Роза - търси се сорт

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от libra »

Първо Мариятерезия гледах,но не е тя.
Розичките с саксии ,които се продават из нашите земи ,не са тези,които поръчваме из сайтовете.Или поне в голямата си част не са или са под друго име.Единствено,горе долу сме се ориентирали във FC серията.Няколко производители държат пазара ,независимо дали е имало вериги тогава.В този смисъл,аз подозирам и холандски източник ,доколкото има много цветя,които идват от там.Големите производители,които ние знаем са Пулсен,Кордес и Интерплант,като нищо може и други да достигат при нас.А промишлените серии с много сортове.Тук проблемът е,че ако гледаме каталозите ,ще видим едни мините,а няма да може да сравняваме вида на храста,височина и т.н.За това аз мисля,че трудно ще й се намери сорта.
http://www.kordes-rosen.com/producer-di ... ed-flowers" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.interplantroses.nl/" onclick="window.open(this.href);return false; Те са холандската връзка
http://www.poulsenroser.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от zeleno »

isa , хич не помагам , но да кажа , че аз я имам от теб тази розичка
та едно подарено коренче е при мен , цъфти като лудо
:tzeluvka:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от calico »

Исе, посипвам се с пепел дето питам баш теб за таквиз работи. :oops: :oops: :oops:
значи е от саксийните мините, т.е. пиши я неразгадаема и се успокой.
Режи я като патио и както си знаеш и фащай резници от нея, че е много хубава, да си имаш и ти. :daaa:
наесен бодни един резник и за мен :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 3996

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Deleted User 3996 »

Докато четях Монк, попаднах на един пасаж и ми стана любопитно дали е вярно?


"Паркирах джипа на алеята за коли. Двамата с Монк излязохме и видяхме госпожа Тропхамнър от другата страна на ниската ограда на къщата ми. Беше в задния си двор, коленичила върху гумена постелка в мократа кал, и усърдно се занимаваше с лехата си красиви рози. Те цъфтяха и ароматът се усещаше навсякъде.
— Розите ви са прекрасни — казах й.
— Трудна работа е, но си струва — каза тя. Държеше в ръка малка лопатка.
— Ухаят прекрасно.
— Това са Бурбоните — каза тя и посочи с лопатката към едрите цветя, които имаха цвят на къпини. — Сортът „Мадам Исак Перир“. Това е най-ароматната роза на света."
bell

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от bell »

Не, няма такова чудо, като най-най една, първа ароматна роза. Има силно ароматни, средно, слабо или без аромат рози.
Обаче, Madame Isaac Pereire е една от най-прекрасните исторически рози на света, да :liubov2:
Ето, един цвят от моята Мадам.

Изображение
Изображение
Тя съчетава изключителен храст, невероятен, плътен цвят с дълбок и навъртян гюл. Ароматът и е изключително упойващ и се усеща на метри.
Има много други рози, които са достойни да бъдат определяни, като най-ароматни - Louise Odier, Autumn Damask, Madame Planti, нашата Дамасцена, а от по-новите Gertrude Jekyll има и много чаени т.н.т.
Но, аз бих добавила, че всеки ценител на рози е хубаво да има поне една Bourbon-ка. Съвременните търсения са сюрреализъм в розарството, където розата може да прилича повече на маргаритка или далия, а Bourbon-ните са старата класика. Те са Рубенсови картини, пищни, плътни, с упойващи аромати и изящни- Honorine de Brabant,Louise Odier, Coupe d'Hébé, Souvenir de la Malmaison, Zephirine Drouhin и. т.н.т.

Аз съм от безвъзвратно изгубените в тях :tzvetoman:
марианна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1861
Регистриран на: Юни 6, '13, 10:07
Местоположение: Самоков

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от марианна »

Бел съгласна съм с теб,че всеки трябва да има по една стара класика в двора :daaa:
Обаче Madame Isaac Pereire при мен не можа да покаже красотата си :snif: ,май иска по сух климат ,а при мен е голяма
влага.Но пък Louise Odier :liubov: ,ама много любима
bell

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от bell »

Боледувала ли е или си я изгубила?
Възможно е по-хладното и влажно да пречи на някои от сортовете. При мен си е суша и се справят.
Нали знаеш, че тази година си обещала снимки, че даже и Тобо се учуди :lol: така че ще те :gydigydi: много да показваш красавиците си :liubov:

Има един Францисканския манастир в Костаневица, Нова Горица Словения. Писала съм за него, та там преди години решават да превърнат бившата зеленчуковата градина в градина с рози. Казват, че това е една от най-впечатляващите колекции на Bourbon рози, в която днес имало повече от 50 сорта.
Ето, тук който иска да се разходи с чаша кафе из малка част от красотите
http://gartlc.mojforum.si/gartlc-about623.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Изображение

а, това им е страницата
http://www.samostan-kostanjevica.si/en/ ... collection" onclick="window.open(this.href);return false;

Това място искам да го зърна с очите си, а казват че било и чудесно за ароматерапия. Дали? :dovolen:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от clock »

Бел, много благодаря за цялата информация! И на мен ще ми е полезна. Все по- често се улавям, че заглеждам старинни рози. Много ми харесват! Формата на цвета, дълбочината на баграта, романтиката заключена зад това "старинни", имената им и невероятният парфюмен аромат, който описват! Привличат ме. Тази година ще имам три - Louise Odier, Lady Hillingdon и Zephirine Drouhin и нямам търпение да цъфнат поне с едно цветче, за да им се порадвам. Много харесах на снимка и Souvenir du Docteur Jamain, а сега и твоята Madame Isaac Pereire! Прекрасна е! Наистина има много магнетизъм в тези рози!
bell

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от bell »

Цели три :ieeee: Louise Odier, Lady Hillingdon и Zephirine Drouhin прекрасни рози си избрала!
Нали си им предвидила повечко място? Те няма да са малки рози :angelche:
От Souvenir du Docteur Jamain и Madame Isaac Pereire мога да ти изпратя резници есента, а сега разглеждай и си набелязвай :tzvetentze:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от clock »

Бел, благодаря ти за резниците! :tzvetentze: Ще се оглеждам. Ако някъде ги видя на гол корен веднага ще си взема. Ако не ги открия, ще се наложи да те подсетя за резници :liubov2: А място на тези трите съм предвидила - ще се ширят :D
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”