Резитба на рози

Публикувай отговор
GIOIA(Джоя)

Re: Резитба на рози

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Джулс,правих това упражнение пролетта,с цел да прочистя старите шишове и подновя розата.
Просто отвързах и освободих розата от арката,подръпнах от тук ,от там и тя полегна на една страна.Орязах и подредих наново.
Забравих й името ,но е с твърди,неогъващи се и много шишове от основата.
Получи се :daaa:
И аз не бих рязала по това време,а освен това ще и трябва време да прави нови шишове и структура..
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

Здравейте, дали може да ме ориентирате какъв вид са тези рози и как се подрязват? Понеже е станала много висока и вече проби асмата подкъсих най-дългите израстъци, но не знам дали не трябва още да се изреже.

Изображение

До Сандански сме, мисля, че няма опасност от измръзване зимата. Ето и в цъфтеж как изглежда.

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Това първият цъфтеж ли е ? Колко годишна е розата?По принцип,практикуваме пролетно рязане.При вас още дълго ще са зелени клоните.Листата на розите падат ли изобщо?
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

Не зная точно колко е стара, имаме къщата от 2014 и я заварихме в кажи-речи същото състояние, а стъблата долу са доста дебели и вдървени, така че си мисля, че е на доста годинки. Листата, честно казано, не съм се заглеждала - пожълтяват, но дали опадват всички не се сещам. Това е снимка от февруари:

Изображение

И както се вижда вече е цялата в нови листа, та ми се струва по-удачно сега да режа?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Аз не мога да преценя дали е катерлива или някакъв занемарен храст.Ако цъфти само по върховете както на снимката ,бих я подкастрила с поне 1/3.Изрязват се сухи,малки клони ,нецъфтели ,също.
Ако има подозрения за катерлива,правилото е че се оставят няколко основни клона.Тук махни много старите,гледай да оставиш по-зелени и млади. Но тъй като е по-топло при вас не съм сигурна ,дали при ранно рязане,няма да вземат да никнат нови клони.Което не е желателно.За това,изчакай до декември с рязането.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

ОК, благодаря. Според мен не е катерлива, просто прерасъл храст.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от renimoss »

На мен ми прилича на Queen Elizabeth (http://www.rosebook.ru/roses/grandiflor ... elizabeth/). Ако е тя, то може да стане и 3 м ако не я режеш, стои си права и вдървенява юнашки. Може да пробваш да я режеш на етажи, така че да цъфти по цялата дължина поне първия път. В Сандански със сигурност няма да мръзне, но все пак режи зимата-ранна пролет за да изкара пролетта здрави стъбла, които да цъфтят, ако режеш сега ще тръгне по-слабо, после изкаралото ще задреме и може да заложи по-малко цветове. Пролетта може да махнеш средния най-дебел клон да я подмладиш, ако искаш, но не ми се вижда абсолютно необходимо.
fani34
Дълго кафе
Мнения: 122
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Резитба на рози

Мнение от fani34 »

Изображение
Здравейте. Купихме къща и в двора има няколко рози. Тази на снимката цъфтя няколко пъти единични цветове, надолу е силно вдървена , какво да я правя? Сигурно не е рязана отдавна. Мислех да я режа до долу , но ще ми трябва трион. Във Варна съм. Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

ln_none написа:ОК, благодаря. Според мен не е катерлива, просто прерасъл храст.
И според мен е някой много стар чаен хибрид. Напролет режи, не сега, поднови я. Изрежи, ако трябва и с трион няколко много стари клона и остави 3-4 по млади, но ги накъси на около две педи от земята. Но това напролет, не сега. Тя ще извади нови млади клони отдолу
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Резитба на рози

Мнение от prijatel62 »

libra написа:Не режи сега ,че като нищо може да поникнат нови клони и да се объркат розите.Към ноември-декември най-добре-все ще има по-прилични дни за тази операция.Особено Дон Жуан е много опасен-на всеки отрязан клон пуска по пет нови.Сега и моя го рязах частично,но по принуда ,че беше поникнал като чудовище и имаше опасност да се сцепи при основата.Рамблерите са гъвкави и наистина могат да се превият,за Дон-а се съмнявам,освен ако не е "млад".
:D Това ми прилича на приказката за Юнака и ламята...на мястото на всяка отсечена ламска глава излизат n-броя нови...човек да се види в чудо...
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”