Щамбови рози

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Щамбови рози

Мнение от Blue sky »

много сме писали за тях, но нека си имат и отделна тема :mrgreen: - чувствам предизвикателство да отгледаме тези красавици, и то по най-добрия, пълнещ очите и душата начин :stiskam:

една за стимул, в частен двор американски :mrgreen: - все си мисля, че качеството не може да нама значение в този случай, защо иначе, толкова масово ще ги гледат по света :hmmm:

роза Renae

Изображение

и резитба - прави се на два етапа, първо есенна, по-висока, така че, снегът да не тежи и да счупи клоните и пролетна, когато клоните се съкращават на дължина максимум 10 см и две-три пъпки, за да може да се оформи силна, компактна, равномерно развита корона

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Щамбови рози

Мнение от dolli »

Това у нас май не може да презимува при температури под -20 градуса, даже и със зимна защита на короната. :hmmm: Някой може ли да сподели практически опит, ако е успявал да опази щамбова роза повече от 2 години.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от orkud »

Много ги харесвам, но и аз си мисля, че няма да се справи :hmmm: и това ме е спирало
dal

Re: Щамбови рози

Мнение от dal »

:oops: :oops: :oops:
аз махнах от списъка всички щамбови рози , но до април винаги мога да ви пусна от кои сортове има щамбове и каква е цената....
моето мнение го знаете , няма да се повтарям ;
особенно за по лютите климати ....
махнах ги за да няма после Дал , щамбът почерня изгни изби дивачка какво да правя , дадох 30-40-50 лв и нищо :cry:
но в новия ни доставчик от когото чакам цените има много щамбове , а на най отявлените сортове има по три размера на височини.....
няма да има щамб под 25-27 лв , от сега да го знаете , ама те цените и тука са нагоре от това и 25 е долния праг на полуумрелите....
Моят съвет е да гледате отделно джанка , отделно рози , но коя съм аз да рипна връз полета на вашите творчески мечтания.... :mrgreen: :ieeee:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от orkud »

И аз не мисля да рискувам. Но това не пречи да си ги харесвам :D
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Щамбови рози

Мнение от klapan »

Нормално е да се страхувате относно презимуването на щамбовите рози.Но си помислете как ги гледат и опазват в една страна с доста по-суров от нашия климат като Германия.Давам ви един сайт тук за продажба,където специално зимоустойчивите са назовани при представянето им /на немски език winterhart / и едно филмче бонус да видите как хората практически ги опазват /презимуване - ueberwintern /.
http://www.stammrosen.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

[video][/video]
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
dal

Re: Щамбови рози

Мнение от dal »

аз само да кажа , че в мъглив лондон от два месеца няма температура дори нощна под 2-3 град,уса +
понеже го следя , заради това -и сега е 7 градуса
няма и жега , но няма и лют мраз
е за тва ще гледат формиуми и гъзляци 7-8 зона навън
с германия не знам как е , но ако трябва ще окача и там прогнозата
географската ширина не сочи конкретния климат
иначе ти благодаря , клиповете са чудни , цялата поредица изгледах с огромно удоволствие.... :tzvetentze:
roselover

Re: Щамбови рози

Мнение от roselover »

dolli написа:Това у нас май не може да презимува при температури под -20 градуса, даже и със зимна защита на короната. :hmmm: Някой може ли да сподели практически опит, ако е успявал да опази щамбова роза повече от 2 години.
Здравей,
Имам щамбова роза от 5 години, освен това е чайно хибридна, което съответно означава по-слабо устойчива на студове, и още е жива. Есента, примерно края на ноември, началото на декември, зависи каква е прогнозата, увивам около стъблото и картон и го крепя със сезал, а около короната правя "превръзка" от стари чували, от онези плетените, най-добре ако е от естествен материал, въпреки, че съм го правила и с плетени от сезал. Това е. После на пролет махам покритието и го горя, тъй като доста буболечки и болести се развиват в него.
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Щамбови рози

Мнение от joannka »

Страшно ги харесвам тези рози и съжалявам,че нямам достатъчно слънчево място,за да си засадя повече!Имам от миналата есен /2009г/едно дръвче около 1,50м от павликенските, цъфти в хубаво жълто,много ароматно.Сега втора зима ще преживее,надявам се ,успешно!Стеблото съм увила с една изолация за полипропиленови тръби от някаква пореста материя , а короната с онзи материал,дето е текстил,ама не текстил...ала-бала...Дано всичко е наред,щом не и е за първи път! А от тази пролет имам и още едно дръвче в цвят червено с жълти петна,някакъв си "фокус".Ако не презимува няма да ме е много яд, защото май не съм сигурна,че ми харесва...Не знам от какъв сорт е присадката на короната,но някакси клоните растът право нагоре и не се оформя никак красиво...Ще видя как ще е напролет.Съжалявам,но не разполагам със снимки.
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Щамбови рози

Мнение от dolli »

roselover написа: Имам щамбова роза от 5 години, освен това е чайно хибридна, което съответно означава по-слабо устойчива на студове, и още е жива. Есента, примерно края на ноември, началото на декември, зависи каква е прогнозата, увивам около стъблото и картон и го крепя със сезал, а около короната правя "превръзка" от стари чували, от онези плетените, най-добре ако е от естествен материал, въпреки, че съм го правила и с плетени от сезал. Това е. После на пролет махам покритието и го горя, тъй като доста буболечки и болести се развиват в него.
А би споделила за коя част на България става въпрос, защото има разлика между Петричко и Плевенско.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”