Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

tili написа:Аз слагам и Акробат към бордолезовия. Не мога да меря проценти от стари градинари знам, че трябва да стане като цвета на небето :)
Тили, няма нужда да мериш, те го продават дозиран точно, в две отделни пликчета които трябва само да смесиш с вода според указанията на опаковката. След това през тензух цедка или марля прецеждаш в пръскачката и готово.
Все си мисля, че варта си има значение в тази смеска, има някакво влияние, не е само медния препарат. Иначе нямаше да ги смесват от време оно, щяха да си пръскат само със синьото.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

Не може да пръскаш само със "синьото", защото синьото гори, именно затова се слага варта, да неутрализира синия камък, медния сулфат разяжда метални съдове, какво да говорим за растения. Останалите медни препарати съдържат меден хидроокис, който се получава от меден сулфат и натриева основа и са безвредни за растенията .Не прекалявайте с медните препарати, пак ще пусна поста си, който не чете при доматите може да не е попадал на него, пък вие си преценявайте
Миша написа:Със синия камък се унищожават много малко патогени, особено ако не третираш целия участък и то в дълбочина до 30 см, но пък унищожаваш много от полезните бактерии, за които медта е силно токсична, оттам отслабваш естествените съпротивителни свойства на почвата , няма ги бактериите, които се хранят с патогените и които доставят торовете на растенията в лесно усвоим вид , оттам по-слаби растения , да не говорим,че медта е токсичен метал, от групата на тежките токсични метали -замърсители на почвата , разрешената доза в биоземеделието е от порядъка на 300 гр на дка за една година

"Токсичните тежки метали в преобладаващата част са катиони,лесно натрупващи се в почвата, които трудно и бавно се отделят от нея. Най-голяма опасност за здравето на човека
представляват живакът, кадмият и оловото. По решение на ЮНЕСКО от 1980 г. към тях се добавят още ванадий, кобалт, мед, никел, калай, цинк и титан и три металоида- арсен,
селен, антимон.
* Мед. Средните концентрации на мед в повърхностните хоризонти на почвите варират в границите от 10 до 80 mg/kg. Естествено богати на мед почви могат да се формират върху мед - съдържащи почвообразуващи скали.
* Замърсяването с мед се свързва основно с добива и преработката на медни руди, но така също и с използването на мед-съдържащи пестидици в селското стопанство, утайки за органични торене и др.
* В почвата медта присъства под формата на органични комплекси. Количеството на водоразтворимите медни съединения е по-малко от 1 % от общото количество мед в почвата.
* Медта е необходим за растенията микроелемент. Физиологичната й роля в растенията се свързва с фотосинтетичния електронен транспорт, дишането и азотния обмен. Признаците на фитотоксичност нямат специфичен характер. В повечето случаи при излишък на мед са
наблюдавани покафеняване и редуциране на кореновата система, слаб растеж и развитие, прояви на хлороза и некроза по върховете на листата
."
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от popov »

Бордомикс си купете. Готов е за разреждане и не се цеди и не запушва.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Margaritenia »

Безкрайни благодарности на всички! :tzvetentze:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от d_vitanova »

Не успя да пръскаш днес? Заваля след обед.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Margaritenia »

Не съм и имала планове за днес, но следващата седмица мисля да го свърша...ако позволява времето:)
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от botan »

На мен не ми е особено ясно за какво изобщо се пръскат сега. Никоя гъба не е луда да й прорасте спората на това време, а ако се надявате да разрушите спорите непокълнали с един миризлив препарат за растителна защита е малко вероятно. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

ами писали сме го сто пъти - пръска се като слънчево и температурите са поне 10*С
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Миша »

На мен също ми е много интересно защо пръскате толкова, и изобщо някой правил ли си е статистика дали розите са му боледували по-малко със или без зимно пръскане :hmmm: За протокола-аз не пръскам рози превантивно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Lois

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Lois »

Миша, жива да си, спести ми още едно гайле :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”