Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от сюзан »

Благодаря на всички. Катя, така ще направя. :tzvetentze:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Grace
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Юни 12, '17, 14:32

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Grace »

Витанова, златна си :dovolen: , благодаря от сърце.
Голямо четене пада, обаче все нещо съм недоразбрала ... пък и то теорията се оказва различна от практиката в повечето случаи.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

И аз благодаря!

Разбрах какво и кога трябва да режа! ;)
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от stefan_doc »

Искам да помоля, който има Osiana да сподели, колко често цъфти и съответно при какви условия е.
При мен прави големи паузи в цъфтежа, а в енциклопедията за нея пишат притежаващи я, че им цъфти непрекъснато.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

Другари, отново имам въпрос - забелязах, че някои от розите ми, които съм садила в близост до мрежата на оградата, са промушили клончета през дупките и са се напъхали в тая ограда. Това проблем ли е? Така ли да ги оставя? Нещо да връзвам, режа и т.н.??? Нямам проблем със съседи. Притеснението ми е за самите растения дали им пречи да растат по този начин.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Така ,както гледаме размерите на розата и се съобразяваме за отстоянията отстрани,така същото важи и за оградата или за растения ,които са отпред.Т.е -преценяваме в радиус,а не само по права линия.Ще пречи, до толкова ,че розата ще е сбутана и няма да е свободно разположена и разперена.Най-много пречи на катерливи обемни рози.Освен това, с малкото растояние ,липсва проветрение на храста.За рязането -както е по правилата и когато станат големи,ти ще прецениш дали не са много претъпкани.За първи сезон едва ли това е проблем.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

libra написа:Така ,както гледаме размерите на розата и се съобразяваме за отстоянията отстрани,така същото важи и за оградата или за растения ,които са отпред.Т.е -преценяваме в радиус,а не само по права линия.Ще пречи, до толкова ,че розата ще е сбутана и няма да е свободно разположена и разперена.Най-много пречи на катерливи обемни рози.Освен това, с малкото растояние ,липсва проветрение на храста.За рязането -както е по правилата и когато станат големи,ти ще прецениш дали не са много претъпкани.За първи сезон едва ли това е проблем.
А удачно ли е в такъв случай, за да не расте сбутана розата в оградата, да я преместя с 1-2 педи по-навътре?!?! Надявам се, че няма да се стресира много, все пак няма да е същинско местене, а и растенията ми са едва от миналата есен. Май ще е най-добре наистина да ги преместя и сякаш най-подходящия момент ще е тази есен. Дали така да направя?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

За местенето-ще си е местене,независимо,че е на една педя.
За какви рози става въпроси и на какво разстояние са ?
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

Moonstone и Wedding Bells

Ето :

Изображение

На Wedding Bells нямам снимка в момента.

Просто Moonstone тръгна да расте в две посоки, а именно - към оградата и към вътрешната страна на двора... Последно беше прокарала няколко клончета през дупките на оградата...

Снимката е от началото на лятото. Розата нарастна доста.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Moonstone я дават 100 см широка ,но с "голи крака",което значи че този размер ще се изнесе предимно във височина.А на долу ще е рехава.И ако оградата е към 160 висока ,мисля че няма да й е фатално да си остане така.Още повече ,че и оградата ти е телена ,з не зид.Все пак ,ти решаваш,а и те са ти едногодишни.
Другата пък е ЧХ и е тясна само 50 см,което пак значи ,че няма да е сбутана към оградата. .И за нея не е толкова належащо да я разбутваш.
Това ,което отива към съседите,можеш да режеш или да го оставят да ги краси тях.Освен,ако няма някоя козичка ,да я дърпа.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”