Как да накараме розите да цъфтят повече

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Blue sky »

Винаги съм се чудила как в английските паркове розите изглеждат по този начин – огромни храсти, отрупани с цветове по цялата ширина и височина

Изображение

а моите рози нямат нищо общо, отдавала съм го на торене, почва, дондуркане, специални молитви и т.н., но всъщност ето и голяма част от отговора – вгледайте се в основата на тези две рози

Изображение

Изображение

това е така наречената техника pegged roses – фиксирани рози, и макар да се използва предимно при катерливите рози, защото именно с тях се постига максимален ефект, техниката е приложима с всички рози, които имат естествената тенденция да правят големи храсти с дълги и тънки стъбла, и които могат естествено да си извият без да се счупят - каквито са част голяма част от английските рози. Особено е подходяща за използване в по-малките градини, където няма място за големи структури и масови насаждения, а се търси максимален ефект от всяко едно растение.

Успехът на тази техника се крие в самата физиология на катерливата роза – въпреки че ги наричаме катерливи, на практика това всъщност са големи храсти – истинските катерливи растения имат съответните приспособления за захващане по структурите /докато при розите липсват такива „умения”; единственото, което ги улеснява в битката нагоре към светлината са донякъде бодлите, които могат да се закачат, в случай че опората позволява/. И като всички други розови храсти, катерливите рози, също имат тенденцията да цъфтят основно по върховете на клоните. Това е така, защото всяка една образувана роза по върховете, отделя инхибитори на растежа, които възпират образуването на конкурентни цветове по дължината на стъблото. По-малкото образувани цветове означават по-малко конкуренция за ограничените ресурси като енергия и хранителни вещества, което пък позволява на храста да насочи усилия към образуване на семена за запазване на вида и енергия за растеж през следващия сезон.
Един от начините да се измами този физиологичен факт, е да се привържат клоните към основата на растението. Това извиване, използва гравитацията, за да задържи произведените хормони по върховете на растението и позволява образуването на пъпки по дължината на стъблото. Използването на този трик, позволява събуждането на всяка една спяща пъпка, в основата на всяко едно листо – образува се ново късо клонче, завършващо със съцветие.

Изображение

Изображение

И вместо да имаме 1-2 съцветия на върха на всяко триметрово стъбло и ефекта да идва предимно от възрастта на розата и броя на стъблата, на практика се получава така, че на същото стъбло, ако е извито, се получават 20-30 отделни съцветия. А какво да кажем, за роза с 8-10 такива стъбла

Клонче от Гертруд Джекил – в ляво, стандартно, единично, в дясно – „оформено”

Изображение

Процедурата се извършва най-добре по времето, когато се извършва основната резитба и се състои от три основни стъпки
1. премахваме слабите и тънки стебла и оставяме само силните и здрави. След това преценяваме оставащите стъбла – 4-6 най-силни и здрави определяме за оформяне, по-тънките оставяме свободни за запълващ, изправен ефект. Всички останали стъбла, който няма да ни трябват, премахваме от основата.
2. Оформяме стъблата, като ги извиваме и прикрепяме към основата на храста. Най-подходящите клони са с дължина 2,50-3 метра, средните клони нека да бъдат с дължина 1,20-1,50 м. Върховете на прикрепените стъбла трябва да са на около 5-7 см от основата на розата.
Средните стъбла, които остават свободни, се подрязват на различна произволна височина, някъде между 1/3 и 1/2 от оригиналната си височина – те ще образуват съцветия на върховете си и допълнително внесат пропорционалност към цветния дисплей.

3. Веднъж оформена структурата, тя трябва да се поддържа. Съответно, при появата на ново, силно и здраво стъбло от основата на храста, се премахва едно старо, оформено стебло, за да се освободи място за новия растеж и подмладяване на цялата структура.

Освен стандартното прикрепяне към основата на храста, може да се използвят всякакви възможни форми и ефекти, единственото, което трябва да се има предвид е накланянето на стъблото – поне под ъгъл 45 градуса, зада се стимулира страничния растеж.

Ето една и съща роза - Chevy Chase като илюстрация на разликите

Стандартно засадена, като навсякъде

Изображение

оформена като храст

Изображение

Изображение

и пусната по ограда

Изображение

Изображение

в това видео, нагледно се показват 4 различни техники - навътре, навън, на незнам си къде -и ефектът е все страхотен

[video][/video]

Някои от най-подходящите сортове за такова оформяне са

‘Altissimo,’ червена, проста
‘Cardinal de Richelieu,’ пурпурна, ароматна
‘Chianti,’ червена, ароматна
‘Cornelia,’ черешова, ароматна
‘Gertrude Jekyll,’ розова, много ароматна
‘Graham Thomas,’ жълта
‘Linda Campbell,’ червена, ароматна
‘Marchioness of Londonderry,’ бяла
‘Polka,’ прасковена
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Denis »

Блу, това , което си показала много ме впечатли. :shock: :daaa: На двете картинки /тези за вглеждане/ ми се струва, че има повече от 1 храст-т.е. нещо като 1 основен и отстрани още 2, които изцяло са извити и оплетени около първия, като общото впечатление е, че розата е само една. Всъщност толкова го гледах, че може и да ми се привижда само :hmmm:, може това да са си някакви подпорки. както и да е ефекта е страхотен.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Blue sky »

не, това са нещо като мини арки, вкопани, за да осигуряват опора, по която се фиксират и оплитат клоните хоризонтално :nod: специално на розовата роза си е чисто недоглеждане, от другите три страни конструкцията е скрита :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от dal »

правя такива опити от два месеца с розата мадам алфред кариер , за която никога нищо не съм писала именно защото е див катерач за северна стена и като повечето катерачи ще цъфти от втората година -тази година просто 2-3 цвята за проба даде...
та понеже тя е с подобни удобни виещи се дълги стъбла експериментирам и целите протежения по дължината на клоните са с изправени нагоре филизи , които до година ще цъфтят всеки един ; същото съм разбрала че се случва и при резитбата и повеждането на еден по розариума , което вържеш и хоризонтираш-то се скъсва да цъфти.... :stiskam: ето че Блу им намери и ботаническата обосновка :tzvetentze:
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от mileni »

Изключително полезно инфи,Блу :tzvetentze:
Индиголета,е супер удобна да си направя този експеримент.Не знам дали ще има същия ефект,но ще опитам.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от dal »

mileni написа:Изключително полезно инфи,Блу :tzvetentze:
Индиголета,е супер удобна да си направя този експеримент.Не знам дали ще има същия ефект,но ще опитам.
я малко още клипчета да се съберат тук :
как да местим рози по време на вегетация
http://www.youtube.com/watch?v=O_2E_p9y ... re=channel

подрязване на рози, които изграждат структура
http://www.youtube.com/watch?v=hXyuLRFr ... re=related

подрязване на рози
http://www.youtube.com/watch?v=KGIhRYN1 ... re=related

подрязване на чайни хибриди
http://www.youtube.com/watch?v=3WBxK4hf ... re=related

засаждане гол корен рози
http://www.youtube.com/watch?v=3WBxK4hf ... re=related

оформяне рози за беседка

http://www.youtube.com/watch?v=NkyqAJKE ... re=channel

и доста други в лентата в дясно с предложенията
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от nel4o »

Ценно :liubov: Благодаря :tzvetentze:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
dal

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от dal »

ето малко снимки на този процес с розата Еден /пиер дьо ронсард /

ранна пролет , розата изкарва листа и залага пъпки , на преден план еден а зад нея в дясно крейди фор ю; вижда се и най -десния клон с поражения от измръзване , който аз не отрязах от жал и ми прави жълти листа и кекави цветове до средата на лятото , когато все пак се принудих да го отрежа :twisted:
Изображение

горната част от клоните са поведени по розариума хоризонтално , за да не стават пръти с китка само горе...
Изображение

Изображение

и ето го ефектът
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
обаче гъстотата на храста и големината сухотата и възрастта на клоните иска подмяна през 3-4-5 години , за това се прорежда ето така :
Изображениепреди
Изображениеслед

от основата ,
Изображение
като оставяш няколко дълги за следващата година , които да се поведат хоризонтално горе и малко скъсени за да ти направят странични с цъфтеж за долните нива:

и да се получи следващата година
Изображениегорната част
Изображениесредната част
Изображениедолната част с избиващите нови клони, които ще хоризонтираме за следващата година

а ето и поведен настрани хоризонтален клон на крейзи фор ю:
Изображение
е за тва нещо ми требваха 4 години да му хвана цаката , ама блу я нямаше :mrgreen: :liubov:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Blue sky »

Дал, страхотна илюстрация :gush: :tzeluvka:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Fiut »

Направо ме шашнахте с тази техника!! Непременно ще я приложа на Греъм Томаса за догодина (че ми е първолаче и на нищо не мяза още). Това обаче кога трябва да подрежа? Напролет или отсега при зазимяването? И за белия храст ще стане - не му знам сорта, от Флоров е. Тънки и многобройни стъбла прави и цъфти обилно. А да питам - чайната, дето я имам (пак флоровска ароматна червена) дали подлежи или да я разнообразявам с бордюрна по-добре, както си мислех. Просто има такива яки пръчки, че се съмнявам да ще да се извива тъй... Пък цъфти нарядко, гадинката.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”