Клематис

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7594
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1877 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Клематис

Мнение от pepelqshka71 »

maleas написа:Днес е ден за питания,
и аз да се наредя на опашката - Дали тази вейгела - weigela florida magical rainbow- е достатъчно гъста , за да засенчва корените на клематиса?

Изображение
Според мен не става. Вайгелите се режат напролет след като прецъфтят. Даже да я отрежеш на 50см от земята до другата пролет ще изкара новите клони на които ще цъфти, а те са големи - моята прави клонаци над 1метър. Режа я всяка пролет след цъфтеж на около 70-80см от земята и до другата пролет става над два метра. Но това е само моето наблюдение. Аз не бих я сложила пред тези красиви клематиси.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Клематис

Мнение от maleas »

pepelqshka71 написа:
maleas написа:Днес е ден за питания,
и аз да се наредя на опашката - Дали тази вейгела - weigela florida magical rainbow- е достатъчно гъста , за да засенчва корените на клематиса?

Според мен не става. Вайгелите се режат напролет след като прецъфтят. Даже да я отрежеш на 50см от земята до другата пролет ще изкара новите клони на които ще цъфти, а те са големи - моята прави клонаци над 1метър. Режа я всяка пролет след цъфтеж на около 70-80см от земята и до другата пролет става над два метра. Но това е само моето наблюдение. Аз не бих я сложила пред тези красиви клематиси.
:cry: бях на път да си я поръчам..... освен ако не и измисля друго място :glupav: :hmmm:

благодаря за съветите :tzvetentze:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

Това с вайгелата не знам :hmmm: Съмнява ме, защото клематисите ще тръгнат през нея и ще я ползват за опора, вместо за сянка :lol: АКо ти харесва тази идея, действай :daaa: Обаче по-добре с нормални клематиси :nod: Армандии не може да живее в нашите географски ширини и ще умре от студ :nod: Монтаната пък е много буйна и ще увърти всичко около себе си :dovolen: Няма да виждаш вайгелата, ако не ходиш да подреждаш монтаната през ден :mrgreen:

Другото питане за бетонната площадка и къщата :hmmm: Като слънчева светлина има достатъчно сортове, които да виреят там :nod: За почвата не знам дали ще му понесат тези условия с дупката :hmmm: Аз на твое място бих опитала да проверя :lol:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Клематис

Мнение от Тутти »

Тутти написа:Гъста е ще засенчва,но след един-два сезона ще стане много висока повече от метър и ще скрие клематиса.
maleas,пак погледнах в темата и се изненадах,че пак си държиш на идеята,не си ме разбрала добре.НЕ е подходящо пред клематиса да садиш вейгела.Става висока и какъв е смисъла?Пред клематис може ниски маргарити,салвия,стахис,рожец,нещо да не вдига глава над 40 см.Важно е само корена да е на сянка.А докато измислиш нещо,просто сложи отпред една саксия да му засенчи корена и търси нещо нисичко.
А тези клематиси,които имаш са много красиви.Аз не съм разбирач,но монтаната ще погълне другия клематис и няма да може да си покаже носа от нея.Не ги сади заедно,да не си пречат,само единия.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Клематис

Мнение от maleas »

Тутти написа:
Тутти написа:Гъста е ще засенчва,но след един-два сезона ще стане много висока повече от метър и ще скрие клематиса.
maleas,пак погледнах в темата и се изненадах,че пак си държиш на идеята,не си ме разбрала добре..... Пред клематис може ....рожец
Тутти мила, разбрах те и благодаря. Отказах се да е пред клематисите. Измислих и друго място и поръчах в пландорекс 9.
А самите клематиси са все още в процес на планиране, като цяло си планирам цялата растителност в двора и за това питам, да не правя грешки, да се науча от вашият опит.
За перголата вторият вариант е вместо армандии да пусна още една монтана - примрос стар, а пък все пак ако много ме чеше ината ще пусна армандии, но 2-3 години след монтаните, те да са се развили и кротнали и той да е върху тях, ей така за проба.... но има много време до тогава.
За сега си правя ей такива жокери и обмислям
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

Maleas, добре е, че подхождаш така "научно" :daaa: Върши работа :nod: Комбинациите ми, пред които всеки ахка и охка, са мислени по този начин. А всичко, което съм плеснала ей така "какво толкова", сякаш ме дразни малко или повече :snif:
Никога не е късно да засадиш клематис...
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Клематис

Мнение от pepina »

Оф, то ако всичко ставаше по комбинациите...ама не стаа! Всяко си расте със собствена скорост и размери, и момент, синхронизация се постига само в ...да речем на фифти-фифти :D
Но все едно, като има достатъчно шарения, кой изостанал от строя не е от такова значение.

Сега да питам истинските специалисти по клематиси, защото аз направо се излагам с моите вече трета година - от сигурно 30 сорта за показване са ми не повече от 3.

Какво да правя с тези, които ги изтървах и са направили по 1-2 стъбла с дебелина 2 мм и голи на метър и половина от земята, и с по 3-4 цвята във висините из дърветата? Кога да ги кръцна на 1 педя от земята? Отрязах Вил дьо Лион след цъфтежа на единствените му 3 цвята и засега сигурно 20 дена от голото стъбло или от основата няма никой. Не вярвам чак да съм го уморила, но със сигурност здраво го сецнах. Та не искам да направя това и с останалите.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

Пепина, (без да твърдя, че съм специалист :mrgreen: )не знам какво да ти кажа при 2 стъбла :hmmm: Остави им някакви листа все пак, за да се хранят. Или режеш едното, а другото оставяш :hmmm: И режеш второто ранна пролет. Аз пролетта доста смело прореждам такива стари дебели стъбла. АМа чак като видя новите :angelche:
Ако режеш нещо сега, остави го на височина така, че да има няколко листни пазви, откъдето да изкара нови леторасти. Да не е задължително от земята :nod: Което не пречи да пусне и от земята :lol: Малко е божА работа :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Клематис

Мнение от Мария Николова »

За да не разводнявам темата на Лаленцето, отговора си го прехвърлям тук
Re: шаренийка-натурийка
UNREAD_POSTот renimoss » Сря Юни 29, 2016 8:09 pm

Исках да кажа ежегодно :D
Щом е трета група, значи се реже ниско и трябва после внимателно да се отплетат стъблата за да не се нарани иглолистното. При теб се е получило прекрасно :tzvetentze:
Става много по лесно, като отплитането се отложи с 1-2 дни, за да увехне изрязания клематис. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от renimoss »

Благодаря, Мария! Ще пробвам. Имам 2 тиса, кито вече са почти подходящи за клематисови стойки и още 2, които след 1-2 години ще станат (и са женски и си имам плодчета - оф топик 8-) )
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”