Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от libra »

Лени,разчитаме на теб и на всеки,който поназнайва нещо по въпроса,как няма да ти обръщаме внимание!?
Ето една снимка ,от тези които произвеждам най-много -правена сега , на леко облачно ,избеляла ,съответно.Преди това си настроих /уж/апарата.
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от ivanina »

Лени , благодаря ти за прекрасната тема !
Намирам я за много полезна , особено за хора които тепърва взимат апарат в ръце и започват да снимат.
За себе си мога да кажа че не съм се вълнувала особено от качеството на личните си домашни снимки ,
до момента в който не започнах аз самата да снимам цветята в градината си и да проявявам
претенции към качеството на снимките - за максимално реално изображение.
Хубаво е високият философски стил на обяснение да бъде заменен с малко по-достъпни и разбираеми изрази за нас
(широките не разбиращи маси)защото така той остава неразбран и неполезен.
Доближавам се до изказването на Либра - простичко казано за настройка на апарат и подкрепено със снимка !
Точно с този проблем се сблъсках и аз - на силното обедно слънце снимките са с лошо качество , (светли и размазани цветове)
и какво трябва да се промени в настройката на апарата ако той е бил на Автоматична такава.
Надявам се на помощ и малко търпение от всички поназнайващи - не е лесно да си учител ,
но нали всеки така е стигнал до знанието - с четене , питане и съвети. :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Момичета работя по въпроса с темичката "Как да снимаме цветя у дома"
До тогава поздравче от мен :) баш по обедно слънце

Изображение

Изображение

Изображение
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от libra »

Докато ,Лени се чуди как да ни пришие акъл на челото,познайте разликите!
Изображение Samsung HD,виодео камера и фото,8x,CMOS ,9mp купуван преди 3 години
Изображение Pentax Optio 6mp,3x, купуван преди повече от 4 години
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Моля,моля Лени,ако влезе тук да ми каже този фотоапарат с това намаление,заслужава ли си да се купи
и аз с моите ограничени фотографски способности,ще мога ли да правя относително прилични снимки!?
Лесен ли е за употреба-както казваше тя -от мен да се иска само да застана при обекта и да натисна бутончето??

Дигитален фотоапарат Fujifilm FinePix S8300, 16.2MP, Черен
639.99 лв. (-45 %)
351.99 лв.
Ето тук го открих:
http://www.emag.bg/digitalen-fotoaparat ... D41SJBBBM/

Благодаря!! :sflower: :sflower:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Tanet »

Ох, Лени, четох за композицията на кадъра и спиралата на Фибоначи и за златните правоъгълници , хм ,не е като да не съм учила ВМ ама я взех от третия път , явно фотографията няма много да ми се отдава. Въпреки това ще упорствам дано се понауча. Ама докато го прочетох и забравих какво беше за хистограмата на изображението , пък за блендата и затвора дали и запомних ами баланса на бялото... явно ще препрочитам,че то ЕГН-то не прощава.Абе що си мислех,че да снимаш е фасулска работа...
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Маги, щом сега почваш каквото и да вземеш постепенно ще учиш така че мисля ще ти свърши работа. Мисля че като характеристики ще ти е ОК, само не прекалявай с вариото. Иначе щом е на 45% е добра отстъпката и ако това е бюджет който те устройва това е важното. Прочети си хубаво инструкциите и пробвай.

Танет да фотографията ако тръгнеш да я разглеждах като наука е пълна с математика и физика - демек трудна е. Това със спиралата на фибоначи сме го направили за това нагледно :) аз рядко смятам пропорции когато снимам, опитвам се да си представя кадъра в главата и неговият акцент, след това решавам къде да го разположа. Ето тук тези примерни чертежи в/у снимките са по-лесни защото онагледяват композицията, вкл. и спиралата,
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Виола »

Лени, гледам ти снимките по-горе. Погледа ми се закова на бялата роза. За мен е най-трудно да хвана на фокус бели цветя. Често излизат размазани, независимо дали времето е слънчево или облачно. Как да балансирам бялото? Същото ми се случва и с ярките цветове.
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Виола, съвременните апарати вече имат доста добри настройки за баланс на бялото. Разгледай си менюто на апарата и ги намери. Лично аз когато снимам през деня рядко поставям баланса на бялото на някакъв специален режим. При мен автобаланса е доста прецизен и го ползвам предимно него. По подразбиране повечето апарати са настроени на автоматичен бял баланс. Но като чета какво пишеш едва ли това е проблема. Причините да не можеш да фокусираш може да са много, но със сигурност не е причината в баланса на бялото. Балансът на бялото играе роля за точното предаване на цветовете на снимката след заснемане. Ако слънцето е прекалено ярко и пада директно върху цветето ти, това дали ще снимаш на автоматичен баланс или на дневен режим няма да окаже пряко влияние върху фокуса. Понякога и аз трудно фокусирам много ярки предмети и обикновено се опитвам да намеря по-подходяща гледна точка. Разстоянието на което си от обекта също е от значение (това е според възможностите на апарата и обектива - обикновено на всеки модел има посочено минималното фокусно разстояние), други фактори са трепването на ръцете когато се снима от ръка, атмосферните условия ( и най лекия вятър който ти може да не усещаш) може да окаже влияние, както и пъргавината на фокуса на апара... това са само малка малка част и то точно в определена ситуация... а ситуации много и различни. Така че просто практикуваш :) и не се отчйаваш :tzvetoman:
Колкото до снимката горе - виж че има малко фокус само в центъра.. да ок тук съм ползвала светлосиелн обектив с малка бленда, но и доста "духовито" беше
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Виола »

Лени, благодаря ти много! :tzvetentze: Ще започна от разглеждането на менюто. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”