Как да накараме розите да цъфтят повече

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 576 пъти
Получил благодарност: 1045 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от greeneyed »

Майко мила, :shock: , какво помагало ни пусна, bell )))))))))))))) ,мога да си го разглеждам цяла зима. Прави ми впечатление, че някои от розите са с млади стъбла, но някои, да не кажа повечето са със стари, вдървесинени и даже единични стъбла . Наистина някои рози -рамблерите изкарват всяка година нови шишове, а другите катерливи не са чак толкова щедри откъм обновяване на стъблата. А всеки стар клон с годините цъфти все по-оскъдно. Аз отсега точа триона за пролетното рязане, виждам ги старите стъбла. И какви чемшири само, подрязани, туите също, красиви форми в градината. Не липсват и многогодишни, чудесен пълнеж за розите. :angel2:

ann, превъзходна е тази роза и ти си я усетила как да се изяви в пълния си блясък! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от bell »

Анн, постигнала си оптималното за цъфтежа на розата. По- красиви са и от на Остин рекламната роза :ieeee: :liubov2:
Ще ми е интересно какво ще се случи във вътрешната страна на двора. Ще чакаме снимки пролетта :tzvetoman:
Вероятно знаеш, но нали си говорим тук, та от структурните превити клони излизат вторичните. Тях режи след втора пъпка, късо. Голям прираст си дават новите, като ги гледам, така ще може да сгъстят още пък да видим.

greeneyed написа: Аз отсега точа триона за пролетното рязане, виждам ги старите стъбла.
Грийни, нали само тези, които вече не цъфят обилно? Иначе ще ти прибираме ножиците :angelche:
Да, и мен ми прави впечатление, че не махат задължително старите клони.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от clock »

Нека да попитам и аз добре ли съм хоризонтирала моя Wollerton old Hall ? Розата е от есента на 2016г. Изненада ме с тия огромни шишове и за да не се мятат из въздуха ги привързах така на колчета. Не е красиво, но докато ММ направи нещо по - стабилно ще използвам тях. Но дали е добре така превита? Расте като полудяла!

Изображение
Изображение
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

clock написа:Нека да попитам и аз добре ли съм хоризонтирала моя Wollerton old Hall ?
Според мен е добре. Олд Хола привързваш както можеш - с дълги и уж дебели клонаци е, но са крехки в основата и не позволяват безкрайно навеждане.
Не знам дали няма да можеш да я задържиш наведена и без коловете? Не виждам добре на снимката , но понеже моята я закрепих директно, затова питам нужни ли са в действителност :dovolen:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

bell написа:
Вероятно знаеш, но нали си говорим тук, та от структурните превити клони излизат вторичните. Тях режи след втора пъпка, късо. Голям прираст си дават новите, като ги гледам, така ще може да сгъстят още пък да видим.
Bell, благодаря за информацията :tzvetentze: Всъщност не знаех, рядко влизам във форума и имам много пропуски.
Имаш предвид пролетното рязане ли? Или след прецъфтяване през сезона?
bell

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от bell »

Снощи отново се бъгна форумът и не можах да ти отговоря, Клокче :snif:
Добре си я превила, но гледай какво ще стане другого лято с розата. И спомен няма да има от превити клони. Ще ти изкара поне 5, а може и повече нови шишове, това е супер продуктивна роза, която в основата става огромна и ще ти превземе пръчки и всичко. Не бързай с конструкция, май ще е най-добре нещо като пано, гръб в задната част и ако имаш място да я разпериш малко, като ветрило.

Анн, да при пролетното рязане гледаш основните клони и всичко вторично, което няма да използваш, като допълнително структурен режеш след втора пъпка. За част от розите може и на трета, четвърта, но Олд Хола изобщо не мога да преценя дали ще се укроти с това рязане и опит да цъфти от всяка пазва. Ще видим :liubov2:
Изображение
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

Мерси, Bell :dovolen:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от Димана »

Изображение
Amadeus хотизонтиран м.г.
Изображение
25.05.2017г.
Изображение
1 юни 2017
Изображение
15 юни 2017
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от clock »

Ann, без колчетата няма как да я държа приведена. Най- горният шиш израстна юли и август, направо светкавично. Изби отдолу и си тръгна такъв дебел и оперен и няма стигане. Силен и гъвкав е, но ако не го държи нещо няма как да се приведе. Засега ще е така. Днес го гледах подробно - кажи речи от всяка пазвичка на листо е набъбнала пъпка. Това по всички хоризонтирани. Трябва вече да заспиват, а те от това хубаво време са като полудели. Във форума няма много информация за Wollerton old Hall и твоите снимки, Ann, ми изпълниха душата! Прекрасна роза! А при теб е много, много красива!
Бел, благодаря ти! Ще разчистя покрай нея, ще и дам свободно пространство пък нека се вихри! И моята идея е за нещо като пано. Трябва да е широко и стабилно. И дано успея да налучкам правилното разгръщане на храста. Догодина пак ще докладвам!
Диманка! Прелест! :potekoha:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”