Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от d_vitanova »

Да се изкажа и аз :dovolen:

Най-старите ми рози са 7 годишни. Малко практика е това , да знаете.



Режа основно на пролет - рано, като отминат големите студове, края на февруари, средата на март. Късно есен , преди снеговете подкъсявам клони -като ги натисне снега ги чупи.
Флорибунди режа драстично, харесвам ги не много високи. ЧХ на 30-40 см. , махам клони, опитвам се да оформя чаша. Катерачи - махам сухо, болно, тръгнало на неправилна страна, режа поне 1 стар клон изцяло, хоризонтирам /навсякъде, където е възможно/ мин.год. клони.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

d_vitanova написа:Да се изкажа и аз :dovolen:

Най-старите ми рози са 7 годишни. Малко практика е това , да знаете.



Режа основно на пролет - рано, като отминат големите студове, края на февруари, средата на март. Късно есен , преди снеговете подкъсявам клони -като ги натисне снега ги чупи.
Флорибунди режа драстично, харесвам ги не много високи. ЧХ на 30-40 см. , махам клони, опитвам се да оформя чаша. Катерачи - махам сухо, болно, тръгнало на неправилна страна, режа поне 1 стар клон изцяло, хоризонтирам /навсякъде, където е възможно/ мин.год. клони.
Благодаря много!
Значи сега есента да не ги режа много?! А повече на пролет?
Grace
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Юни 12, '17, 14:32

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Grace »

Да питам и аз - сега ще получавам розички от Тантау /живот и здраве :dovolen: /, при самото засаждане подрязват ли се или изобщо не се пипат /четох за накисването на корените и изобщо технологията на засаждане, но не разбрах дали стеблата трябва да се правят нещо?/. Доколкото схванах от всичко прочетено /то май повече се обърках :oops: / първата пролет не се подрязват.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от greeneyed »

Сюзън, тази роза не е за арка. Не си единствена , да знаеш- аз бях сложила първо Westerland на такава арка- чудо, чудо, преместих я до ограда, там е добре. Сега на такава арка е Еден, което създава същите проблеми, както при теб. Ще слагам до нея друга арка и към нея ще насочвам младите клони. Можеш да разтовариш сега твоята арка от някои клони, щом ти се виждат натежали върху нея. Розата е с твърди, здрави клони, няма да им стане нищо, ако не са укрепени за известно време. То и един сняг в Ст.Загора ..... ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от d_vitanova »

Рязане есен:
1. Ако се налага - ако имаш високи, големи, тлъсти рози. Особено ако са останали с листата. Ако розите са малки, с тънки клончета - не.
2. Когато вече е студено, розите трябва да са заспали. В противен случай ще ги стимулираш да развият пъпки, които ще измръзнат

Рязане пролет:
1. Това е истинското рязане. Дори и да няма измръзнало, болно, черно, аз клъцвам връхчета за да стимулирам развиването на нови клони. И да регулирам ръста на по-големите.

Рязане при засаждане:
1. Корени подрязваш /дори само връхчетата/, киснеш /колкото повече, толкова повече :dovolen: , но не ги забравяй в легена /
2. Клони аз подрязвам само ако има черно, болно. Това за садене есен/зима. При пролетно садене подрязвам и клоните.
Първата година , вероятно няма да имаш за подрязване. Само болно и сухо.

Р.Р. Розите ще се развият и без рязане, споко. Ние само оптимизираме ;) ситуацията.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от сюзан »

Благодаря на всички. Катя, така ще направя. :tzvetentze:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Grace
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Юни 12, '17, 14:32

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Grace »

Витанова, златна си :dovolen: , благодаря от сърце.
Голямо четене пада, обаче все нещо съм недоразбрала ... пък и то теорията се оказва различна от практиката в повечето случаи.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

И аз благодаря!

Разбрах какво и кога трябва да режа! ;)
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от stefan_doc »

Искам да помоля, който има Osiana да сподели, колко често цъфти и съответно при какви условия е.
При мен прави големи паузи в цъфтежа, а в енциклопедията за нея пишат притежаващи я, че им цъфти непрекъснато.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от utro77 »

Другари, отново имам въпрос - забелязах, че някои от розите ми, които съм садила в близост до мрежата на оградата, са промушили клончета през дупките и са се напъхали в тая ограда. Това проблем ли е? Така ли да ги оставя? Нещо да връзвам, режа и т.н.??? Нямам проблем със съседи. Притеснението ми е за самите растения дали им пречи да растат по този начин.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”