Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от valichka »

Аз бих изчакала 1 месец. Септември става по-хладно, по дъждовно и подходящо за процедурата . Разбира се това е моя гледна точка. Всеки преценява как и кога да рискува. Бих поливала месец и половина една саксия с добре вкоренена роза, вместо да треперя дали ще я извадя добре и дали ще оцелее през най-големите жеги през август. Когато съм купувала оранжерийни рози в контейнер ги държа няколко дена на сенчесто място и после ги местя към полусенчесто към слънчево. Така си мисля, че се климатизират постепено. :stiskam:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

Аз като неориентиран градинар,съм садила рози от контейнер преди година и всички са си О.К. Също така - понеже за някои рози не ми беше готово мястото- копая дупка и слагам със контейнера,пък наесен - вече както трябва. Загуба на роза от това не съм имала,така че мисля,че не е проблем,успех!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

Благодаря и на вас maiakt, valichka за включването със полезен съвет! :tzvetentze:
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...ще се опитам да направя за розичката си най- доброто! :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

ivanina написа:.............
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...
Действай смело, розите по-принцип са устойчиви растения и ако се спазват елементарни правила, трудно ще и навредиш.
Понякога, като чета коментари имам усещането, че във форума се засажда фин китайски порцелан от династията Мин, а не рози!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

gospodinov написа:
ivanina написа:.............
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...
Действай смело, розите по-принцип са устойчиви растения и ако се спазват елементарни правила, трудно ще и навредиш.
Понякога, като чета коментари имам усещането, че във форума се засажда фин китайски порцелан от династията Мин, а не рози!
Е-ех , gospodinov...ти пък що сега така ме цитираш и иронизираш? :hmmmmmm: ..." не рози , ами порцеланови кукли"...
Ми как да съм смела като на вън е без малко 40*в 6 часа по вечерно време, в средата на лятото сме и по това време аз рози не съм садила. А розичката ми е единична бройка, и нямам право на грешки!!! :x
Виж , с доматите действам смело щото работя с резерви и загубата не ме боли. :dovolen:
Но , аз съм благодарна за съветите ви! :tzvetentze:
Снощи за "Добре дошла!" я насадих с контейнерчето на полусянка(да се запознае с двора), а тази вечер преминавам към същинското садене в градината - роза солитер ....от сега я виждам как грее на зеления фон! :daaa: :D
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Иванина, не го написах конкретно за теб, а по принцип - не се сърди :tzvetentze:
Нормално е, когато се чувстваш несигурна да питаш, затова е и форума.
Моите рози всички са на юг-запад и ги пече на припадък, включително и 30 Остинки и всички са си Ок.
Розите искат слънце, много слънце така, че тези 40 градуса няма да уплашат твоята фаворитка.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

ivanina написа: Снощи за "Добре дошла!" я насадих с контейнерчето на полусянка(да се запознае с двора), а тази вечер преминавам към същинското садене в градината - роза солитер ....от сега я виждам как грее на зеления фон! :daaa: :D
Все пак,ако не ти се рискува - направи дупка на желаното място и я сложи с контейнера пак, а наесен - както трябва.Успех!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

Не мога да разбера защо садите с контейнера, та нали корените ще пробият в почвата и наесен отново ще ги прекъснете като я вадите, т.е. тъкмо тръгнала да се прихваща и я спирате отново, за мен лично е по-добре да си се сложи на постоянното място още сега и да се полива по-често, аз бих резнала даже и корените малко, особено ако са се навили в контейнера, обаче с тоя съвет рискувам да бъда линчувана, тука се е утвърдила една интересна :hmmmmmm: практика не неразбутване на корените , така че не ми обръщайте много внимание :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

Ами Миша,аз казвам какво съм правила миналото лято и не съм имала проблеми. Садила съм с контейнера,когато мястото за розата не е готово или не съм решила къде :mrgreen: - така ми е хрумнало ( за да са си в земята :mrgreen: ). И от контейнери съм вадила и не съм имала проблеми.Обикновенно малко се омърлушват за няколко дни,но после си се съвземат. И пак да кажа- не съм специалист,а пълен ентусиаст.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Не мисля, че това е форумна мода, г-н Остин в своя сайт съветва същото:
http://www.davidaustinroses.co.uk/advic ... hrub-rose/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз лично за себе си го обяснявам, че в тези жеги, разбутването на корените провокира допълнителен стрес в установеното вече в контейнера растение.
Иначе стърчащите корени също ги бих поорязъл.
Почти съм убеден, че и да се разбутат корените пак ще се прихване, но разбираемо е притеснението и желанието на човек, който се е сдобил с мечтана роза да иска да направи възможно най-доброто за нея.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”