Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

те и моите растат като чаша, но се чудя дали да не изчистя всички странични и да оставя само дебелите клони на 1,5 м височина. Те по три клона де, няма много
няма никакъв начин да укрепвам там, освен привързване на задните клони за мрежата :hmmm:
дали изобщо ще цъфти и колко и на какво?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Moят ,понеже няма място къде да го метна ,реалният му вид е горе-долу такъв .Но даже и чаша не е ,защото май и за нея няма място. Малките клонки ,които излизат от пъпките ,аз режа на 2-3 пъпки,а те си вадят още от същото място .
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от hrissi2009 »

Нагледните уроци със снимки са много полезни. Моля майсториците в рязането да показват преди и след розите. Така е супер.Направо майсторски клас и аз на първия чин :daaa:
Миналата година реших да почистя прецъфтялото на пашмината до петлистие и тя сякаш замръзна, не мръдна цяло лято да не говорим че съм я сложила на сянка под кивито, и ще я местя включително и Едена, защото се оказа с разменен етикет с Дарбито :ufff: , така че шиша който бе направил направо ще замине. :snif:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Едно полезно видео, започва с Едена, и е в две части.
изобщо на Розебука има доста статии за рязане на розите

[video][/video]
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Резитба на рози

Мнение от gospodinov »

Във форума на Вестник-садовода (от където е видеото) има страшно много информация и снимки на тема рози.
Аз с удоволствие,го разглеждам и чета.
Выращиваем розы - с Алексеем Степановым
http://www.vestnik-sadovoda.ru/forum/viewforum.php?f=5" onclick="window.open(this.href);return false;
Алексеем Степановым е главния герой във видеото.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Мерси за линка,трябва да прегледаме колегите руснаци,те са доста напред с материала.Имат теми за рози от семена,японски рози,Интерплант.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Дааа, и на мен видеото ми беше доста полезно. Алексей е по по-крутите резитби, и аз понеже тази година следвам неговия начин, доста неща видях там.

а тук има също много полезно, но в обратната посока - по-щадящо рязане, те са 5 части и има за всички видове рози
майсторския клас на Юлия Тадеуш
https://www.youtube.com/results?search_ ... pfreload=1

това е за храстови, че те повечето такива
[video][/video]


Либре, на руснаците им свалям шапка- заради ежегодните гимнастики по сваляне и защита на розите. Ако беше при нас така едва ли щях да имам повече от пет рози.

...от 9 ч режа рози до сега, казаха че ще завали а то не завалява, чакам ли чакам и режа ли режа.
на дъжд е ама не вали все още.

Много имам за рязане щото почти ги рестартирам тая година, всички искат подмладяване. Отделно е пробивача дето е направил грамадни поразии.
одеве мерих Хайд хола - 3,5 метра на ширина, 3 метра на височина, абсолютно кълбо из което няма как да се пресегне извътре, дори и с дългата ножица, това е непроходима джунгла. и що не мрат вътрешните клони дето не виждат светлина не ми е ясно. Тая роза ме е страх да почвам да режа...
иначе почти всички храстови са оставени като чаени хибриди, малко по-високо, и почти само основни клони.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ivanina »

Калико , благодаря за клипчето!
Добих нагледна представа и смелост за работа с ножицата. :nod:
Трябва да сме безпощадни в рязането, а аз тъкмо обикалях моите и си мислех че почти нищо няма да пипна по тях - щото са така хубави клонките им. :dovolen: ...но не би - ще режа! :daaa:
Ето го и моят Айсберг.
Отглеждам го , и по принцип харесвам големите храстови рози в свободната им естествена форма - фонтан.
Момъкът с ножицата от филмчето същото каза - не харесва събрани рози , вързани накуп. :dovolen:
И все пак , за да получа същият като миналогодишния ефект на розата си - каква дължина трябва да премахна от основните главни клони , които в края на есента видимо са стигнали до земята ,и това че отнемам голяма част от старата пръчка няма ли да попречи на обилния цъфтеж....Аз мисля че - Да. Ще имам фонтан - красива форма , но не така обилно цъфтяща роза както при пуснатите на арка неограничени в дължината клони. :hmmm:
И по таз причина, дали не трябва да сменя розарската си политика!?... :hmmmmmm:

днес пред стартово :mrgreen:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
bell

Re: Резитба на рози

Мнение от bell »

ivanina написа: Добих нагледна представа и смелост за работа с ножицата. :nod:
Трябва да сме безпощадни в рязането, а аз тъкмо обикалях моите и си мислех че почти нищо няма да пипна по тях - щото са така хубави клонките им. :dovolen: ...но не би - ще режа! :daaa:
Сакън, не пипай сериозно :D
Юлия изобщо не реже драстично. Искам да видите Голдън Гейт как го оформя " onclick="window.open(this.href);return false;
Прочистване предимно във височините, странични клони на втора пъпка и съвсем санитарно, леко на метър от основата. В основата изобщо не седи правилото за 3-5 клона, дори остави един стар водещ клон, който го скъси около метъра. Аз щях да го изрежа до земя, което май е грешка :mrgreen: По учебник тази роза трябваше да прочисти сериозно и да намали броя на клоните. Юлия я знаем тези дето имаме ФБ, много сладка жена с прекрасни рози, но за мен е от пестеливите в рязането. Това не е лошо, защото лятото при нея са истински водопади :potekoha: Правило е едно, ама другото е волна програма, а тя е супер майстор!

Иванина, аз твоята роза бих намалила съвсем малко във височини, максимум до 1/3. Странични клони на втора, трета пъпка. Всяка година, ако е нужно премахване на един стар, болен или изтощен клон от основата, за да стимулираш избиването на нови. Ако, са здрави пропускай, тя розата ще ти покаже, кога да режеш от основата. Розариумът при мен показа, че водещ клон търпи до третата година хубав цъфтеж, така че, не съм на мнение, че клоните трябва да се прочистват след една, две години. Ако са здрави, могат да изкарат още с цвят. Проблем е, че после вдръвеняват и си трябва трион.
Не намалявай розата сериозно на височини, защото ще развалиш фонтана. Ще започне да разклонява от рязаното и ще добие друга форма.
Има място и нека се вихри :tzvetoman:
Може и да бъркам, но така мисля. Нека напишат и други :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

До колкото виждам ,страничните клонки тук са с 1-1,5 прираст.Това ,като се свали до 2-3 пъпка,може да изглежда доста обезкуражаващо ,но това е Айберг .Няма да й се повреди цъфтежа ,а и тя отново ще си направи този прираст.Ако не се подстриже така,розата буквално ще легне на земята.С времето основните клони ще увеличат дебелината си и може да се гледа за увеличаване обема на розата/ако това е целта/,защото те вече щ могат да крепят конструкцията.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”