Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
elenaa2
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Яну 19, '17, 10:30

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от elenaa2 »

Либра мерси,тя колоната е в края на навеса та затова си ги мислех тези работи,ама ще умувам още малко.
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от daxc »

libra написа:Със сигурност,боя от цветен мулч няма да утрепе розите.Но се чудя,какво се случва с листата върху мулча.Защото е добре листата да се махат и да не разнасят заразите,които са събирали цяло лято.
Мен точно боята ме притеснява, защото цвета трябва да е получен от байц. А той си е някаква химия, която се отмива от вода.
Притеснява ме дали намокрения мулч няма да образува плесен и запарване.
Grace
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Юни 12, '17, 14:32

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Grace »

Здравейте,
Имам следното питане :oops: : старите ми рози са още с листа, тук таме имат и по някой цвят. Не е ли време вече да се зазимяват и как точно да стане това - да подрежа цветовете и високите клони малко? Питам най-вече за един безименен чаен хибрид, който още вади цветове и е една тип храстова, която има множество странични клони /точно като храстче, иначе не е много висока/, цъфти на съцветия. Другите са по-малки и тях мисля да не ги пипам изобщо.
Втори въпрос: рано ли е още да се пръснат розите с бордолезов разтвор, имайки предвид, че още не са зазимени?
Много мерси :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от libra »

Розите до късно запазват листата си/поне при мен/,а това е предпоставка ,ако падне някой мокър сняг или има ветрове,да се счупят клоните ,които са по-високи.Аз вчера подрязвах именно високите клони,тънките върхове,прецъфтялото,а и цъфналото замина.Общо взето ,им направих полуподстрижка.ЧХ си се зазимява на 20-30 .см и се загърля.Храстовата можеш малко да й намалиш височината /тънките върхове/ и малко да я разтовариш откъм излишни клони.Поне аз така правя и не съм имала загуби,защото розите са подрязани малко есента.Нови рози съм засипвала с тор или почва в основата.За старите не правя това упражнение.
За пръскането съм пас,аташирала съм тази привилегия на ММ .
По принцип,във форума се е наложило мнението,че есен розите не се режат ,но подозирам че не само аз ги подрязвам малко.
Grace
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Юни 12, '17, 14:32

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Grace »

Либре, мерси за пореден път :tzvetentze:
Значи тази седмица ще ги поотрежа малко :dovolen: Ще получавам розички с поръчката от Тантау /живот и здраве/, тях пък ще садя :dovolen:
Дано някой се включи за пръскането.
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от popov »

Мисля, че времето за пръскане е индивидуално според региона. Моите мисля идния уикенд да пръскам, ако имам време и не ме мързи. Листа не чакайте да опадат - понякога не се случва до пролетта, а розите трябва да спят. Издължени клони режа, може да привържа някои храсти, ако има опасност да ги строши снега. Трябва да се развие усет за тия неща просто. И първо пръскам, после загърлям, ако ще загърлям. Хубаво до долу стеблата и почвата наоколо. И сега и напролет това упражнение.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

popov написа:Мисля, че времето за пръскане е индивидуално според региона. Моите мисля идния уикенд да пръскам, ако имам време и не ме мързи. Листа не чакайте да опадат - понякога не се случва до пролетта, а розите трябва да спят. Издължени клони режа, може да привържа някои храсти, ако има опасност да ги строши снега. Трябва да се развие усет за тия неща просто. И първо пръскам, после загърлям, ако ще загърлям. Хубаво до долу стеблата и почвата наоколо. И сега и напролет това упражнение.
:daaa: много точно казано.
Аз по принцип слагам Яра мила комплекс или друго НПК през пролетта, има ли друг комбиниран тор, подходящ за рози, който е с по-дълъг период на действие -5-6 месеца?
Пролетта когато розите са орязани много по-лесно се влага тора, а през 2-та половина на годината вече са доста мощни и е почти мисия невъзможна.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

Яра Мила може да се разхвърля без инкорпориране, така че не би трябвало да е проблем и по-късно да се сложи
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Миша написа:Яра Мила може да се разхвърля без инкорпориране, така че не би трябвало да е проблем и по-късно да се сложи
Благодаря за съвета Миша, тази година ще пробвам по-този начин.
Някой от вас поробвал ли е мулчиране със слама между розите?
Аз слагам окосена трева, която разпределям равномерно на пластове, но ми се иска да пробвам и със слама....
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

В сламата е възможно да имаш повечко гъби и бактерии, освен това сламата при гниене отнеме азота от почвата и ще ти се наложи да ториш повече с азотни торове
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”