Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

А, ясно Калико ти си я фризирала, за да й придадеш и форма. :liubov2:
Лиде, внимателно режи мусковете и по-пестеливо. Забелязах, че като ги прореждам вътре и скъсявам повечко страничните разклонения, а височините по-малко после седят едни пършиви, издължени и не цъфят толкова. Липсва им този обем с топка цветове. Прореждай само където е прекалено меле, другото пестеливо, а височините както ти позволява мястото и ти харесва. Аз затуй се майтапя за храстореза, но вече ги режа направо на топки и толкова. Махам само сухото и прекалено преплетеното.
Друго, ако е прекалено гъста и имаш удебелени клони, които ти пречат на формата режеш ги много ниско.

По правило мусквете се скъсяват - основните стъбла 1/3 и странични издънки 1/2, ама за мен това е само суха теория. Не е, като при чаените, там си има двата типа ниско и високо рязане. Мускът можеш и да не го пипаш 10 години и пак нищо му няма и да му се маха само сухото.
mama_li

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mama_li »

Благодаря! Когато стигна до градината, преди да го режа ще го щракна. Ето го от миналото лято
Поглед от юг
Изображение
И от север
Изображение

От саденето до сега, да съм отрязала 2-3 сухи клона. Не е скъсяван като дължина. Като го подпра, ще е по-добре.
Оспамихме темата :oops:
Нека ни преместят в темата за рязане
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

то рязането е грижа за розата, нямча спам

хич и да не си го пипнала, я колко място имаш. Само черното и сухото и е прекрасно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

Приказен облак :potekoha:
И толкова място има да се вихри. Лиде, не го пипай и сега, само сухо и на топка. :ieeee:
Това с подпорите на Калико е супер идея.
mama_li

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mama_li »

Ето какво намерих за рязането на файри
http://lizprimeau.com/pruning-the-fairy ... ly-affair/

Няма да скъсявам дължината. Само ще изчистя средата на храста, че там няма влизане, такава плетеница е. Я вижте на снимките в линка как се прави.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

на мен това Файри на линка не ми изглежда добре изрязано, жалко че няма снимка на цъфтежа. твърде високо е за ширината си според мен, а и е твърде оголено отвътре, дори и моето не е така оголено след драстичната резитба.
Белисима какво ще кажеш?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

брррр :eeeh: много стресираща ми се струва фризурата. Това рязане ми върви повече за храстовите рози, но за мусковете толкова вътрешно прочистване ме притеснява. Айде, тънките вейки по височините добре, но ми е прекалено оголена в основата. Знам, че е добре да имат циркулация, за да не боледуват, но чак пък толкова. При мен няма видно боледуващи мускове, ми здрави са си и без сериозно прочистване.
Аз бих оставила повечко странични клони :angel2:

Ние с тебе Калико си пише заедно :lol:
ми, това и за храстова роза си е силно прочистване :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

айде в темата за рязане че ще питам и за друга полианта
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10033
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 617 пъти
Получил благодарност: 1103 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от greeneyed »

Файрито е полианта, режа го по следния начин- основните клони режа на 30-40 см от земята, а цъфтежните режа на 2-3 пъпки. Много благодарна роза, цъфти, та се къса, приятен розов цвят , на китки. :daaa: Нищо не провисва, няма нужда от опора.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”