Клематис

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

ToBo написа:Два от клематисите ми са се оплели в иглолистни, без да търся този ефект засега :nod: Но не ги спрях де ;)
Ще видя ще има ли някакви щети при раздялата :dovolen:
Няма щети при раздялата :nod: Но са тръгнали да растат накриво клоните на иглолистните :!: Освободих ги преди около 2 седмици и вече се изправят :daaa: Обаче съм сигурна, че ако се оставят да вдървенят така, ще останат криви :nod:

Мими, групите се знаят :nod: Сега си си купила 2 трета група и един - втора. Червеният кардинал е трета група и за такава цъфти доста рано. Моят е сравнително млад, но стана 2 метра, напъва се да цъфти повторно (за разлика от други по-възрастни от него, които се ослушват :twisted: ). Добър избор е и откъм изложение, т. е. няма претенции :nod:

Мултиблу е много благодатен и жизнен. Втора група. Аз луд го правя с лошо място и прекомерно рязане, но не му пука.

За Джъста (трета група) нямам личен опит, но той има някакъв интегрифолия произход, което би трябвало да означава много цвят и малко претенции пак :daaa:

За рязането най-лесно и бързо е да не режеш нищо, освен прецъфтели цветчета през сезона. Зимата или рано напролет (това по принцип, защото догодина нали всички ще ги режеш ниско ;) ) режеш ниско третата група и ги разплиташ вече от втората. Но и трите ще изтърпят някое по-драстично рязане и през сезона, ако ти пречат или няма какво да правиш :angelche:
Никога не е късно да засадиш клематис...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематис

Мнение от mimivd »

Ето това се казва обяснение като за лаик! :daaa:
Мисля,че разбрах какво се иска от мен.
Остава само да кажеш на какво разстояние да ги садя един от друг.Мястото,което съм предвидила за тях е пред тази ограда.Огрява се от 10ч до 4 ч. след обяд.Наесен само ще орежа лозата,защото е много тежка за там
Изображение
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от muny7 »

Нещото дето много мразя го направих отново :ufff: . Взех си clematis montana mayleen но след кратка справка с форума се оказа огромен, а и май в София ще му е студено и няма да оцелее. Моля ви кажете така ли е ?
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от renimoss »

ToBo написа:
ToBo написа:Два от клематисите ми са се оплели в иглолистни, без да търся този ефект засега :nod: Но не ги спрях де ;)
Ще видя ще има ли някакви щети при раздялата :dovolen:
Няма щети при раздялата :nod: Но са тръгнали да растат накриво клоните на иглолистните :!: Освободих ги преди около 2 седмици и вече се изправят :daaa: Обаче съм сигурна, че ако се оставят да вдървенят така, ще останат криви :nod:
А какви са иглолистните?
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

Мими, според мен метър за едно растение стига :daaa: Това, ако ги искаш като англичанин строго подредени :lol: Ако искаш по-дивашки и балкански - към 50-60 см :daaa: Имам клематиси на 30 см един от друг и си намират път нагоре :nod:

Мъни, при мен монтаната определено мръзне :nod: Което май я прави по-малка на размер :hmmm: Но не цъфти достатъчно и това ме дразни :twisted:

Рени, едното е юниперус Блу Ароу или Скай Рокет (не помня :oops: но по-вероятно първото). Другото е лъжекипарис Сагуаро.

За тези, които са видели как си провесвам клематисите с прозрачно въже за простор с метална нишка вътре :!: Измислих си още по-невидима и евтина алтернатива и засега работи :daaa: Рибарска корда 1 мм дебела 100 м за 5 лв. ;)
Никога не е късно да засадиш клематис...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематис

Мнение от mimivd »

Благодаря ти Тобо! :tzvetentze:
Довечера следва засаждане. :stiskam:
Deleted User 2919

Re: Клематис

Мнение от Deleted User 2919 »

Имам въпрос за клематис. Внезапно изсъхна това лято, не намерих причина..просто изсъхна.Имам ли надежда, че през пролетта се оживи от корена? Трябва ли да режа до корена? Бял клематис .
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Клематис

Мнение от Бобсъна »

Изображение

Тва мисля беше "Альонушка" от Пландорекс...Малък и нежен цвят..

Изображение
Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

alina написа:Имам въпрос за клематис. Внезапно изсъхна това лято, не намерих причина..просто изсъхна.Имам ли надежда, че през пролетта се оживи от корена? Трябва ли да режа до корена? Бял клематис .
Сега не го режи, Алина. Виж през февруари/март дали няма зелени пъпки по изсъхналото стъбло. Ако има, режеш над тях :daaa: Ако няма, режеш до земята. Най-вероятно ще избие пролетта от корена :nod: Особено ако е стар и вече установен
Никога не е късно да засадиш клематис...
Deleted User 2919

Re: Клематис

Мнение от Deleted User 2919 »

ToBo написа:
alina написа:Имам въпрос за клематис. Внезапно изсъхна това лято, не намерих причина..просто изсъхна.Имам ли надежда, че през пролетта се оживи от корена? Трябва ли да режа до корена? Бял клематис .
Сега не го режи, Алина. Виж през февруари/март дали няма зелени пъпки по изсъхналото стъбло. Ако има, режеш над тях :daaa: Ако няма, режеш до земята. Най-вероятно ще избие пролетта от корена :nod: Особено ако е стар и вече установен
Благодаря за отговора. Не може да е стар, ако разсадник не излъга, което не допускам..Купих миналата година, тогава цъфтя, тази пролет изби и цъфна, след прецъфтяването му изсъхна.. :cry:
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”