Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Публикувай отговор
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от elitka »

Защо толкова отдавна никой не е писал тук :hmmm: ?
Хайде аз малко да и поотупам праха на тази тема :lol:
Така, първо да попитам кога и от къде ще има поръчка на клематиси? Защото възнамерявам да се включа, разбира се. Никога не съм имала клематиси, но ме накарахте да се влюбя в тях :nod: Нямам много място в градината, затова съм си харесала няколко, които смятам да съчетая по двойки. Не знам точно защо, но все клоня към 3 група - Ville de Lyon, Polish Spirit, Purpurea Plena Elegans, Hagley Hybrid

и задължително искам една Montana

Смятам да започна с тези, пък по-нататък ще видим :lol:
Чакам мнения и препоръки от по-опитните :dovolen:
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от pipike »

elitka написа:Защо толкова отдавна никой не е писал тук :hmmm: ?
Хайде аз малко да и поотупам праха на тази тема :lol:
Така, първо да попитам кога и от къде ще има поръчка на клематиси? Защото възнамерявам да се включа, разбира се. Никога не съм имала клематиси, но ме накарахте да се влюбя в тях :nod: Нямам много място в градината, затова съм си харесала няколко, които смятам да съчетая по двойки. Не знам точно защо, но все клоня към 3 група - Ville de Lyon, Polish Spirit, Purpurea Plena Elegans, Hagley Hybrid

и задължително искам една Montana

Смятам да започна с тези, пък по-нататък ще видим :lol:
Чакам мнения и препоръки от по-опитните :dovolen:
Вземи си Синия ангел и Тентал
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1341
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от popov »

Може вместо Polish Spirit да вземеш Еtoile violette - май е с по едър цвят, ама го нямам. Да ме поправят, ако съм в грешка.
А вместо Hagley Hybrid вземи Мармори.
Иначе всичките, дето си изброила са перфектни клематиси.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2357 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от Мария Николова »

Polish Spirit и Еtoile violette се различават само по цвета на тичинките. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от maiakt »

Здравейте,да цопна и тук с моите въпроси. След като изчетох почти всичко за клематисите във форума ( сигурно над 300 страници ), стигнах до следните изводи :
- май добрият вариант е да избирам от Clematis from the Viticella Group - най-подходящи били за начинаещи като мен :mrgreen:
- според условията за отглеждане от горните избирах да са за всеки аспект, т.е. да понасят и леко засенчване.
И така, по-конкретно :
Alba luxurians, Little nel, Royal velours, Venosa violacea, Etoile violette и/или Polish Spirit ( нищо че еднакви)
Моля ако имате предложения и за други,които може да се справи начинаещ градинар,пишете. Общо взето ми харесват всички цветове без жълто.
Та да продължа с питанията си - има ли вариант да намеря горните или други препоръчани от вас в България,за два-видях ги в онлайн магазин,че ги има. Освен това ми се върти идея в главата да пообиколя разсадниците около София и да си ги купя.Това с цел да са растенията на пролет да са с по-развити корени. Има ли смисъл от това?
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от elitka »

И аз съм съвсем начинаеща, но тази тема не е много активна, може би трябва да пишем в другата. Аз се интересувам и как да ги съчетая по групи. А за купуване по това време - недей, защото са едни голи сухи пръчки без листа. Поне аз така мисля :dovolen: . Освен това май от България закупени, често не си отговаряли на вида. Или поне аз с такова впечатление останах...

много ми харесаха тези комбинации:

Clematis ‘Ville de Lyon’ & Clematis ‘Polish Spirit
Изображение

?
Изображение

Clematis 'Nelly Moser & 'Ville de Lyon
Изображение

?
Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от ToBo »

Втората снимка Polish Spirit и предполагаемо Huldine
Третата снимка - мноооооого фотошоп
Четвъртата Venosa violacea и Comtesse de bouchaud
Елитка, всички желани от теб сортове могат да се купят през пролетта от България. За сортовете при мен са може би 70 на 30% в полза на етикетите. Демек повечето си отговарят. Моят съвет е, ако си на място, да вдигнеш саксията, за да видиш какви корени се подават отдолу. АКо няма, по-екстремното пазаруване е да извадиш кореновата бала и пак да видиш. Ама на някои места се сърдят :mrgreen:
Ако има хубави корени, каквото и да си купила, няма да те разочарова ;) Даже може да те очарова :lol:
И мен ме беше страх от втора група в началото, но те си имат чар и ме радват колкото витицелите :nod:
Групите не са страшни, съчетани една до друга, ако имате време и търпение да разплитате. Печелите по-продължителен цъфтеж.
Ако нямате време, слагайте трета група и режете всичко на 20-30 см от земята - за 15 минути работа ;)
Както Мая казва, ако се обикаля, се попада рано или късно на хубави растения, Дори и редки сортове :dovolen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 120 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от maranta »

С розите приключих за тази година. Остава и цвят да имам за показване :stiskam:
От няколко дена съм на клематисова вълнА. Четох доста тук в темите :nod: и нали се сещате, че мозъкът (ми) изобщо не може да обработи и класифицира толкова информация :snif: Само гледам и :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Обаче един конкретен въпрос ще си позволя да задам все пак... Моля да ми препоръчате бял клематис за слънце :angelche: Някъде май прочетох, че точно белите предпочитат засенчване :eeeh: Наистина други пртенции нямам - за големина на цвета, група, прост/кичест - не ми е толкова важно.
Помогнете на новака, моля :dovolen:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от ToBo »

Нямам такъв чисто бял клематис, за който да дам надеждни отзиви :hmmm: Тези ги дават за слънце:
Fuyu-no-tabi
Guernsey Cream
Henryi
Huldine (този го имам един сезон вече, цъфтя доста и расте висок)
Jackmanii alba (не е съвсем бял и при мен е на сянка)
John Huxtable
Madame Le Coultre = Marie Boisselot (това е невероятна красота - огромен и с огромни цветове при Флора :potekoha: но не знам дали е на слънце при нея) Mrs.George Jackman
Otto Fröbel (имам го един сезон, търпи слънце)
Sparkler
Valge Daam
Apollonia (съседката го има отскоро, цъфти с малки цветове - към 6-7 см)
Също Папа Йоан Павел втори се скъсва да цъфти. При Джоя е на целодневно слънце. Но не е съвсем бял.
Никога не е късно да засадиш клематис...
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1341
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от popov »

Beautiful bride при мене е на слънце. Не помня дали му пречи. По-точно не съм забелязал нещо страшно.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”