Препоръчайте ми рози за....

Публикувай отговор
Deleted User 5091

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Deleted User 5091 »

Рени, от къде я намери Bathsheba ? Това е любимата ми роза, която я търся.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Lizi »

renimoss написа: Да поясня - това е част от една по-дълга леха, която в дясно продължава с други рози, отделени със сини многогодишни от остинките, които се явяват най-близко разположени до къщата (в дясно).
Всичко през 1 м или малко повече за задния ред (по-далечния от пътеката).
Според мен идеята не е добра да ги правиш на два реда. Аз също преди 5 години така реших и насадих шахматно два реда. Сега се чудя как да ги местя , тези , които са на предния ред. Розите стават огромни - при мен минаха два метра във всички посоки и се застъпиха .Стана невъзможно да се окопават.
Не стоят добре дори в редицата. Знам,че Либра също е местила такива рози. Не е удачен вариант, повярвай ми.
Иначе от остинките бих ти препоръчала Пилигрим. Страхотна е и не спира да цъфти.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от renimoss »

Марги, съвсем права си за височините. Мисля си, че фонтновидните храсти освен че са високи (докъм 1.5 Royal Jubile, останалите ги дават към 1,2, но ще станат всички по-големи) са и по-обемни от изправените храсти, защото са по-широки, така че визуално ще се докара подобен ефект. Ще ги следя как се развиват и ако има фрапиращи разлики във височините ще ги коригирам донякъде с рязане. Това е само на теория, реалността обикновено се оказва съвсем различна 8-) Не мога да ги докарам и като цвят и като размер и като форма да са както ги искам :evil:

Калико, розите са в следния ред (шахматно):
горната леха:
отзад Port Sunlight - Karolyn Knight - Jude the Obscure - Bathsheba (obelisk)
отпред Grace - Perdita (ако я намеря) - Lady Emma
пътека
долна леха
отпред Harlow carr - Young Lycidas - Sister Elizabeth - The Sheperdess (ако я намеря) - Summer Song - Glamis Castle
отзад Darsey Bussel - Spirit of Freedom - Royal Jubilee - Road Dahl - Golden Celebration - Pat Austin - Abraham Darby

Геийни, убеди ме за Grace :dovolen:

Mija - не съм я намерила още Bathsheba. В Oakplants я споменават в каталога си, но не е налична, което ми дава малка надежда, че може за пролетта да се появи (на Флората?). Иначе ще я търсим другаде.

Lizi, ама искам ги на два реда и това си е. Тъпо и упорито повтарям грешките на другите, но ми се иска още повече обем. Един ред ми се вижда малко. Като се има предвид, че с изключение на едната полулеха (там има решетъчна ниска оградка), ще имам достъп до тях от всички страни и те съответно имат простор навсякъде и са на по 1 м разстояние си мисля, че може би ще стане. А може би не. Обаче как тогава да наместя повече сортове на по-малка площ :angelche: Другарят Остин как си ги е наредил по на 2-3 реда в онази умопомрачителна ренесансова градина :hmmm:
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от firefly »

Момичета, прощавайте, че се намесвам, но тъкмо преди малко гледах Batsheba в Oakplants. Мисля, че са подновили наличностите, има супер много нови рози, аз трябва да се въздържа някак си, макар да ми е адски трудно! :D Но се надявам на някои тази информация да е полезна :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от calico »

Рени, ако ме чуеш, ще махнеш Съмър Сонг от тая редица.
тя не е за там, камо ли за първи ред. Сложи си я някъде отделно, ще ти се издължи до 1,70 и ще е тясна и висока като чаен хибрид с китки по върха
тая роза храст няма
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от renimoss »

firefly написа:Момичета, прощавайте, че се намесвам, но тъкмо преди малко гледах Batsheba в Oakplants. Мисля, че са подновили наличностите, има супер много нови рози, аз трябва да се въздържа някак си, макар да ми е адски трудно! :D Но се надявам на някои тази информация да е полезна :)
Леле, вярно е! Има ги и тазгодишните нови сортове! Ами сега :potekoha:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от renimoss »

calico написа:Рени, ако ме чуеш, ще махнеш Съмър Сонг от тая редица.
тя не е за там, камо ли за първи ред. Сложи си я някъде отделно, ще ти се издължи до 1,70 и ще е тясна и висока като чаен хибрид с китки по върха
тая роза храст няма
С какво да я заменя :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от calico »

Доколкото разбирам, ти не си купила още всички рози за тези лехи, така ли е?
ако е така, имаш и една друга възможност. Но трябва да решиш кое от двете искаш- дали нещо като колекция на английски рози, или хармонична леха. Защото ксакто ти казах, цветовете лесно ще ги съчетаеш, те остинките нямат проблем с това, но храстите - не. А за хармония се изисква основно храстите да са съчетани като обемни структури.
Затова ти предлагам да обмислиш идеята някои от розите да са по две, и даже по три за масивно петно от цвят и хармоничен обем. Две еднакви рози засадени достатъчно наблизо и в същото време достатъчно надалеч но една до друга, изглеждат просто съвършено след две години. Например през 70 см- достатъчно хем да оплетат клони в едно кълбо, хем да не си пречат.
та там просто можеш още една Гламис Касъл да засадиш. Тя е почти двойно по-ниска от Съмър Сонг, цъфтежна е много, бързо отсипва и бързо вади нови пъпки, и ще ти направи хубаво бяло петно там. Но може и други да повториш, за целтя трябва да видиш какво имаш като наличност, как е с обемите в съчетания и тогава да преценяш.
имаш време :daaa: , рози ще има, не бързай
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от renimoss »

Не мога, Калико, не могаааааа :cry:
Знам го туй правило, но стремежът за разнообразие е по-силен от мен :snif:
Ако имах 5 дка двор щях да ги садя по 3, но с моя малко под 1 дка сърце не ми дава да сложа 2 еднакви, че и една до друга (само за Дарби правя изключение заради аромата). Затова поне гледам да ги групирам до известна степен по цветове. И да са пастелни, не твърде ярки.
bell

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от bell »

renimoss написа:Не мога, Калико, не могаааааа :cry:
Знам го туй правило, но стремежът за разнообразие е по-силен от мен :snif:
Стига щуря :lol: Калико е права!
Ей, ти тук при мен две Lady Emma Hamilton
Изображение

А, тук два Boscobel-а
Изображение

По-малките рози до метър си е добре да са поне две. Аз бих взела по две от Young Lycidas и Sister Elizabeth и си готова. Да ти кажа ли колко е невзрачен моят Мулинекс в леха от рози, губи се /по този повод и него ще местя/. По-прибраните и малки храсти са акцент, ако са в компания с други растения, но ако ги сложиш в еднотипна леха ще ти седят, като цвъцки.
За по-големите храстови една роза си е напълно достатъчна да се разгърне в годините.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”