Рози и компания

Публикувай отговор
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Рози и компания

Мнение от maiakt »

Мисля си го,Миша. Нямам никакъв опит,поради което търся и гледам снимки в нета. Даже и текст съм си запазила,от друга тема тук - " лавандула, непета и салвия,За височина може да вместиш и няколко корена агастаче ". Но- не мога да открия снимка- примерно 3-5 лавандули,после салвия ( ама 1,2 или колко),после пак лавандули, после непета ( 1-2 -3 ? ). Може би и някоя трева ( набелязвам си при Миша,ама още не съм поръчвала). Ясно,че е въпрос на вкус, но все пак съм новобранец градинар ( преди година се запознах с лопатата и мотиката :angelche: ) . Може би и не съм уточнила - става дума за 15- 18 метра дължина на пътечката.
лалесъм

Re: Рози и компания

Мнение от лалесъм »

Незабравче, моят e Thalictrum delavayi, а на Бел Thalictrum 'Splendide White' .
А за Ема Thalictrum delavayi 'Album'.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1434
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 299 пъти
Получил благодарност: 433 пъти

Re: Рози и компания

Мнение от Ема »

лалесъм написа:Ема, какво се оказва тогава - че тези, които харесваме бели рози сме пълни с оранжеви и коралови :lol:
Е, аз имам само тези двете, които даже не са съвсем оранжеви :D
И един Wesdterland, който обаче заврях в миша дупка тая есен :mrgreen:
А бели, чакай да помисля- Aspirin, Artemis, Iceberg, плюс още две неизвестни от резници, почти бели- Herzogin Christiana, Stephanie Baronin zu Guttenberg, и още няколко розово-бели.

А таликтрумите (как ще го запомня това име) ги искам и трите.
Thalictrum delavayi отдавна съм си го заплюла, но да видим дали Алпина ще го пусне на пролет или ще трябва да го поръчвам от някъде.

За компания на розите много ми харесва (на картинка) Астранцията. Какво мислите за нея, добре ли си съжителстват заедно?
Изображение

И много ми се иска да видя рози и гипсофила, който има, нека да покаже :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози и компания

Мнение от libra »

Елена имаше гипсофила с рози .
Maiakt,на мен ми харесва бордюр от лавандула,то си е класика.Ако зачезне някоя ,се засява нова.Освен това,тя би трябвало да прави обемна туфа.А вътре може да се сложи буквално всичко-луковични,салвии,маргаритки ,делфиниуми,ириси ,божури ,вероника.Така,като започнат от февруари,могат да откарат до есента.Някои като прецъфтят си остават с декоративни листа и пак има файда от тях-божурите,ирисите .Където има дупки-едногодишни.Но по принцип ,аз бих наблегнала на многогодишни.
Аз съм чела,че розите не обичат конкуренция от други растения около корените си.
Листата от розите ,които било добре да се оставят-то по принцип е така,но няма ли са си останат всички болести заедно с тях?Иначе ,и аз не се натискам да чистя листа.
незабравка

Re: Рози и компания

Мнение от незабравка »

При мене астранцията се мъчи на слънце.С
Аз съм за обирането на листата от розите,защото ме е страх от спорите на ръждата,които може да презимуват по тях.С листосъбирач работата е лесна и приятна :mrgreen: Ама те пък пустите му листа не падат наведнъж! :evil:
За окопаването-имах предвид не редовно през активния сезон,а само веднъж- есента ,за да мога да размеся с почвата торът от калифорнийски червей.Затова предпочитам за пълнеж едногодишни като нигелата,бял космос,амми,оранжев космос-самонасява се ,тагетес-ванила.,за да мога да ги оскубя и почистя добре около розите есента :dovolen:Пък и с едногодишните всяка година можеш да си измисляш различни комбинации. :nod:
elena kirilova

Re: Рози и компания

Мнение от elena kirilova »

на Елена снимките в Снимка бг й изчезнаха почти всички :cry: :cry: :cry: :ufff:
пишат ми имейли ,че ще отстранят проблема,но вече две седмици нищо не се случва
незабравка

Re: Рози и компания

Мнение от незабравка »

elena kirilova написа:на Елена снимките в Снимка бг й изчезнаха почти всички :cry: :cry: :cry: :ufff:
пишат ми имейли ,че ще отстранят проблема,но вече две седмици нищо не се случва
Лени,тези снимки надявам се ,че си ги имаш отделно на компютъра.Аз по съвет на дъщерите ми свалям и всички важни файлове от компютъра на флашка,като приодично обновявям ,като има допълнителни неща.Понеже веднъж имаше бъг някакъв и ми бяха изчезнали файлове със семейни снимки. :cry:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Рози и компания

Мнение от maiakt »

libra написа:Елена имаше гипсофила с рози .
Maiakt,на мен ми харесва бордюр от лавандула,то си е класика.Ако зачезне някоя ,се засява нова.Освен това,тя би трябвало да прави обемна туфа.А вътре може да се сложи буквално всичко-луковични,салвии,маргаритки ,делфиниуми,ириси ,божури ,вероника.Така,като започнат от февруари,могат да откарат до есента.Някои като прецъфтят си остават с декоративни листа и пак има файда от тях-божурите,ирисите .Където има дупки-едногодишни.Но по принцип ,аз бих наблегнала на многогодишни.
Аз съм чела,че розите не обичат конкуренция от други растения около корените си.
Благодаря много, :tzvetentze:
незабравка

Re: Рози и компания

Мнение от незабравка »

А като стана на въпрос за това ,че розите не обичат други растения около корените,когато копаете дупка за компаньоните внимавайте,да не нараните корените на розите-всяка по-дълбока рана е потенциален вход за вредни бактерии и гъбни спори ,евентуално присъстващи в появата. :nod:Нещо като тетануса при хората.
Аватар
Valentinka
Кана кафе
Мнения: 582
Регистриран на: Юни 23, '13, 11:37
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Рози и компания

Мнение от Valentinka »

От около три години януари месец при мен е свързан с планове, писане, драскане и ровене по темите :D
Тук ще сложа някои комбинации от моята градина
Дарси в компания от лажандули и карамфили :liubov2: :liubov2: А как ухае там!
Изображение

Изображение

Ред дрифт с дива лайка
Изображение

Ояите с розовата енотера и лавандула. Изобщо енотерата много добре ми стои пред розите.
Изображение

Тук имам вече и Хайди клум. Иначе Имам калифорнийски мак в краката на Рапсодия в синьо и Пърпъл скайлайнер.
Изображение
"Имате ли рози на къщата?"
"Хм, на розите имаме къща..."
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”