Микориза - какво ли е пък това?

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от calico »

denitsavm написа:Може ли, който е ползвал, да ми кажете дали може разтворените гъби с гелчето да преседяват 2-4 дена, или трябва да се ползват на същия ден?

някъде четох и пишеше че 2-3 дни може, но не повече
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от calico »

Денис, не те разбрах много за връзката микоризи-плевели, би ли обяснила
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Denis »

Калико за това дето питаш,
там дето съм садила с микориозите на Д.Остин повета не мога до го изкореня -
аз плевя издълбоко, 3-та година ми излиза още по-жизнен, и не само той,
а и други разни. Нещо микориозно се съединяват по някакви неясни поне за мен правила.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от calico »

ааа, разбрах Денис
явно повета и плевелите повече се ползват от гъбите :hmmm: :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от dal »

Следя темата с любопитство ;нещо като рендето вьорнер и наколенките на бай Ливайн :lol:
Микоризата няма никакво значение за развитието здравината и цъфтежа на розите -за мен това е вън от съмнение;
То може да е абсолютно сигурно за мен , за втори за трети , но то едва ли ще повлияе на ентусиастите тук , докато им писне от шъшкании , и след няколко години видят на живо липсата на ефект разлики и т.н.
Представяте ли си с парите за микориза колко НПК може да си закупите ?
Пък колко пясък , вар за подобряване структурата на почвата ? Или компости и т.н.
На некой мангал два пъти годишно по 30 лева срещу каруца конски тор и ще сте яко умирисани , но и невероятно цъфнали откъм рози в действителност , но нейсе :mrgreen:
незабравка

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от незабравка »

Aз слагам микориза,само когато садя рози на мястото на стари.Защото май от сайта на бай Остин знам,че корените на розите живеят в симбиоза с почвените гъби и микроорганизми и когато изкараш роза,тези животинки възприемат новата роза като натрапник и гледат да и пречат на развитието.Та затова вкарването на микориза било добра идея,да помогне на новата роза.Доколко е вярно не знам,но го ползвам.А иначе и за мене използването на микориза само така е излишен лукс,но защо да не се поглези човек,ако има възможност. :D
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Denis »

calico написа:ааа, разбрах Денис
явно повета и плевелите повече се ползват от гъбите :hmmm: :hmmm:
Е, другото е да приемем, че тези микориози за рози са супер Интелигентни и разпознават с какво да се свържат точно :lol:
та плевелите ги опознават като такива и ги прескачат ;)
свързват се само с каквото си искаме да ни никне ;) Може, но съм скептична за момента поне вече.
Микориози за рози ползвах, но не ползвам вече, поне засега отиват в графата - екстри други
:tzvetentze:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7217
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 398 пъти
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от nadin »

Да пиша тука за микоризата и киселолюбивите и по-специално рододендроните.
Преди две години от една поръчка от Полша си взех това:
http://grzyby-hobby.pl/grzybnie-mikoryz ... ronow.html

Микориза за киселолюбиви и по-специално рододендрони. Взех го ей така за тест. После седнах да попрочета по-подробно за действието им.
Оказва се, че първо за да има успешна симбиоза трябват определени щамове за определени растения. Специално за рододендрони имаше два или три които вършат работа. Второ трябва да се вложи препарата при определени климатични условия така че да е в допир с корените за да се осъществи симбиозата.
Иначе каква е идеята. Корените на рододендроните са повърхностни и много тънки нежни и трудно пробиват тежки глинести и сухи почви. Освен това предпочитат почви с кисела реакция. Гъбите пък се хранят от корените на растенията ( въглехидрати и други хранителни вещества ) , а от своя страна набавят на растенията вода и минерали от почвата и основно азот, който при киселите почви трудно се усвоява. Понеже гъбичките не са толкова чувствителни на почвените условия когато веднъж вече са се прикрепили към растението то те могат да се разрастнат извън корените и да набавят вода и минерали и от места където корените не достигат или почвените условия не са толкова добри за самия рододендрон. Поне моeто обяснение е такова.
При мен рододендроните са садени под смърчове, където почвата има лека кисела реакция но е много суха, защото смърчовете изсмукват всичката влага. Освен това корените на смърчовете са гъсти и повърхностни и пречат на рододендроните да се разрастват. Освен това водата с която поливам е много твърда калциево карбонатна което също не е добре за рододендроните. За мен микоризата в случая е решение и според мен на нея се дължи цъфтежа тази година на рододендрони, които не бяха цъфтели три години.

на който му се чете тука има едни статии по въпроса:
http://www.esa.org/esablog/research/con ... corrhizae/
http://tropecol.com/pdf/open/PDF_57_1/7 ... lkumar.pdf
http://www.zobodat.at/stable/pdf/PHY_39_3_0219-0224.pdf
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”