Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Иванина, не го написах конкретно за теб, а по принцип - не се сърди :tzvetentze:
Нормално е, когато се чувстваш несигурна да питаш, затова е и форума.
Моите рози всички са на юг-запад и ги пече на припадък, включително и 30 Остинки и всички са си Ок.
Розите искат слънце, много слънце така, че тези 40 градуса няма да уплашат твоята фаворитка.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

ivanina написа: Снощи за "Добре дошла!" я насадих с контейнерчето на полусянка(да се запознае с двора), а тази вечер преминавам към същинското садене в градината - роза солитер ....от сега я виждам как грее на зеления фон! :daaa: :D
Все пак,ако не ти се рискува - направи дупка на желаното място и я сложи с контейнера пак, а наесен - както трябва.Успех!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

Не мога да разбера защо садите с контейнера, та нали корените ще пробият в почвата и наесен отново ще ги прекъснете като я вадите, т.е. тъкмо тръгнала да се прихваща и я спирате отново, за мен лично е по-добре да си се сложи на постоянното място още сега и да се полива по-често, аз бих резнала даже и корените малко, особено ако са се навили в контейнера, обаче с тоя съвет рискувам да бъда линчувана, тука се е утвърдила една интересна :hmmmmmm: практика не неразбутване на корените , така че не ми обръщайте много внимание :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

Ами Миша,аз казвам какво съм правила миналото лято и не съм имала проблеми. Садила съм с контейнера,когато мястото за розата не е готово или не съм решила къде :mrgreen: - така ми е хрумнало ( за да са си в земята :mrgreen: ). И от контейнери съм вадила и не съм имала проблеми.Обикновенно малко се омърлушват за няколко дни,но после си се съвземат. И пак да кажа- не съм специалист,а пълен ентусиаст.
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Не мисля, че това е форумна мода, г-н Остин в своя сайт съветва същото:
http://www.davidaustinroses.co.uk/advic ... hrub-rose/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз лично за себе си го обяснявам, че в тези жеги, разбутването на корените провокира допълнителен стрес в установеното вече в контейнера растение.
Иначе стърчащите корени също ги бих поорязъл.
Почти съм убеден, че и да се разбутат корените пак ще се прихване, но разбираемо е притеснението и желанието на човек, който се е сдобил с мечтана роза да иска да направи възможно най-доброто за нея.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

Клипчето не можа да ми се зареди, в другите описания не успях да намеря нещо за разбутване на корените , наистина ми е много интересно какво е обяснението, защото до сега винаги съм рязала леко корените на контейнерни рози и са се вкоренявали по-бързо от тези, които съм бутнала набързо в трапа, защото не съм имала време да ги оправя, моите наблюдения са , че усуканите корени по трудно пробиват в новата почва , докато наистина контейнер, който току що е запълнен с корени , е по-добре да не се разбутва, корените продължават да си растат без проблеми, обаче колко пъти може да се нацели точния момент, обикновено корените са пет пръста кълбо на дъното на саксията
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

[video][/video]
Ето го клипчето.
П.П. не е същото като от линка но пак е на Остин.
niania
Кафе с мляко
Мнения: 254
Регистриран на: Май 20, '16, 01:27

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от niania »

Аз бях споделила една случка миналото лято , тя не беше за хвалене , но я разказах просто за да покажа колко силни са розите и оцеляват дори в ръцете на един разсеян , в конкретния случай и безотговорен човек . Накратко - в доста сериозни жеги поръчах рози на гол корен :ufff: , забравих ги в кашона на отсрещния тротоар пред дома си :ufff: , след около два дни се оказа , че в един офис са ги пребрали , въобще не са ги обгрижвали , малко ги киснах , посадих и сега са си живи и здрави . Разбира се , че не съветвам подобно поведение да се практикува , но не е толкова страшно .
П.П. За мое оправдание само ще кажа , че като ги смъквах от колата , имах още доста багаж и най-важното държах моето дребосъче , което все още носи прякора Спиди Гонзалес , представете си какви скорости развива
Единственото сигурно нещо е , че нищо не е сигурно .
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от viktoriaivanova »

Колеги цветари,
моля да ми кажете през есента, примерно септември-октомври, розите торят ли се и с какъв тор.
Предполагам с фосфор и калий. Азот - не.
Какъв тор точно и дали е уместно есента.
Питам, понеже през есента досега не съм торила. Имам стари рози на по 8-9 години, струва ми се, че това лято по-слабо цъфтяха, вероятно от жегите.
Благодаря предварително на розарите, които ще ми отговорят.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от сюзан »

Искам съвет за една еднократно цъфтяща роза - трендафил. Сложена е на арка. Четох, че се реже веднага след прецъфтяване. Добре, но тя напуска едни дълги леторасли, които стърчат нагоре и като ги натрупа снега кой знае какво ще стане с арката :hmmm: . Чудя се дали да ги скъся и дали няма да й повлияе на цъфтежа. Така че, помагайте, моля!
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”