Розите-съчетание по цветове

Публикувай отговор
starrider
Kъсо кафе
Мнения: 72
Регистриран на: Яну 18, '17, 10:18
Местоположение: София

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от starrider »

Здравейте,
тази пролет засадих край пътеката (дълга 8м) две редички от рози Abundance (Red, Pearl и Cream) от холандската поръчка. Прави ми впечатление, че червения Abundance се различава от другите два сорта по форма на храста и височина. Излиза, че няма да има ефект на равен бордюр. Тази есен искам да засадя зад тях един ред с високи рози, които би си отивали като форма на храста и се съчетали цветово с бордюра пред тях. Много моля знаещите да ми помогнат! Благодаря!
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от мимка »

Здравейте :tzvetentze:
Като един абсолютно начинаещ във висшия пилотаж по съчетаване на цветове, форми и рози въобще идвам да попитам (макар че саденето вече е започнато): на това място:
Изображение
как ги виждате тези рози:
Изображение
(Снимките са от нета, само на най-долните червени рози са реални)
На оградата (от двете страни на сливата) има две рози, купени за катерачи, но втора година се мотаят. Те ще бъдат извадени, едната - подарена, другата преместена. От дясно, тази есен, вече са посадени The Genеrous Gardener, Rosarium и Caramella пред тях. Вдясно от тях има голямо иглолистно и махония, както и други по-малки рози, а най-вдясно е Кент.
Налични са и клематиса, Амбър Куин (до нея има и едно мини) и Носталгия. Тази седмица предстои да бъдат засадени Елф, Пашмина и Жалита (на последните две им размених местата на снимките). Червените рози най-отпред са си налични, няма да бъдат пипани.
Та, да садя ли спокойно или да продължавам с терзанията розарски 8-)
Благодаря предварително :tzvetentze: , пък по-нататък ще продължавам с въпросите по другите места в градината :angel2:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от renimoss »

На мен не ми харесва комбинацията Nostalgie - Jalitah - Amber Queen. Nostalgie има нужда от компания, която да я подчертае, напр. бяло или малиново, ако изобщо има нужда от компания (3 носталгии на триъгълник са зрелище сами по себе си). Така както си ги наредила ми идва твърде раноцветно, не шарено, защото цветовете не са силни, но не ми се връзват. Обаче, важното е на теб как би ти харесало.
Потърси инфо из форума за Пашмината, мисля, че може да стане по-висока от Носталгията при нашите условия, някой беше показал снимки.
Дано и баш-розарите се включат и ти дадат още съвети. Успех :tzvetentze:
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от мимка »

Благодаря за коментара Рени :tzvetentze:
Честно казано и на мен нещо ми куца там , но пък все прекрасни, отгоре ще ги виждам всички, но от площадката може да ми се загуби Носталгия :hmmm: Вариант е да дръпна Пашмина и Жалита надясно, като пак им обърна местата :hmmm:
Иначе - вляво на площадката остана по-тясно място, където вече посаден катерещ Айсберг, до него сложих нещо, купувано за Blossomtime, но пък като цъфна тъмно лилаво ми заприлича на Burgundy Ice, което си е ок отвсякъде и ще стои там, а пред тях смятам по-нататък да сложа Eyes for you (там ситуацията е на резник още, та имам мнооого време), макар че като гледам и тя става доста голяма.
А вече вдясно на терасата, където бяха Westerland и Iceberg (който си остана храстовиден) мисля да сложа Флорентина, а пред нея (на изток) Дарби. Там пък чуденката ми е, че едната роза се възстановява и ако е Айсберга е ок за мен.
А пък назад има още планирани :tzvetoman:
И нямам жълта роза.

Ако ви кажа, че колата по-бързо си купих, отколкото да наредя градината, и въобще, второ висше поне трябваше да запиша за таз градина :D

Хубав ден :tzvetentze:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от libra »

Колко е размерът на това местенце? Място за 3 реда рози не виждам,а и има слива,лози,клематис ?
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от мимка »

Либра, според мен място има, не по малко от 3-4 метра ширина в горния край, а е дълго поне 8 м, а освен това листа ми дойде малък да наместя картинките на зиг-заг :D, т. е на 3 реда няма да са, а на 2. Ето снимка на горния ъгъл: клематисът е засаден зад Амбър Куин (преписвах цветови съчетания :oops: ), Елф отива на мястото на розата, чиято клечка се вижда, другата роза под сливата до оградата (която използваме за да опъваме иглолистните отвън :oops: ) също изчезва, там на триъгълник са The Genеrous Gardener, Rosarium и Caramella на разстояние над метър-метър и половина една от друга, като идеята е високите да ги пращам по оградата. Изображение

На първата пусната снимка тъмночервената роза е най-отпред, а по-светлочервената е пред сливата отпред (нулирана тази година заради кофражите, но тя не става голяма, а е поне 30 годишна). Лозата е една - отпред, и тя е над 20 годишна, т.е. на това място пред Носталгия и Амбър Куин ми остава да наместя Пашмина и Жалита, а вдясно от тях - Елф.
А, ето го и гледано от долна страна мястото:
Изображение

Проблемът при нас е, че по-често от събота/неделя не можем да ходим, няма кой да полива, така че съм далеч от мисълта, че мога да достигна умопомрачаващите прекрасни обеми и картини, които показвате тук :tzvetentze: Но все пак ми се ще да не правя глупости, да не завирам ниски зад високи рози, да могат да дишат, да ги виждаме и да не стане гащи до кюлоти :oops:
Всяко мнение ми е полезно :tzvetentze:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
bell

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от bell »

Мимка, катерица няма да пускам :lol: :hihihi:
Изчетох написаното и схемите, малко не разбрах, но няма значение. Мястото е достачъно голямо, така че не го мисли. Слагай всички катерачи покрай оградата, а ниските разпредели пред тях поне на метър и половина и то не пред самите рози. Съчетания не бих търсила Носталгията можеш прекрасно да я впишеш с бяла компания на центрантус, бяла ахилея или нещо подобно. На Пашмината и трябват два, три корена лавандула около нея и си готова и т.н.т., тоест не сади близо ниските розите в група имаш достатъчно място. Това, че сте само събота и неделя сте там не е проблем, доста сме в този график. Виж темата за сухоустойчиви растения в нея има богат избор на супер китки и треви, които могат чудесно да ти завършат тази част на двора- стахис, вероники, ахилеи, непета, задължитело ароматната лавандула и др.
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=6307" onclick="window.open(this.href);return false;
Не пълни само с рози /това аз ли го казвам :sitwasntme: / и то близо до площадката. Там можеш да спретнеш ред лавандула за красота :tzvetoman:
GIOIA(Джоя)

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от GIOIA(Джоя) »

И аз да се обадя :lol:
Не сади растения много близо до розите.
Около Пашмина и Блуш фц имам лавандули шахматно.
Две години ги местя с по педя напред и розите все ги захлупват,а те милите се мъчат.
Сега са на 50 см и пак са сбутани а сигурно съм ги садила на педя от корена първата година :oops:

Бел аз що нямам бял центрантус,а?От де ги взимате тез :lol:
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от мимка »

Благодаря Бел, Джоя :tzvetentze:
Ама как да ме разберете, като мисълта ми скача от трън, та на глог, че е по-висок :idea1:
Значи на оградата остават Щедрия градинар, Розариум и Елф, а до него си е клематиса. Носталгия си остава без нищо пред нея, пред Амбър Куин по диагонал Жалита, а до нея, встрани пред Елф - Пашмина. Ще набия в земята едни пластмасови ограничители дето ги имам, че да се коси другото място. Тревата - троскот и к'вото дал Господ,

Пред Носталгия и Амбър Куин имам кампанули бяла и синя от едната ми баба, но доста пресъхнаха това лято. Лавандули ще поръчам и аз да питам тоз бял церантус откъде :hmmm: Лили в друга тема показа едни пуканки, и тях ще търся.

Сега чуденката ми е като дойдат Флорентина и Дарби как да ги наместя, че Негово величество ставало по-високо отколкото си мислех :potekoha:
Предвиденото място е това, на изток от къщата, засенчва следобед: Изображение Ще сложим пак конструкцията от Вестерленда, но си мислех Флорентина до къщата, а Дарби до нея, че да го гледаме отдолу :liubov: Той ще стои ли без конструкция?
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
bell

Re: Розите-съчетание по цветове

Мнение от bell »

Джойка, розовия ми е от Ноелич, а белия при нея не се множи от семенаци, като другия. Взимах го от Зелена пролет. При мен и двата не се множат, защото се коси тревата около тях и са сбутани до розите.

Мимка, Джоя е права да слагаш по-далеч другите растения от розите. И аз сега имам този проблем и е мазало.
Няма катерач, който да седи без конструкция. За Дарби не мога да кажа, той е своенравен. Може да тръгне, като катерач, а може и да си е голям храст, като обърната чаша. Първите две години няма да имаш нужда от конструкция за него, а само пръчки, за да се прикрепя.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”