Хибридизация и селекция на рози

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Мчи къв, 1 на 2. :lol: :mrgreen: Повечето рози, които напоръчах ще ползвам за родители, за това се метнах веднага на големи растения, а ако ми пратите и клонки от тях ще бъде супер защото ще имам back up план, като (не ако :!: :lol:) прецакам нещо. :D
Аз за това казвам, че тая работа не е за мен, ами за вас - с градините. :roll:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от tili »

Записвам се, че тук става все по-интересно. Лудите, лудите, те да са живи!
Ботане :tzvetentze:
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Явно и аз уцелих от тото2 , най-добре развитата ми шипка май ще се окаже с екзогенни семена :ufff: . Отгоре са се показали като семчици на нар :lol: . Каквото такова няма време вече за нов експеримент, а не се знае дали и тези ще успеят да узреят :snif: . Дано поне хората с повече рози се навият да проведът експеримента тази година :stiskam:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Ако можеш снимай, че тези снимки из текста са крадени оттук-оттам. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Сори ама късно го видях, и на здрачаване с таблета това успях, ако спре да вали утре пак :daaa:
Изображение
Изображение
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Тeзи картинки може да помогнaт в разбирането кога е подходящо да съберем тичинките:
Изображение
Изображение
Въпреки че са правени с цел да илюстрират състоянието на рязаният цвят, показват и как излгеждат на половина отворените цветове при две различни форми на цвета
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Понеже на розите ми им беше първа година при мен не съм си играл да ги опрашвам, но ги оставих да правят каквото си искат, в следствие на което Ebb Tide ми върза 6 шипки, от които изкарах 56 семена, а Alain Blanchard върза една, от която изкарах 3 семена. Всичките ги посях на 30.12.16, но си признавам, че не прочетох как се прави и ги нахаках както аз си знам, за това резултатите вероятно не са особено представителни. На 26.01.17 (след около месец) се появи първият кълн:
Изображение
Ebb Tide x self
След 3 дни изглеждаше така, като кафявото нещо, което виси от него е семенната обвивка:
Изображение
За една седмица станаха цели 4:
Изображение
Едното нещо е недъгавко, но има сила за живот като за 3ма:
Изображение
В началото много се бях ошашкал защото освен, че не ги засях както се препоръчва, ами и се наложи да ги скарифицирам по усет, тъй като не можах да видя структурата на плода (припомням, че плода при розите е орехче, а шипката е цветното легло), защото всеки път щом се опитах да счупя някой той се пръскаше. Търках, ама много търках с шкурката, чак ноктите ми заминаха и бях решил, че нещо не съм успял да видя разликата между плода и семето и съм повредил ембриона. Като почнаха да покълват обаче се оказа, че всъщност дори не бях достигнал до семето. След омокряне и леко угниване при плодовете се появява абсцизна линия, която ги цепи на две и това ми позволи да видя, че стената им е около милиметър дебела, което е ужасно много. Там където виждате изтъняване в стената съм правил скарификацията.
Изображение
Семената от Alain Blanchard все още не са покълнали, а вероятно и няма. Аз и на 4те покълнали от Еб съм доволен, като се има предвид, че бях изгубил всякакви надежди. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от renimoss »

Браво на теб! Я виж как хубаво изглеждат при "сбърканото" третиране! Само ги пази от брашнеста мана, защото на закрито и толкова невръстни може да са по-податливи. Страшно съм любопитна как ли биха цъфнали и какво ли разпадане ще се получи, но за това ще трябва да почакаме. Всъщност, срещал ли си някъде инфо на каква възраст започват да цъфтят розените семенаци?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

При правилно отглеждане още на първата година може да се появи цвят, но това едва ли ще е моят случай та след 2-3 години, най-вероятно. :mrgreen: Подозирам, че е строго индивидуално според това какви са им родителите. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от 4eers »

Изображение Изображение Скоро открих че има такава тема и че има и други които се интересуват от хибридизация на рози Имам тази година около 30 растения половината от които са кръстове а другите са от самоопрашени растения на открито В момента някои от растенията започват да цъфтят а други са заложили цветни пъпки които до дни ще се отворят Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”