Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 120 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maranta »

[quote="utro77"А в какъв интервал да напръскам с фунгицида и инсектицида? Предполагам не може наведнъж.[/quote]
Може наведнъж :stiskam: Смесвай и пръскай!
Аз от рози не разбирам, но за смесването на препаратите го знам :nod:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

Здравейте , цветни момичета! :tzvetentze:
Обръщам се към вас, с молба за съвет. :eeeh:
Преди няколко дни , в една друга тема си помечтах на глас за поръчка на рози от познат чужд сайт, но добро другарче ми подсказа че желаната ми розичка я предлагат и в Бритрозако....и аз с двата крака скочих в него- поръчах я, и тази вечер тя е при мен. Растението , по моя преценка е добро, остава и да е същия сорт за който я взимам- но за сега има само една пъпчица напъпила на върха , която крие - изненада. :hmmmmmm:
Сега обаче, изпаднах в някакви страхове да не погубя розичката си от липса на розарски опит с контейнери .
Та въпросът ми е, Подходящо време ли е , началото на август за засаждане на рози от контейнер в градината? Нощите тук са вече хладни, но денем е много жегаво. Не зная при какви условия държат растенията си в разсадника , и се страхувам да не я опека в градината на пълно слънце - за където е планувана. Дайте мъничко акъл , дали да не почакам септемврийското захлаждане!? :hmmm:
....ето я, и бъдещата Arabia :nod:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Аз бих я засадил, цялата тънкост е да я извадиш така от контейнера, че розата "да не разбере".
Обикновено срязвам саксията надлъжно до долу, на 2 или 3 места и внимателно изваждам и поставям розата в предварително подготвената за нея дупка.
Засипваш, поливаш и всичко е наред.
Едно лято засадих 6 рози от контейнер и до ден днешен всички са си добре.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

gospodinov написа:Аз бих я засадил, цялата тънкост е да я извадиш така от контейнера, че розата "да не разбере".
Обикновено срязвам саксията надлъжно до долу, на 2 или 3 места и внимателно изваждам и поставям розата в предварително подготвената за нея дупка.
Засипваш, поливаш и всичко е наред.
Едно лято засадих 6 рози от контейнер и до ден днешен всички са си добре.
...Боже Господи, как да направя така че тя не разбере че случва нещо с нея!? :eeeh:
Значи стресът , ще се яви от неразположението в корена, а не от облистената част. :nod:
Благодаря, gospodinov! :tzvetentze: ...много ще внимавам , и дано се справя! :eeeh: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

Няма нищо сложно, просто не разбутвай кореновата система и всичко ще си е наред.
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от valichka »

Аз бих изчакала 1 месец. Септември става по-хладно, по дъждовно и подходящо за процедурата . Разбира се това е моя гледна точка. Всеки преценява как и кога да рискува. Бих поливала месец и половина една саксия с добре вкоренена роза, вместо да треперя дали ще я извадя добре и дали ще оцелее през най-големите жеги през август. Когато съм купувала оранжерийни рози в контейнер ги държа няколко дена на сенчесто място и после ги местя към полусенчесто към слънчево. Така си мисля, че се климатизират постепено. :stiskam:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от maiakt »

Аз като неориентиран градинар,съм садила рози от контейнер преди година и всички са си О.К. Също така - понеже за някои рози не ми беше готово мястото- копая дупка и слагам със контейнера,пък наесен - вече както трябва. Загуба на роза от това не съм имала,така че мисля,че не е проблем,успех!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

Благодаря и на вас maiakt, valichka за включването със полезен съвет! :tzvetentze:
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...ще се опитам да направя за розичката си най- доброто! :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
gospodinov

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от gospodinov »

ivanina написа:.............
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...
Действай смело, розите по-принцип са устойчиви растения и ако се спазват елементарни правила, трудно ще и навредиш.
Понякога, като чета коментари имам усещането, че във форума се засажда фин китайски порцелан от династията Мин, а не рози!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от ivanina »

gospodinov написа:
ivanina написа:.............
Имах нужда от малко по- вече знание и кураж, и мисля че го получих!...
Действай смело, розите по-принцип са устойчиви растения и ако се спазват елементарни правила, трудно ще и навредиш.
Понякога, като чета коментари имам усещането, че във форума се засажда фин китайски порцелан от династията Мин, а не рози!
Е-ех , gospodinov...ти пък що сега така ме цитираш и иронизираш? :hmmmmmm: ..." не рози , ами порцеланови кукли"...
Ми как да съм смела като на вън е без малко 40*в 6 часа по вечерно време, в средата на лятото сме и по това време аз рози не съм садила. А розичката ми е единична бройка, и нямам право на грешки!!! :x
Виж , с доматите действам смело щото работя с резерви и загубата не ме боли. :dovolen:
Но , аз съм благодарна за съветите ви! :tzvetentze:
Снощи за "Добре дошла!" я насадих с контейнерчето на полусянка(да се запознае с двора), а тази вечер преминавам към същинското садене в градината - роза солитер ....от сега я виждам как грее на зеления фон! :daaa: :D
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”