Дейвид Остин и други английски рози

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от gospodinov »

cherry_23 написа:Благодаря ви за споделения опит. :tzvetentze: Надявам се че няма да е проблем ако торя напролет ,сега само им слагам при засаждане торф защото оборския тор е още не добре угнил и ме е страх да не изгорят корените. Пролетта е по добре да слагам и смеся тора с почвата около корените или да ги черпя шербет?
Миналата есен засадих доста рози и не им сложих никакъв тор, нито гранулиран нито оборски или какъвто и да било друг.
Тази пролет си пораснаха и си станаха нормално развити рози.
Предната година засаждах отново рози, само че тогава им слагах по няколко шепи угнил, оборски тор - сега като се замисля, нямаше никаква разлика между едните и другите.
Темпа с който пораснаха едните (с торта) с нищо не се отличаваше от тези без торта.
Само, че аз живея близо до долината на розите и може би моя опит не е много показателен.
Мисля, че ако почвата ви е плодородна, спокойно може да засаждате розите без никаква тор. Ако почвата е с беден състав или прекалено песъчлива или глинеста, тогава може да се сложи такава или да се обработи самия участък по дълбоко, като предварително е вложена торта.
Deleted User 5091

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от Deleted User 5091 »

cherry_23 написа:Благодаря ви за споделения опит. :tzvetentze: Надявам се че няма да е проблем ако торя напролет ,сега само им слагам при засаждане торф защото оборския тор е още не добре угнил и ме е страх да не изгорят корените. Пролетта е по добре да слагам и смеся тора с почвата около корените или да ги черпя шербет?
Моята рецепта за почва- черна глина е в дупката прегоряла оборска тор+супена лъжица изкуствена тор за рози+лъжица тераует.
Има голяма разлика при мен ако са засадени по този начин и ако не съм слагала нищо.
За мен има голямо значение и нивото на присадката. Всички рози, които съм засадила с присадка над нивото на земята се развиват още първия сезон разкошно. Тези, които са с присадка под нивото на почвата са слаба работа, като затапени, хилави.
Сигурно следващите години може и да се развият.
bell

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от bell »

mija написа:За мен има голямо значение и нивото на присадката. Всички рози, които съм засадила с присадка над нивото на земята се развиват още първия сезон разкошно. Тези, които са с присадка под нивото на почвата са слаба работа, като затапени, хилави.
Сигурно следващите години може и да се развият.
[/quote]
Ще се развият, само се забавят. Все пак аз предпочитам да садя под нивото на земята. След време не стърчи грозната присадка, често съхнеща в някоя част, а розите се развиват по-компактно и хубаво от основата. Ако, пък скове сух студ си е добре да се загърлят, а ако няма присадка няма нужда.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от маргото »

При засаждане размесвам около две двойни шепи тор от калифорнийски червей /в зависимост от големината на растението/.
На есен зазимявам с купчина пресят и добре прегорял оборски тор, обикновено засаждам 1-2 пръста присадката да е под
нивото на почвата. За растежа мисля, че има значение и сорта, при мен е чернозем, нямам опит с глинеста почва.
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от daxc »

Според мен периодично поливане на цветята с комбинирана тор е по-подходящ вариант от оборската тор.
Всяка пролет вкарвам в градината прегоряла оборска тор. За съжаление после немога да изчиста двора от трева. От миналогодишното торене втори сезон немога да изчистя детелината.
Тази година ще пробвам с птича тор.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2526
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 969 пъти
Получил благодарност: 1370 пъти

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от gevkati »

daxc написа:Според мен периодично поливане на цветята с комбинирана тор е по-подходящ вариант от оборската тор.
Всяка пролет вкарвам в градината прегоряла оборска тор. За съжаление после немога да изчиста двора от трева. От миналогодишното торене втори сезон немога да изчистя детелината.
Тази година ще пробвам с птича тор.
птичата е много силна, внимавай "да не избодеш очи, вместо да изпишеш вежди"
Аватар
cherry_23
Кафевар/ка/
Мнения: 718
Регистриран на: Авг 1, '17, 19:04
Местоположение: Бургас

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от cherry_23 »

Някой има ли Десдемона.От известно време я гледам в Оукплантс и се чудя дали да я поръчам.Ако имате впечатления ще се радвам да споделите.
Никога не забравяй от къде идваш и на къде отиваш :idea:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от libra »

Тази нова звезда я нямаме ,по простата причина, че сме прелели от по-предишни сортове.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от renimoss »

cherry_23 написа:Някой има ли Десдемона.От известно време я гледам в Оукплантс и се чудя дали да я поръчам.Ако имате впечатления ще се радвам да споделите.
Аз я имам от пролетта. Изключително цъфтежна, не е оставала с по-малко от 4-5 цвята, а е не повече от 40 см топка. На пълно слънце, не прегаря. Много добро начало направи.
gospodinov

Re: Дейвид Остин и други английски рози

Мнение от gospodinov »

Рени, как би описала цвета на Десдемона, не е ли малко рехав, като отвори?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”