Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Titi »

calico написа:Тити, Очите и Рапсодия не пипай, само болното
Дабъл делайт на 30 см от земята, тя е ЧХ
Направих всичко според вашите препоръки, благодаря ви за съветите. Розите са обгрижени, както и всички други китки в градината. Убих се като куче, да му се невиди и хобито ми бодливо, голям мазохизъм е. И никой нормален човек не може да разбере, защо днес ми е едно такова щастливо и спокойно, щом ме боли всяко мускулче и всяка костица, вследствие на двата "почивни" дни.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от renimoss »

Още не е дошъл сезонът на резитбите. Та аз да си задам въпроса с обучителна цел, за да знам какво да правя догодина. Пък и в някоя друга тема беше повдигнат, но отговорът за мен остана неясен.
Става дума за лятното скъсяване на дълги шишове при флорибунди и храстови рози, които не са катерачи. Колко и кога и въобще дали се скъсяват?
Четох съвети да се скъсяват до толкова, че да не се разваля общата форма на храста. Това обаче ще се отрази на повторния цъфтеж същата година, нали? Най-малкото ще забави образуването на пъпки по разклоненята, които ще се образуват тепърва върху остатъка от шиша, ако въобще се образуват. Нали обикновено шишовете цъфтят по върховете. Чудя се какво би станало ако шишовете се подрежат по-рано, докато са още сочно зелени, не напълно развити, а не когато вече са станали по-зрели? Сигурно не е правилно. Или ги скъсяваме и не разчитаме на цъфтеж от тях през настоящата година, а на следващата служат за скелетни клони? Това последното ми звучи логично за по-стари рози, които имат достатъчно други цъфтящи клони през настоящата година, ама така ли е?
Хайде да поразсъждаваме върху казуса. Моля, споделете опит и мнение.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Резитба на рози

Мнение от Виола »

Аз си ги режа напролет на половина, после нищо не скъсявам, а само премахвам прецъфтялото, иначе наистина се забавя повторния цъфтеж.
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

Моите наблюдения....при рози, които имат вече изградена структура, защото за младите е ясно, че им трябва време. Има рози, които нямат склонност да пускат шишове и си вървят компактно през сезона, като прираст, но има и други, които издължават.
Пролетното рязане е добре да се направи хубаво и оформящо. Не мога да кажа коя роза по колко, защото въпреки това правило няма. Олд хола на Остин всяка есен е два метра, а пролет го свалям под метър. Това си е сериозна резитба и според мен тя зависи от височините на розите, които иска да има човек.
Първата вълна си върви компактно, ако е рязано добре. След първата вълна се реже или поне аз режа и оформям, а не махам само цветовете санитарно. Но, и това не помага... нови клони избиват отвсякъде и докато се заложи втора вълна и пъпки храстите вече нямат тази компактност. Всичко расте с различна сила и посока и докрая на лятото формите са изчезнали.
Ако, някои клон е избягал и прорастнал драстично и го скъся сериозно не ми цъфти със сигурност на същата година. Но, има рози които ми цъфтят, но към есента :hmmm: Мисля, че е коментирано, че въпросния хормон за цъфтеж го режем махайки повечко от височините, защото той се намирал по върховете. Факт е, че всяка година есента се вижда коя роза си върви компактно и коя е във всякакви размери и форми на храста. Есента масово розите ми са издължени.

Рени, аз тази година втора вълна нямах ясно изразена, а цяло лято едни частични цъфтежи, за първи път така. Други се оплакваха от лоша първа вълна, за после не знам как са се държали розите при тях. Мислъта ми е, че година с година няма еднакви.
Каквото и да правя тези рози, които прорастват съм ги приела, но като цяло нямам много от тях. Тази година ме изненада Розоман жанона, който удари два метра с три клона останалото си е на метър височина :shock: Изобщо не ми трябва такъв, защото той не разклонява добре, а сега не се реже :mrgreen:

Много изписах и май нищо не казах :lol: мисълта ми е, че както и да съм рязала рози, които са склонни да пускат шишове оправия няма от средата на лятото до есента с тях.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от renimoss »

Bell, благодаря за споделения опит. Да, всяка роза е индивидуална. И аз започнах да го виждам.
Добре, представи си една хипотетична храстова роза (която не е старинна и еднократно цъфтяща и цъфтяща на стара дървесина), рязана пролетта на 0.5 м например (според розата). Тези клони се разклоняват и цъфтят.
После прецъфтяват, режем прецъфтялото на петорен лист или по-малко и чакаме.
След това периодично избиват от основата шишовете за следващата година.
Като станат по-високи от нашата поносимост за развалена форма ги режем до където ни дава сърце или до нивото на околния храст. Те не цъфтят.
Междувременно клоните, които са цъфтели в началото на лятото евентуално са заложили нови пъпки и т.н.
След август не махаме цветовете, но можем да подрязваме шишовете по-височко, дори нещо да изкара по тях и измръзне, нали пролетта ще режем по-ниско под него?
На следващата година махаме до дъно част от клоните, които са цъфтели през предишната (примерно 1/3 от тях), а миналогодишните шишове (реално едногодишните клони) скъсяваме напр. на 0.5 м и те се явяват нашите основни цъфтящи клони през следващата година.
:hmmm: :hmmm: :hmmm:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от ToBo »

Принципно е нещо такова май :hmmm: Аз нищо не разбирам и ти благодаря, Рени :lol:
Само че има друг фактор като че ли. Много клони измръзват и ги режем силно. Така че розата естествено си показва кои клони трябва да се махнат. Аз тая година се изхитрих и разни стари клони за подмяна ги рязах след първия цъфтеж до дъно, Резултатът е, че си кярих от цъфтежа, а после добре се наместиха новите шишове, защото им отворих място. Беше чисто експериментално, но май и то има смисъл и затова го споделям :hmmm:
Никога не е късно да засадиш клематис...
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

renimoss написа: След август не махаме цветовете, но можем да подрязваме шишовете по-височко, дори нещо да изкара по тях и измръзне, нали пролетта ще режем по-ниско под него?
С подрязването на шишовете по-височко продължаваме да държим розите будни и активираме сокодвижението, което трябва да спре и розата да изпадне в покой. Аз след онази драстична влажна и топла есен, в която влагата и будните рози измръзнаха изобщо спрях да режа рози след август. Някъде зимата ги намалявам и привързвам преди снеговете, за да не се изпочупат и това е.
renimoss написа: Като станат по-високи от нашата поносимост за развалена форма ги режем до където ни дава сърце или до нивото на околния храст. Те не цъфтят.
Междувременно клоните, които са цъфтели в началото на лятото евентуално са заложили нови пъпки и т.н.
:hmmm: :hmmm: :hmmm:
Това и аз си го правя, когато някъде се развият прекалено грозно и стърчащо.
Май се наложи, че след средата на август розите е добре да не се пипат много, много. Поне до първите студове, когато нещо може да се понамали, за да ги пазим. А, това че ще махнеш някой стърчащ шиш, който те дразни не е толкова съществено.

Рени, тебе кои рози те тормозят с формата си :liubov:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от renimoss »

Ами аз питам теоретично, защото моите рози са 1-2-3 годишни, на лошо място, растат слабо и ще се местят всичките. Но четох от предишни години хората се оплакват от разни рози, дето изневиделица изкарват шишове, та рекох да си изясня какво да правя предварително. Пък и на други може да е полезно.
Значи след средата на август, максимум до края на август, никакво рязане на нищо :!:
Берем шипки и правим мармалад :hihihi:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10036
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 623 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

renimoss написа: хората се оплакват от разни рози, дето изневиделица изкарват шишове, та рекох да си изясня какво да правя предварително. Пък и на други може да е полезно.
:hihihi:
Не е то изневиделица- или са подрязани силно, затова растението веднага изкарва нови шишове, или са торени и поливани обилно. ;) Рени, не бързай да правиш генерални заключения- в една малка България условията за отглеждане на розите са много различни- едно е в Плевен, друго е в Тракия, съвсем различно в Софийския вилает. Наблюдавай си розите , те казват много неща, с времето ще се научиш да ги разбираш. Всички сме минали по този път- то не беше местене 8-) / много се забавя развитието им/, то не беше чудене при пролетната резитба :hmmm: , но полека-лека се научаваш какво иска растението, за да цъфти обилно и продължително. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ivanina »

greeneyed написа: Наблюдавай си розите , те казват много неща, с времето ще се научиш да ги разбираш. Всички сме минали по този път- то не беше местене 8-) / много се забавя развитието им/, то не беше чудене при пролетната резитба :hmmm: , но полека-лека се научаваш какво иска растението, за да цъфти обилно и продължително. :dovolen:
На същото мнение съм и аз. :nod:
Това лято почиствам с ножицата само цветовете и ....нищо повече.
С издължените в края на лятото шишове спрях да се боря - това е естественото развитие на някои от розите ми и мисля че правя грешка като се опитвам да променям природата- генът им с помощта на ножицата.
Резултата за тях и за мен , при накъсяване на шишовете е липса на цъфтеж.
Разбрах също , че такива рози се нуждаят от по- голямо пространство край себе си , за да покажат истинската си същност...защото точно в тия небрежно размятани като фонтан шишове се крие чарът им.
:ufff: ....яд ме е , че се налага да махам още някой друг чаен хибрид- за да дам простор на флорибундите...
но друго спасение няма.
За есенната резитба- мисля да махна 1/3 от дължината им , като за напролет ги оставя окончателно на 1/2.
Така от личния си опит-Проба...проба- грешка! :eeeh: ...ще разбера ,за напред- как да се отнасям с тях. :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”