Хибридизация и селекция на рози

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Аха, това значи че със сигурност цимозно съцветие е правилен отговор, сега въпросът е дали цветовете, при розите на които цъфтят първо страничните, са разположени в една равнина както е при corymb на картинката?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от greeneyed »

Eto съцветие на Gloria dei от 5.9.15, мога да снимам пак тези дни.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Да, точно така изглежда цимозното съцветие. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
anelie
Кафе с мляко
Мнения: 249
Регистриран на: Сеп 4, '14, 12:36

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от anelie »

Ботан, адмирации и от мен за темата и вдъхновението ти :tzvetentze:
А срещнал ли си при четенето споменат пример за сорт с щитовидно съцветие? Или друг жокер?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от calico »

есента е времето на цъфтежите на клъстери, утре ще мина да ги огледам и ще докладвам

обаче май май не съм виждала в една равнина, все са едни такива обли съцветия, е плоски
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Ох, 3 часа търсих подходяща схема за цветоносите, пък накрая седнах и си я начертах за 10 минутки... добре че не боли когато мързи. :lol: :lol: :lol: Рени, сега не би трябвало да има човек, който да се затрудни да види разликата между цвят и съцветие. :nod:
anelie написа:А срещнал ли си при четенето споменат пример за сорт с щитовидно съцветие? Или друг жокер?
Пишеше го във Флора на България, но съм по-склонен да вярвам, че са допуснали грешка, тъй като не са споменали за цимозното. Все пак ще мина през описанията на видовете за всеки случай.

Калико, не е задължително съвсем в една равнина да са - приблизително. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Няма грешка, споменава се за R. caryophyllacea, R. villosa и R. banksiae, а вероятно има и други. Оправих абзаца с цветоносите. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Втората част вече е готова. Та кой казваше, че иска да ми събере полен? :mrgreen: :hmmm:
Калико, аз все още имам известни съмнения относно съществуването на щита, въпреки че го пише, така че твоите наблюдения няма да са излишни. :nod:
За тези, които са решили да се отказват или все още не са решили да пробват едно вдъхновяващо видео:
[video][/video]
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
bell

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от bell »

Почна се :sclap: ей, тази картинка на някой търчащ с четчици и пинсетки, моливче и листче откога я чакам :ieeee:
Ботан, това видео, което си качил е от фазата, когато си качил баира и тъкмо си мислиш, че си на върха, ама пред теб се оказва Еверест :angelche:
Шега, изобщо не приемам нещата тук сериозно. Хората по света отдавна се забавляват в тази част. Пълно е с любители има цели сайтове за обямяна на опит и наблюдения. Дори има създадени организации с цел извличане на аматьорския опит http://www.rosesocietyvic.org.au/" onclick="window.open(this.href);return false; или програми.
Много ще ми е интересно, едно да набавяме теоретична информация, а още повече когато някои пристъпи и към практичната. В годините много съм разглеждала за създаването на сортове и през цялото време, когато съм четяла съм се определяла просто, като консуматор. Заставаш пред куп снимки, четеш отзиви, подбираш, някъде експериментираш, но винаги, като потребителска кошница.
Едва ли в близко бъдеще ще посегна към четката и пинсетките, но ще ми е интересно всичко тук и ще добавям с удоволствие къде полезна, къде безполезна информация.
botan написа:Та кой казваше, че иска да ми събере полен? :mrgreen: :hmmm:
Видях в другата тема какво търсиш, но тази роза я нямам. Със сигурност има хора, които ще ти помогнат :daaa:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Да, ама виж как напъпиха в стиска торф. :potekoha:
Веднъж трябва човек да се престраши, а после няма спиране. :mrgreen: Изключително любопитно и интересно е. Като любима книга чийто край е винаги различен.
В другата тема си търся растение/клонка, а не полен. В случая не търся полен от конкретен сорт, за това така съм се изразил. Оставям преценката изключително на вас. Ако ми съберете полен, освен моята "изгода", това ще значи че сте се престрашили да направите първите стъпки и ще натрупате опит, който е много важен, тъй като за уцелването на правилния цвят за събиране на полен изисква малко практика и наблюдение, а тази стъпка е и основна за нататъшните действия. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”