Присадки на рози. Техника на присаждане

Публикувай отговор
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от muny7 »

Не ми харесва, защото имам чувството че са навряли някаква развалена свинска мас в нея и дотам + това ми е трудна за работа (загрявай, бъркай, па и спирт и затова). Фитобалсама само го нанасям и след малко сам си стяга, а и ми мерише по "на истински" :lol: , въпреки, че и него доста го развалиха. А с глина пробвал ли си ? Днес един комшия каза, че така слагал, но на калем, не на пъпка.
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от prijatel62 »

:dovolen: Да, но още в началото. Видях го от старите овощари.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Menti4ka
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Май 12, '16, 10:39

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от Menti4ka »

Здравейте!
Изчетох цялата тема, изгледах клипчетата и много се запалих да опитам да присадя рози.
Имам една стара и две млади шипки в градината. Младите са от рози, засаждани по-миналата есен, които не се хванаха и изби подложката.
От прочетеното разбирам, че съм закъсняла за присаждане, но ме сърбят ръцете да опитам. Ще си купя рязан цвят за пъпки.
Въпросът ми е при младите шипки трябва ли да орежа новите леторасли? В момента са около 35 см.
Старата шипка също е била роза навремето. Прави много дълги и сравнително дебели стъбла (около пръст). Нея ще я пробвам за щамбова, но може би другата пролет, защото вече няма да мога да намеря пъпки на рози с дребен цвят.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от libra »

Новите леторасли трябва да се "отчеснат" от стъблото .Ако режеш, им стимулираш растежа на ново.
За щамбата -щамбови рози се правят и от чаени хибриди,ако ти харесва идеята.
Menti4ka
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Май 12, '16, 10:39

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от Menti4ka »

Много благодаря за отговора! Направих и трите тази събота. Най-трудно ми беше връзването при ниските шипки. Сега разбрах защо хората ги вадят и слагат в саксии, докато се прихванат пъпките. Махнах всички леторасли при ниските шипки. Не знам дали беше правилно, но реших, че ако оставя някой, силата ще отива в него. Абе, малка е надеждата, че ще се хванат, но догодина пак ще пробвам.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от botan »

В темата за хибридизация стана дума за присадките на око на Burling Leong и намерих тази статия, в която той обяснява подробно как се прави: https://ia601903.us.archive.org/21/item ... 202009.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от 4eers »

botan написа:В темата за хибридизация стана дума за присадките на око на Burling Leong и намерих тази статия, в която той обяснява подробно как се прави: https://ia601903.us.archive.org/21/item ... 202009.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Burling Leong е жена и е една от помошничките на покойния Ралф Мур .Тя е отговаряла за размножаването на миниатюрите на Ралф, а понастящем има свои расадник за рози .
" onclick="window.open(this.href);return false;
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от mimivd »

Може ли някой знаещ да помогне относно облагородяването на шипка.Началото на май засадих няколко шипки в градината,които ще облагородя на есен.По кое време може да ги прехвърля в саксии,за да си ги взема напролет в града.Дали е удачно това да стане едновременно с облагородяването през август,септември. т.е. вадя шипката,облагородявам на спяща пъпка и я садя веднага в саксия.
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от 4eers »

mimivd написа:Може ли някой знаещ да помогне относно облагородяването на шипка.Началото на май засадих няколко шипки в градината,които ще облагородя на есен.По кое време може да ги прехвърля в саксии,за да си ги взема напролет в града.Дали е удачно това да стане едновременно с облагородяването през август,септември. т.е. вадя шипката,облагородявам на спяща пъпка и я садя веднага в саксия.
Аз лично бих първо присадил пъпките докато има сокодвижение до август началото на септември и ноември като се застуди да ги прехвъря в конейнер Дивото отгоре ако няма къде да ги развиваш розите не бързай да го режеш :stiskam:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Присадки на рози. Техника на присаждане

Мнение от mimivd »

Благадаря ти много за съвета.Ще опитам...пък дано да се получи :stiskam:
Ноември ще ги прехвърля в саксии,които ще зимуват на стълбището.Там температурата не пада под 0 С .Рано на пролет пък ще орежа дивото.
Догодина ще споделя.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”