Местене на рози

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от libra »

Ами ,те цъфтят още ,напълно зелени са си.Аз ще местя по-късно.
Perla
Кафе с мляко
Мнения: 233
Регистриран на: Авг 9, '15, 14:46
Местоположение: Пловдив

Re: Местене на рози

Мнение от Perla »

Здравейте,
предстои ми местене на роза, засаждана миналата есен, трябва ли нещо специфично да знам или си местя на гол корен и това е всичко??
Мисля да я местя по-късно на есен, може би ноември, когато дойде другата роза..

Благодаря за съветите предварително..
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от libra »

Предполагам,че няма да има нищо специално при преместването,защото корените няма да са й нараснали кой знае колко,че да е проблем.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от qn4eto »

На мен ми се налага да преместя няколко рози, на които много държа. За съжаление не мога да чакам повече, защото на тяхно място трябва да се сее трева. Вече дори закъснявам. Затова ми трябва съвет. Едната е Пашмина, двугодишна другата е Еден, на същата възраст. Третата е неизвестен сорт , харесала съм я някъде, взела съм калем- така са ми хванати всички рози преди да се запаля по "марковите" , както ги наричам на шега. Има още няколко чайно- хибридни и 2-3 класически нашенски трендафил, също вкоренени собственоръчно. За тях не се притеснявам много, но Едена и Пашмината не искам да ги губя. Какво да спазя при тези обстоятелства, че да ги имам и занапред. И още: имам вкоренени едногодишни. Мога ли да ги изместя на постоянното им място - вкоренявам ги на сенчесто. :tzvetoman:
GIOIA(Джоя)

Re: Местене на рози

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Янче,чалъм няма!
Орязваш,изкопаваш,подрязваш корените,садиш на новото място и стискаш палци.
Резниците,ако са от миналата есен,мести.
Вадила съм роза в началото на лятото,защото имах съмнение за бактериален рак.
Беше в разгара на цъфтежа.Огледах,орязах и посадих пак,даже цъфтя повторно :daaa:
Късмет!
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от Lizi »

qn4eto написа:На мен ми се налага да преместя няколко рози, на които много държа. За съжаление не мога да чакам повече, защото на тяхно място трябва да се сее трева. Вече дори закъснявам. Затова ми трябва съвет. Едната е Пашмина, двугодишна другата е Еден, на същата възраст. Третата е неизвестен сорт , харесала съм я някъде, взела съм калем- така са ми хванати всички рози преди да се запаля по "марковите" , както ги наричам на шега. Има още няколко чайно- хибридни и 2-3 класически нашенски трендафил, също вкоренени собственоръчно. За тях не се притеснявам много, но Едена и Пашмината не искам да ги губя. Какво да спазя при тези обстоятелства, че да ги имам и занапред. И още: имам вкоренени едногодишни. Мога ли да ги изместя на постоянното им място - вкоренявам ги на сенчесто. :tzvetoman:
Аз бих си нарязала и сложила за всеки случай резници да се вкореняват. И тогава бих местила.
На мен ми загина миналата година така Елф и доста преместени рози лятото загинаха . Добре че от Елф заложих есента резници .
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от daxc »

Преди 3 седмици си купих две рози, които са на 1 или 2 години.
Изпратиха ми ги без пръс, но с много свежи клони и листа и с големи корени.
Скъсих с много малко корените, изрязах надземната част на 4та пъпка и ги сложох в големи саксии с торф за цветя. Полях ги обилно с вода.
Днес забелязах, че листата са започнали да съхнат.
Каква може да е причината?
Казаха ми, че трябва да ги сложа в земята и да ги зарина с пръс.
Посъветвайте ме как да ги спася?
РОУЗ

Re: Местене на рози

Мнение от РОУЗ »

Сега е сезонът на листопада. ;)
Така идват и розите от поръчките - на гол корен, хубаво е да ги накиснеш за няколко часа в кофа с вода, после ги садиш направо в градината, поливаш и чакаш пролетта. :dovolen: Аз бих им махнала и листенцата.
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от daxc »

Оградата покрай която ще ги садя, пролетта ще се подменя и за това не мога да ги засадя на определеното им място.
Затова ги засадих в саксии, които тази вечер вкопах в земята, полях ги и след това ги засипах с пръс. Не им махнах листата.
Не знам дали съм постъпил правилно.
РОУЗ

Re: Местене на рози

Мнение от РОУЗ »

Не ми е ясно защо си погребал тези саксии, защо не сложи розите направо в дупка в земята? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”