Микориза - какво ли е пък това?

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от ljuboznatelna »

Рових се из нета по повод природното земеделие, та попаднах и на практикуващи микоризата /руснаци/. Действително ефекта, който описват, е поразителен. Човека си ползва техни си руски препарати, също така забърква мицел и полива с него, но беше от точно определена гъба, не всички били подходящи. Но има основно правило - не се копае!В противен случай трябва честичко да използвате гъбката.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Blue sky »

Маги, радвам се да те видя, липсваше ни :liubov: :gush: :liubov2:

аз така се случи, че се заимах с три вида продукти - от сайта на дейвид остин и на рутгроу - съдържанието е различно, вида - също :nod: на опаковката на Рутгроу, действително е записано, че това са местни видове, адаптирани за там, и че това е единственият препарат, по тази линия минал на изпитание пред незнам си коя си комисия и одобрен за ползване като подходящ :nod: вся пак си мисля, че малко или много, нещо е по-добро от нищо, и че колкото и да са местни, все са си гъби, при положение, че тук пък никоя не произвежда такова нещо официално :nod:
това че не се копае ми е много добре дошло - при мен няма място вилица да копне, да не говорим за лопата :nod:

решила съм на розите да слагам от остиновия препарат, а на клематисите и на всички многогодишни - от другите, за да колонизирам с повечко видове :nod: - лекичко подкопавам всички многогодишни, които имам и като се покаже корен - наръсвам върху него - дозата е две чаени лъжички на контейнер 2 литра, така че, на едно голо коренче, се слага направо символично, то е като пудра и полепва навсякъде :nod:
а на всички заедно, слагам и от листовката заразена с мицел от нашички си гъби :nod:
на пролет, смятам да слагам и на разсадите, и с това всъщност отговарям и на въпроса на Калико - изрично е записано, че предишнозасадени растения, се колонизират с гъби, като се сади кръгово около тях допълващи растения, и на тях се слага - тяхната коренова система, като подхрани гъбите, те се развиват в почвата и постепенно се прилепват където видят корен :nod:
лошото е че и на бурените също :lol: :twisted: ама така е в природата, няма съвършени неща :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Миша »

Не съм прочела основно темата,не видях всъщност кои са тия гъбки,но понеже основно в земеделието се ползват гъби за борба с гниенията,увяхвания и мана,а гъбите,които ги причиняват са същите като при цветята,ето малко инфо за фирми в Бг,предлагащи подобни препарати.с едно уточнение,всичко на книга е перфектно,но говорих с един вносител на подобни гъбки,ето отговора му-Всички тези мико-не знам -какво си се внасят на обеззаразена почва ,иначе ефектът е минимален .На практика при мен какво се получи-в обеззаразена оранжерия при еднократно внасяне растенията не боледуваха през целия сезон,т.е. трите месеца,после май си вкарахме някаква зараза.В необеззаразена оранжерия резултатът беше горе-долу,може би някъде около 30% от растенията се разболяха.Ползвала съм Поливерзум и Триходермин,другото от Ивесто не съм ползвала,сега съм го поръчала

http://www.opora.bg/content/view/18/33/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.agroshop.bg/product_info.php?products_id=174" onclick="window.open(this.href);return false;

На Ивесто не мога да пратя линка :oops: ,за това копирам


Mycostop

Произведен от естествено срещаща се бактерия, Streptomyces griseoviridis, Микостоп вирее в кореновата зона на растенията. Когато се приложи като заливане или при пръскане, спорите и мицела на Stгерtоmусеs културата в Микостоп покълват и започват да се развиват около кореновата система на растението. При развитието си Stгерtоmусеs образува биологична защита към кореновите инфекциозни патогени, гъби които причиняват болести като увяхване и кореново гниене. Микостоп се използва от производителите на земеделска продукция срещу болести причинени от Питиум, Фузариум, Ботритис, Алтернария, Фомопсис, както и Ризоктония и Фитофтора. Микостоп има особено добра активност против Фузариум.
Микостоп е създаден за подобряване на силата на растението, увеличаване на добива основаващо се на отсъстващата активност на патогените. Обяснението е че Stгерtоmусеs продуцира стимулиращи коренови растежни хормони, също така спира действието на малките коренови патогени които бавно се хранят и се развиват върху повредените корени.
Използвайте Микостоп за третиране на семена, при разсаждане, при възрастните растения. При производство на разсад ползвайте Микостоп в доза 1-2 грама на 1 квадратен метър, при по-голям разсад в количество 1-3 грама за половин квадратен метър.

Как да използваме Микостоп /Mycostop/:

* Разсад от зеленчуци, декоративни растения и билки: Прибавя се в субстрата по 1 до 5 гр на квадратен метър или се залива след разсаждане в доза 2 до 10 гр на 100 м2
* Оранжерийно производство: заливане, листно приложение или чрез капковата система незабавно след разсаждане (на минерална вата: 5-20 грама/1000 растения; на лехи: 2-5 грама/100 кв.м.) Повторения на третирането в интервал от 3 - 6 седмици.
* Растения за отрязан цвят или в саксии: заливане или листно приложение след присаждане, или разсаждане в доза 2 -8 грама на 1000 растения и в лехи 2 - 5 грама на 100 квадратни метра. Повторения на третирането в интервал от 3 - 6 седмици.
* Третиране на сухи семена: третирайте семената преди засяване с Микостоп на прах в доза 0.5 -0.9 грама на 100 грама семена, при салати 0.2 грама на 100 грама семена.
* Третиране на луковици и грудки: накиснете за 15 минути в 0.01-0.02% воден разтвор на Микостоп преди засаждане.
* Резници: Потопете в 0.01-0.02% воден разтвор на Микостоп преди засаждане.

1. Може ли Микостоп да се използва заедно с химични пестициди:
Микостоп може да бъде приложен едновременно с голям брой пестициди, въпреки че подобен начин на употреба рядко е необходим. Преди тяхната едновременна употреба, предварително трябва да проверите съвместимостта на активните съставки и Микостоп, и също така дали има препоръчителни интервали на приложение между третиранията.

2. Искам да приложа едновременно третиране на растенията с нематоциди и Микостоп. Дали Микостоп е съвместим с нематоцидите?
Микостоп може да се приложи едновременно с нематоцидите, въпреки че подобен начин на употреба рядко е необходим. Преди тяхната едновременна употреба, предварително трябва да проверите съвместимостта на активните съставки и Микостоп, и също така дали има препоръчителни интервали на приложение между третиранията.
Също така Микостоп може да се приложи и с други биологични препарати.

3. Мога ли да използвам Микостоп чрез капковата система. Как да направя това и може ли Микостоп да премине през филтрите?
Микостоп е много подходящ за приложение през капковата система. Водният разтвор на Микостоп може да бъде прибавен в капковата система чрез инжекционна помпа или може да се налее в смесителния резервоар. Моля да имате предвид, че Микостоп на издържа на високо концентриран торов разтвор. Микостоп няма да премине през филтрите.

4. Защо Микостоп трябва да е складиран на хладно място? Продукта губи ли свойствата си при нарушаване на опаковката или при транспортиране?
Микостоп съдържа от бактерията принадлежаща към род Streptomyces, която има жизнеспособност и капацитет да контролира патогените по растенията и е най-добре да съхранявате продукта при температура под +8 °С в хладилно помещение. Микостоп задържа ефективността си най-малко 1 година когато е правилно съхранен. Краткотрайно съхранение за около 24 часа при стайна температура или при транспортиране не понижава ефекта на продукта. Веднъж отворен, продукта трябва да бъде използван защото Микостоп веднага абсорбира влага от въздуха.

5. Защо първото третиране с биологичния продукт да е възможно най-рано в периода на засяване или разсаждане?
Биологичният контрол се корени в предпазването на растенията от патогени. Биологичните продукти съдържат микроби, натурални врагове на организмите причиняващи болести по растенията. Третирането с биологични пестициди трябва да бъде приложено преди заболяването, така антибиотичните микроби имат време да се "настанят" по корените или листата на растенията и спират разпространението на патогените. Антибиотичните микроби по кореновата система или по листата заемат място и действат противоударно спрямо патогените.

6. Имаме насаждение от домати и искаме да осигурим добра култура в края на сезона. Насаждението е с фолио. Как да приложа Микостоп?
За Микостоп най-важната цел е контрола на кореновата система и увяхването, дължащи се на гъбите Фузариум и Фитофтора. В практиката, производителите използват Микостоп за поддържане на растенията в добро състояние, специално в периоди на тежък стрес, по този начин подсигуряват добра среда за развитие на растенията. Подходяща норма при домати при наличие на фолио е 5-8 грама на 1000 растения. Най-добър резултат се постига когато се третира след разсаждане и се повтарят третиранията в интервали от един месец.

7. Защо Микостоп трябва да се прибави в малко количество вода преди крайната му употреба?
Микостоп трябва да се прибави в малко количество вода 0.5 литра, престоява за около 30 минути. Тази процедура дава възможност на микробите да се активират от праховитата си форма и да абсорбират вода. След половин час сместа трябва да се разбърка и тогава вече е готова за употреба. Ако не извършим това, може да възникнат проблеми, като Микостоп може да остане във форма на бучки, които ще бъде трудно да се разбият за да се получи еднообразна суспензия.

8. Как трябва да приложа Микостоп, ако искам да третирам чеснови или лукови семена?
При семена от чесън Микостоп може да бъде приложен чрез потапяне на семената в 0.01 % водна суспензия на Микостоп за около 15 минути преди да ги засеем. Това третиране е ефективно за контрол върху болестите по чесъна, които се причиняват от гъбата Фузариум. Същото третиране е подходящо и при семената от лук.

9. Праховитата плесен е проблемно заболяване въздействащо върху няколко растения и видове. Дали Микостоп е подходящ за контрол върху заболяванията причинени от плесени?
При използването на Микостоп против коренови заболявания, практиката и изследванията показват, че Микостоп понижава вероятността за появата на праховита плесен, когато отглеждаме култури податливи на праховита плесен. Капацитета на Микостоп за контролиране на праховита плесен се основава на изграждането на по-добра имунна система на растенията, породена от по-здравата коренова система на растенията и по този начин затруднява развитието на праховитата плесен.

За контрол над болестите, причинени от Фузариум, Алтернария, Фитофтора и Питиум (изсъхване, кореново гниене, гниене на основното стъбло), на декоративни растения, зеленчуци и билки. Потиска болести като Ризоктония и Ботритис.

Разсад 2-10 гр./100 м2
Намокряне на разсада след прорастването
Използвайте 0.01% разтвор
20-100 л/100м2

Оранжерийно производство
краставици, домати, пипер

5-20гр./1000 растения
или 5-20гр./100м2
Намокряне, напръскване или пускане в капковото напояване след засаждане. Трерирането се повтаря на всеки 3-6 седмици.
Използвайте 0.01% р-р 50-200л./1000 растения
или 20-50 на 100м2
Саксийни растения и отрязан цвят
2-8гр./1000 растения
2-5гр./100 м2
Намокряне, напръскване на саксийните растения незабавно след посаждането. Третирайте растенията за отрязан цвят чрез намокряне или напръскайте незабавно след засаждането. Третирането се повтаря на всеки 3-6 седмици.
Използвайте 0.01%р-р 20-80л/1000 растения
или 20-50л/100м2
Третиране на сухи семена 0.5гр./100гр. семена
Сложете семената в препоръчаната доза от Микостоп на прах в резервоар. Разклатете докато семената се покрият. Складирайте семената на сухо и студено място за седмица.
Билки, лукови, праз и зелеви:
0.8гр./100гр. семена
Салати, гербери, сладки пипери:
0.4гр./100гр. семена


Подготвяне на разтвор от МИКОСТОП:
Подгответе 0.01 % разтвор чрез разреждане на 1 грам Микостоп в 10 литра вода. Подгответе 0.05% разтвор чрез разреждане на 1 грам Микостоп в 2 литра вода. Първо прибавете праха в приблизително 0.5 литра вода. Оставете разтворът да престои 30 минути. Разбъркайте внимателно и след това разредете с останалото количество. Използвайте разтвора в същия ден, когато е приготвен.

Съхранение
Съхранявайте на сухо и хладно място под +80С. Оптимална температура +150С и +250С, не е активен при температури под +50С и над 450С.
Оптимален pH обхват – 5.5 до 7.0
Микостоп не може да бъде смесван с концентрирани разтвори на торове.
Може да бъде използван едновременно с дезинфектанти с концентрация под 50 ppm.
В неотворен пакет Микостоп ще запази активност над 12 месеца. Използвайте целия пакет от опаковката през същия ден. Ако пакета бъде оставен отворен, Микостоп изгубва активност"
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от ljuboznatelna »

Сега реших да се поровя, има и един препарат - Микоплант,немски, ето какво пише специално за цветята:

8.Градско озеленяване - растения за балкони и саксии -едногодишните растения се обработват с Микоплант в началото на засяване (засаждане). За много-годишните култури се препоръчва допълнително внасяне.
Предимства: буен растеж, удължаване, период на цъфтеж, образуване на по-голям брой цветове, повишена виталност, устойчивост на вятър, екстремно слънчево огряване и засушаване на почвата.
Декоративни растения -теменужки, бегонии, цитрусови, фикус, хортензии, лобелии, магнолии, пеларгонии, петунии, филодендрони, различни стайни растения, примула, рози, невен.

Повече може да се прочете тук: http://www.bulagro.com/brochure_4_bg.html" onclick="window.open(this.href);return false; Трябва да дръпнете с ролката малко надолу.

Реших да погледна какво точно съм чела. Въпросния руснак, за който писах по-горе, използва него. За производство на зеленчуци основно, но пише, че лилиумите му вместо 5 започнали да правят по 9 цвята.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Blue sky »

радвам се че и тук значи има такъв препарат :ieeee:
понеже не разбрах от къде се купува, питах гугъл и той ми извади същата инфо, но с картинки

http://www.bulagro.com/pdf/mykoplant.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.bulagro.com/bulagro.html" onclick="window.open(this.href);return false; на официалния сайт няма инфо за цени, но има контакти - веорятно някой може да пита, аз нямам вече две седмици телефон :twisted: така че, не мога да звънна :twisted: :twisted: :twisted:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Elyza »

Аз мога да се обадя в понеделник и да попитам за цена, грамаж и приложение за рози с подробностите. Също така в четвъртък и петък ще бъда в Стара Загора, където се намира офиса на фирмата и бих могла да купя и разпратя Микоплант, ако си го харесаме.
simid
Кана кафе
Мнения: 593
Регистриран на: Сеп 14, '10, 09:12

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от simid »

Аз им се обадих миналата седмица.Казаха че в момента не е налично.А също,че много хора проявиха интерес и се обаждаха ;)Сигурно всички звъняхме :mrgreen: Взеха ми и номерът на телефона,за да се свържат,когато ще има наличности :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от calico »

simid написа:Аз им се обадих миналата седмица.Казаха че в момента не е налично.А също,че много хора проявиха интерес и се обаждаха ;)Сигурно всички звъняхме :mrgreen: Взеха ми и номерът на телефона,за да се свържат,когато ще има наличности :stiskam:
мдаа, и с мен така. можело до края на тази седмица да имат, щял да ес обади.
подхвърли нещо и че може и друг продукт - заместител, същия ефект имал.
ама аз като латерна: микориза та микориза, и изобщо не го и чух за какви други продукти говореше. :twisted:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от zmei4o »

микориза има всякакви видове в Бонсай магазина на Мартин от Варна :nod: ;)
http://bonsai-mag.co.cc/index.php?route ... path=17_35" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от lila »

Микоризите са различни като видове в зависимост от растенията :nod: Тези тук как да кажа - са в зависимост от вида орхидеи - там ме е интересувало, там съм ровила :

Agaricaceae - Coprinus
Ceratobasidiaceae - Ceratobasidium, Ceratorhiza, Rhizoctonia, Thanatephorus, Waitea, Ypsilonidium
Corticiaceae - Moniliopsis
Exidiaceae - Serendipita
Hymenochaetaceae - Hymenochaete
Marasmiaceae - Armillaria, Marasmius
Mycenaceae - Mycena
Polyporaceae - Coriolus, Fomes, Xerotus
Rhizopogonaceae - Rhizopogon
Sebacinaceae - Sebacina
Thelephoraceae - Thelephora, Tomentella
Tulasnellaceae - Epulorhiza, Tulasnella

Всъщност едва ли нещо кой знае колко ужасно ще се случи ако някой "натори" домат с микориза, подходяща за орхидеи. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”