да загине е по-голям от риска наесен.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 2919

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 2919 »

JuliS написа:От вчера съм по гафовете...
Имам проблем - който установих днес. След като попаднах на снимка на Голдън Селебрейшън...едно съмнение се намести в мен. Засятата от мен Аussold(в голяма чуденка бях защо съм поръчала и каква е тази неизвестна роза с надписан с маркер на ръка етикет) Та...не било Aussold а Ausgold...което ме хвърли в още по- голям шок. Защото съм в забила в един скрит ъгъл без кой знае каква переспектива.
Искам да я Местя!!Веднага !!! Ама се чудя дали няма да я прецакам по това време на годината ...А тя цъфти и расте...до наесен местенето и може да е проблем. А мястото и е момента е между плет от туи и млад аризонски кипарис...абсурдно е да остане там.
Какво ще ме посъветвате?
Сред зеленината на иглостните ще изглежда прекрасна!!!!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

И мен ме интересува отговора на този въпрос, но при мен обстоятелствата са по-различни.
Намерих една дивачка с транспозони. Не съм сигурен за вида, не съм я определял още, но прилича на галика или ругоза. Искам да я опитомя. Тя цъфти еднократно и сега я виждам, но след няколко дена като прецъфти ще се загуби в храстите. Близо до път е и ме е страх да не я съсипят, а още повече ме е страх аз да не я съсипя. Не знам как да я бележа хем маркировката да не се набива на очи, хем да си я намеря пак след това. Искам да си я прибера, но местенето ще е грандиозно, тъй като коренно ще се променят условията, като започнем отсубстрата та до климата.
Какви съвети бихте ми дали, като имате предвид че питанката ми се отнася до уникална роза?
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от libra »

Можеш да й вържеш някакво по-забележимо парче плат ,никой няма да ходи да копае шипката.И на есен също да местиш.Ако съвсем не изтрайваш,копаеш ,подрязваш на клони и корени и някъде по-на сянка.Северен балкон,ако имаш.Тази шипка,ако е голям храст ,има опасност и корените да са големи,а такава операция си е тегава.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

Определено никой няма да тръгне да я копае целно, но е завряна в едни храсти край път и опасността идва от това да не вземат да разчистят храстите, както бяха направили малко по-нагоре от нея, защото така със сигурност ще я батисат.
Не е голям храст, много мъничка и ефирна е. Ако беше голям храст щях да си взема резници, вместо да предприемам такива рискови действия.
Insta: ex_hort
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Breda »

Понеже няма тема " Има роза - няма проблем" ще споделя тук за една роза в съседното необитаемо място.Висока е 6-7 метра.Гледам си я с бинокъла - едра ,поне 20 см,надиплена, наситено розова,,с тъмнозелени едри блестящи перфектни листа,задушена от гъсти храсти,трънаци и дървета,расли на воля през последните поне 20 години,а тя розичката сигурно е по-стара.Добре де,нали слънце им трябвало,торове,вода,нали и нея градушка я бие,вятър я духа,нали нурелета,шавити,бордолезови разтвори,правилно рязане и още дузина поклона? Ще се докопам до нея аз скоро ,но какво да я правя ,с корени ли да вадя,резници ли да вземам.За жалост зума на телефона ми няма как да я заснеме добре.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

Според мен зор ще видиш и да я откопаеш и да я измъкнеш от там, особено пък сега когато всичко се е раззеленило. По-добре ще бъде да вземеш резници, растението го позволява, пък и ще имаш чудесна съпоставка м/у подивяла и опитомена.
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”