Вкореняване на рози от резници

Публикувай отговор
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от sendi1966 »

Мери,есента се залагат резници.Поне аз тогава ги слагам.Хубаво е да е на сенчесто място,че пролетта, и лятото да не прегарят.И по често поливане през лятото.Поне аз така практикувам.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31643
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 966 пъти
Получил благодарност: 2182 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Мария Николова »

sendi1966 написа:Мери,есента се залагат резници.Поне аз тогава ги слагам.Хубаво е да е на сенчесто място,че пролетта, и лятото да не прегарят.И по често поливане през лятото.Поне аз така практикувам.
Мерси, Сенди! :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от ToBo »

Миналата година от зор да имам Уолертън Олд Хол (тогава я нямаше никъде по каталози разни на фирми), взех от Марианна резници по това време. Беше юли и жега. Сложих 3 резника. Два на сянка и един на мястото, където я исках. Всички под буркани. Есента Анели ми подари нейната роза и тази от мястото я преместих и махнах буркана. На другите ги махнах пролетта. Първата цъфна днес. Има още една с пъпка. Третата изглежда жива, но няма тазгодишен прираст.
Та основната мисъл ми беше, че може и сега :daaa:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31643
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 966 пъти
Получил благодарност: 2182 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Мария Николова »

Мерси, ТоВо! :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от maiakt »

Здравейте,купих вчера този букет рози за класната на сина ми,както и едно клонче.Някой може ли да ме посъветва на какви части да разделя клончето,за да се опитам да я вкореня? Прочела съм цялата тема,защото мисля да се опитам да си вкоренявам резници,прочетох и темата за "метод Бурито",но до сега не съм пробвала.А тази роза много ми хареса.Много ще съм благодарна,ако някой ме посъветва. Изображение
Изображение
Аватар
stefka
Кафевар/ка/
Мнения: 722
Регистриран на: Апр 8, '11, 12:52
Местоположение: София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от stefka »

Това не е роза, а Lisianthus ( Eustoma) :nod:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от maiakt »

Благодаря! Просто продавачката в магазина ми каза,че това било "японска роза". Прочетох набързо-може и да се вкорени от резници. Чудя се колко на колко да разделя клончето ?
Аватар
maxima
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 22, '16, 20:36
Местоположение: Добрич
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от maxima »

libra написа:Хубава роза,мнозина ще ти завидят.Трябва да я излекуваш много добре,иначе резниците ще загинат.Да кажат и другите ЧХ дали се вкореняват сравнително успешно.
Еквадор е световен производител на рози рязан цвят.Ето малко да си разширим кръгозора,не че не сме се омотали достатъчно в рози:
Изображение
Точно еквадорска роза си купих и вкорених от резник от рязан цвят. Гледам я вече втора година и ми се отблагодарява с прекрасни ароматни цветове.Мисля, че е Игуасу.
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 927
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 70 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от mim »

maxima, моля те сподели твоят опит, как вкорени от резник от рязан цвят еквадорска роза
Аватар
maxima
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 22, '16, 20:36
Местоположение: Добрич
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от maxima »

1.Влизам в цветарски магазин и задавам въпрос "Имате ли ароматни рози?"Обикновено отоговорът е "не", защото не са трайни. Та така преди година и повече изненадващо ми отговориха с "да" и ми показват едно чудо- червеникаво- розово- пембяно със запомнящ се аромат. Избрах стрък рязан цвят, който има листни пъпки в основата на клончето с листа. Попитах за сорта на розата - не го знаеха, но ми казаха, че са внос от Еквадор.
2.Нарязах стъблото на фрагменти с по 3 пъпки.
3.Отрязах листата, за да не изпаряват излишна влага.
4.Зарових във вертикално положение-без пясък и вкоренител, че стана импровизирано и не бях подготвена. Над почвата остана 1 пъпка.
5.Захлюпих с отрязана пластмасова бутилка. Оставям с капачката отгоре -като ревизионен отвор, че не ми търпи търпилото и поглеждам от време на време.
6.Затъпках добре пръстта наоколо.
7.Обикновено след месец и половина е готово, но нали тази роза ми беше галеница я отхлюпих след три месеца.
Цъфтя още първата година.Сега пак съм я захлюпила, че ми е свидна.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”