Микориза - какво ли е пък това?

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Blue sky »

отдавна съм чувала, но винаги съм го подминавала, докато не се загледах и дълбоко замислих, защо на сайта на любимия Д.Остин, под всяка една роза, натрапчиво се предлага и ето този продукт

Изображение

всъщност, това е микс от няколко вида гъби, бактерии и биостимуланти - и решавайки да проверя дали това има отношение към тази приказна гледка

Изображение Изображение

намерих и следната интересна информация

Микоризата е симбиотична връзка между някои видове гъби и растенията, която се осъществява на кореново равнище. Самите микоризиращи гъби са забележителна група организми, които подхранват растенията вече 500 милиона години. Още в зората на времето, когато растенията едва са започвали да населяват планетата, тези гъби са били там, изграждайки своята симбиоза. Те се превърнали във втора коренова система, подпомагаща растенията да извличат хранителни вещества и да се запасяват с вода, при крайно неблагоприятни почвени условия. С еволюцията на растенията, еволюирали и гъбите, като някои от тях, според намерените фосили и до ден днешен са си все същите, с минимални изменения, а други, предимно тези свързани с дърветата, развили и плодни тела, а някои от тях – като например трюфелите, са изключително ценени и заради кулинарната им стойност.
Микоризиращите гъби живеят в почвата и естествено колонизират дребните коренови власинки на над 95 % от всички видове растения – някои от малкото изключения са маковете и зелетата, докато други, като дъбовете, изобщо не могат да съществуват без такава връзка. Гъбите се хранят от произведените посредством фитосинтезата захари – доказано е че до цели 25 % от извършваната фотосинтеза е директно предназначена за гъбите, но това напрактика е нищо, сравнено с количеството енергия, което би било необходимо на едно растение да изгради подобна коренова структура, каквато създават гъбите. В замяна на отдадените захари, растенията печелят от многократно увеличената коренова маса – разпростирайки мицелните си тела дълбоко в почвата гъбите създават фина мрежа от 10 до 1000 пъти, кореновата система на растението. По този начин извличат повече от основните хранителни вещества от почвата, както и доставят повече от 15 те основни микроелемента, които обичайно са в недостъпна форма за растенията поради влошено Рн на почвата, или просто поради крайно оскъдното си количество. Това се отнася най-вече за фосфора, който както всички градинари знаят, се намира в досатъчно количество в почвата, но на практика е заключен за растенията, а именно той е отговорен за добрия и обилен цъфтеж. Това се случва, защото фосфорните йони са свързани с железния оксид и корените не могат да го извлекат, нещо което гъбите обаче, могат и правят, посредством отделяните от тях мощни химически вещества – това се отнася не само за фосфора, но и за другите трудно достижими микро елементи. Като цяло, гъбите увеличават за своя гостопримник устойчивостта на засушаване, високи температури, тежки метали, засоляване на почвата и адаптация към неподходящо рН на почвата. Освен това, подтискат болестотворните и патогенни организми – например гъбите отделят антибиотици, които убиват причинителите на фузариум, фитофтора и ризоктония.

Изображение

Всичко това е важно да се знае, защото микоризиращите гъби, се срещат в изобилие в горите например и дори лесно могат да се видят – това е бялата фина мрежа, която често се вижда ако разровите гниещи листа. В градски условия и силно култивирани почви обаче, количеството им е крайно недостатъчно, дори напълно липсващо поради изпозваните високи дози пестициди и изкуствени торове. И докато изпозването на компост и органични торове, до голяма степен възстановява баланса в полза на почвата, все пак е необходимо допълнителното внасяне на колонии от тези гъби, за постигане на оптимални резултати в градините. Такъв продукт е например rootgrow – при внасянето му в почвата само в рамките на 2-4 седмици при нормални условия, гъбите започват да подпомагат растенията. За това време, те се прикрепят към корените на растението и започват да се множат в почвата, търсейки и доставяйки хранителни вещества и вода и в крайна сметка, те се превръщат в част от собствената коренова система на растенията.
Ползите от прилагането на rootgrow при засаждането на розите са добре документирани и отдавна се е превърнало в стандарт за много розопроизводители – използването му, не само подпомага доброто установяване на растенията и водопад от цветове, но и значително решава проблема със засаждането на нови рози, на мястото на стари – нещо, което винаги се препоръчва да се избягва, заради натрупаните зарази и изчерпаните хранителни вещества от старото растение.

[video][/video]
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от orkud »

Блу, невероятна информация :shock: Не знаех нищо за това. Много ти благодаря за положения труд и ценното инфо :tzeluvka: !
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от orkud »

Заинтригува ме много и почнах да търся още информация по темата. Виж какво намерих
http://bonsai-mag.co.cc/index.php?route ... path=17_35" onclick="window.open(this.href);return false;
Може би някой пробвал ще ни даде повече подробности. Има и ваксина, но не намерих за рози :hmmm:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от Blue sky »

вероятно широколистнатdd би била подходяща за рози :nod:

аз съм си поръчала от тук - изпратена ми е миналата седмица, но още не дошла, за да мога да кажа впечатления

http://www.organiccatalogue.com/catalog ... ts_id=2351" onclick="window.open(this.href);return false;

10,50 лири за 360 грама, 2,50 лири доставка :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от johnstalker »

Аз ползвам Микоактив за орките. Ще взема да пробвам едно хиби да видя как ше му подейства.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от johnstalker »

Защо никой не рече браво на Лила за статиите които пуска?
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от orkud »

Що питаш нас? Аз чета в градини, защото съм казала, че няма да гледам стайни. Най много балконски :nod: А Лила пише основно в орхидеи. Нямам нищо против, ако държиш да вляза и прочета нещо за тях, само да кажа браво :nod: А ти казал ли си :hmmm: или подтикваш други да ти свършат работата :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от johnstalker »

orkud написа:Що питаш нас? Аз чета в градини, защото съм казала, че няма да гледам стайни. Най много балконски :nod: А Лила пише основно в орхидеи. Нямам нищо против, ако държиш да вляза и прочета нещо за тях, само да кажа браво :nod: А ти казал ли си :hmmm: или подтикваш други да ти свършат работата :lol:
Ами, явно само 'градинарките' изпитват удоволствие от четене на статуи и споделят еуфорично чувствата си. :D
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Микориза - какво ли е пък това?

Мнение от evita »

Всички изпитваме удоволствие от четене на статиите на Лила,Джонка :nod: .Благодарили сме и LIVE ,ти не се коскай.Като некоя свекърва бродиш по нощИте тука :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”