Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Аника »

Нямам снимка, другарчета, обаче розите отгоре са сякаш запалени, като изгорени, но гледам, че и пъпките са нефелни. Някакви идеи?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от libra »

Да е пръскано наоколо с някакви препарати,вие ,съседите?
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Аника »

libra написа:Да е пръскано наоколо с някакви препарати,вие ,съседите?
Пръскали сме розите, трябва да питам кога последно, мислиш за нещо предозирано, или?
Аз за всеки случай махнах всички пострадали цветове, едва ли съм им навредила, нали?
Само цвета, без клонки и истинско рязане
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от hosta127 »

kim написа:
Изображение
КИМ , тая гад как се казва и аз имам такива , :potekoha: намирала съм в мойта градина,не знам какво са ми изяли щото не е едно,че да го знаеш от какво е ,какво язат - корените ли или и листата с какво се мори ?
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Тва с тия рози взе много да ме газира, значи. Тъкмо го докараха до втори цъфтеж, и гледам, половината пъпки клюмнали и увяхнали, явно нещо ги е нагризало. Ясно кое е, режа, режа, почти не остава стебло. Обаче вчера открих нещо друго - нов здрав шиш, с пъпки на върха, в цветущо здраве. И забелязвам малка черна дупчица по средата на височината му. Клъцнах разбира се под дупката - няма нищо, здрава сърцевина. Клъцнах над дупката - тунелче. До горе почти пробито. Е какво е това сега? И как да огледам всеки шиш в тая градина от вси страни?
Да оставим настрана факта, че и чемширените молци са ме намерили, излях 30 л отрова оная вечер.
:svekurva:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от maranta »

Аника написа:Нямам снимка, другарчета, обаче розите отгоре са сякаш запалени, като изгорени, но гледам, че и пъпките са нефелни. Някакви идеи?
И при мен има нещо подобно. Някои връхчета са съвсем кафяви/сухи, а по листата има почти червени петна като от огън :hmmm: Сякаш с горелка е минал някой :hmmmmmm:
Lois написа:Тва с тия рози взе много да ме газира, значи...Обаче вчера открих нещо друго - нов здрав шиш, с пъпки на върха, в цветущо здраве. И забелязвам малка черна дупчица по средата на височината му. Клъцнах разбира се под дупката - няма нищо, здрава сърцевина. Клъцнах над дупката - тунелче. До горе почти пробито. Е какво е това сега? И как да огледам всеки шиш в тая градина от вси страни? :svekurva:
Същото и при мен, Лоиз :o На Чипъндейл! Само дето пъпките бяха малко клюмнали... Беше си чиста случайност, че забелязах дупчицата :evil: А сега , при все че нямам много рози, след градушката всичко е с рани по листа и стъбла :cry: Изобщо не мога да различа коя повреда от какво е :hmmm:
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Значи моят експеримент за градина без пръскане се провали с гръм и трясък. Единственото което със сигурност установих, е че въшките са най-малкият проблем. Обаче с тия пробивачи, завивачи, листогризачи, и аз имам такива пъпки, които са като парнати отгоре и изглеждат нефелни, и черните петна, и обезлистените храсти, и разкривените от рязане заради всичката тая напаст храсти, и изобщо не ми се градинарства, и започвам да влизам в правия път, че рози-рози, ама аман.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Аз лично се убедих, че за се предпазят от болести и вредители розите си трябва да се третират през определен период по схема.
Знам, че не звучи приятно, особено за хора, които искат да си гледат цветята природосъобразно, но........
Мога да дефинирам три много важни операции според мен, от които зависи здравето на розите през сезона:

- есенното пръскане с бордолезов разтвор или медно съдържащ препарат, обикновено края на ноември. Аз лично пръскам и почвата около розите.
-процедурата се повтаря и пролетта, след рязане на розите.
-пръскане против агрилус, може да започне или в края на април или в началото на май в зависимост от времето. През две седмици се пръска до средата на юни някъде, като е хубаво да се редуват препаратите.

За другите заболявания (черни петна, ръжда, видове гниене, вредители) може и превантивно, може и да се следи за симптоми.
Лошото е, че повечето системни фунгициди действат в началото на заболяването и ако не се следи за признаци, твърде е възможно болестта да прогресира бързо.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от greeneyed »

Е, не абсолютизизай нещата, Луис, не е толкова сложно и трудоемко. :dovolen: При мен единственото пръскане / този път беше на 2 пъти/ е с инсектицид против въшки. Това е неизбежно, върховете се отрупват с тези гадове, ужас е. Останалите вредители: намирам от време на време пробити стъбла, режа до здраво; за черните петна - това са сортови особености , която си е мухната, се обезлиства, хич даже не тъгувам за нея, такъв и бил късмета да попадне на неподходящо за нея място. Имам и роза- Крокус, затисната от всякъде и се маносва редовно , е ми не мога да я местя сега. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8480
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 633 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Shami »

Аз също не пръскам с никакви препарати градината,нито рози,нито хортензии,нито мушката,също и домати ,абе всичко и то не защото не искам а поради алергия към доста неща. :snif:
В началото на пролетта имах листни въшки,после се появиха калинки и въшките изчезнаха от самосебе си :hmmm: сега имам доста пчелички,бръмбари, щурци, скакалци и всякакви летящи неща дето профучават покрай мене и аз само приклякам :lol:
Забелязвам черни петна по листата на розите,явно е че боледуват,но някак си сами се оправят поне засега,пък по натам ще видя :hmmm: Ще огледам за този пробивач ,че на една роза и изсъхна един клон и ще взема да я орежа.
Но да пръскам не смея .
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”