Египет,не само пирамиди

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Египет,не само пирамиди

Мнение от Миша »

Едно от най-странните места на света-Серапеума в Сакара
Тесни дълги коридори,грубо издълбани в пясъчник,поредица от ниши,в които стоят гранитни "саркофази" с тегло 60-100тона .Повечето саркофази са открити запечатани и празни :hmmm: ,но в някои откриват останки от свещения бик Апис,странно обаче защо,след като е бил свещен,останките му са били натрошени и тогава положени във вечния му дом.Та нали свещените животни са се погребвали именно с мисълта за бъдещето им възкресение.Не знаем какви са били помислите на древните египтяни,може пък да се страхували от възкресението му :hmmm:
Схема на Серапеума
Изображение
Но не това е най-странното в тези катакомби.Странно е как тези огромни "саркофази",с невероятното си тегло от 80 тона средно са придвижвани по тесните коридори с остри завои и как са положени в още по-тесните ниши,в които едва се побират десет души,при това нивото на нишите е половин метър под нивото на коридора.И най.-странното е самата обработка на "саркофазите"Невероятно прави ъгли,с невероятно полирани стени,вътрешната страна на капака на "саркофага" е направо огледална.
Входът на Серапеума
Изображение
Изображение
една от празните ниши
Изображение
и самия "саркофаг"
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Недодялано издълбаните йероглифи по стената на саркофага контрастират с идеалната му изработка.
Изображение
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Satori »

Миша написа:Едно от най-странните места на света-Серапеума в Сакара
Тесни дълги коридори,грубо издълбани в пясъчник,поредица от ниши,в които стоят гранитни "саркофази" с тегло 60-100тона .Повечето саркофази са открити запечатани и празни :hmmm: ,но в някои откриват останки от свещения бик Апис,странно обаче защо,след като е бил свещен,останките му са били натрошени и тогава положени във вечния му дом.Та нали свещените животни са се погребвали именно с мисълта за бъдещето им възкресение.Не знаем какви са били помислите на древните египтяни,може пък да се страхували от възкресението му :hmmm:
Не зная къде ги четете тези работи и колко са свободни съчинения, щото аз намирам съвсем друга информация. Ето какво установява откривателят на Серапеума, французинът Огюст Мариет, изпратен от Лувъра, през 1850 г. /или там някъде - разкопките траят няколко години май/.: Когато за първи път влиза там, всички саркофази изглеждат като да са били жертва на древни иманяри - капаците на саркофазите са изместени, а съдържанието им - ометено. Един единствен саркофаг е непокътнат - откриват го зад тухлена стена и в него откриват мумия. За съжаление не открих точно каква. Ето ви източника, в който има даже линк с разказа на самия Мариет: http://ib205.tripod.com/apis_5.html Ето го и разказът: http://ib205.tripod.com/apis_4.html

Ето и информация за размерите на коридорите и саркофазите.
http://books.google.bg/books?id=lEBiDW0 ... q=&f=false
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Satori »

И един сайт с информация за мумифицирането на животни в Египет с догадки за възможните причини защо мумиите на бикове от определен период и определено място /биковете от Апис в частност, в Серапеума/ са били със счупени кокали. Например вярването, че фараонът и жреците, изяждайки бога - в случая бика - усвояват неговата сила и пр. Т.е. биковете може да са били изядени, преди мумификацията. http://www.animalmummies.com/learningfiles/sacredbulls.html
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Миша »

Здравей,Сатори! :tzvetentze:
Не знам до колко моето или твоето са "свободни съчинения,,тъй като нито аз ,нито ти сме били там на откриването.А аз предпочитам да имам едно на ум,когато става въпрос за тълкувания на дадено откритие,т.е. както каза ти,истината трябва да се търси. :dovolen: така че оставям на страна въпроса дали саркофазите са били запечатани или не и търся отговор на главния въпрос-по какъв начин са били изработени древните саркофази и по какъв начин са били пренесени в Серапеума.Всичко друго за мен е второстепенен въпрос,дали и как египтяните са оставяли остатъците от вечерята си ,или там са слагали нещо ,от което ги е било страх ,това е въпрос на интерпретация в зависимост от това,как си представяш древния Египет,нищо доказано.Датировката също е спорна,наличието на разкривените йероглифи също не хвърля светлина върху тези въпроси,кой може да докаже от кога датират и защо толкова се различават от перфектната изработка на саркофазите.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Oponent
Кафе с мляко
Мнения: 228
Регистриран на: Фев 10, '10, 11:42

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Oponent »

Аз като случаен наблюдател ме интересува резюмето от всичкото това:
къде се намира и колко е стара антиката.
Другите подробности не са важни.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Blue sky »

Серапеума се намира в Сакара, близо до Мемфис, колко е стар - официално c.300 BC - 391 AD.
Ето една теория, която силно ще възмути Сатори :oops: :nod: , но пък е интересна, има достатъчно имена и факти в нея.
превод от гугъл
http://translate.google.bg/translate?js ... auto&tl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

и оригинала
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread394155/pg1" onclick="window.open(this.href);return false;

Миша, ;) както вече изяснихме, това да полират прецизно каменни блокове по 80 тона, да ги влачат от 100 км, само и само за да ги оставят празни - защото те са намереин такива, а не със следи от ограбване - това просто е било хобито на хора без работа.
Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Satori »

Различните шарлатании в областта точно на историята рядко ме скандализират. От една страна стават повод човек да разшири кръгозора си и да обогати общата си култура, от друга показват докъде може да стига човешката склонност за заблуждаване и поддаване на заблуди. Такива примери само потвърждават думите на моя приятел Джеймз Търбър, че "Човек може да лъже много хора много време."

Блу, прочетох този матеириал. Наистина звучи сериозно - авторът му съвсем сериозно си вярва. :daaa:

Не разбрах само най-основното нещо: защо се счита, че това място е свързано с изкуствени хибриди? В смисъл какви са доводите, логиката и най-вече доказателствата? Ще предам накратко аз как схванах статията:

Условия:
1. Тоя обек е свързан с бикове.
2. Не са открити мумификации на бикове в саркофазите.
3. Саркофазите са големи.
4. Обаче има сфинксове - /митологични/ същества-хибриди /знаете, сфинксовете са доста често срещано нещо по египетско/.
Извод:
Обектът трябва да е свързан с изкуствени хибриди.

Моля, който е разбрал, да ме просвети.
dal

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от dal »

аз разбрах следното:

-под пясъка перфектни гранитени огромни тежки саркофази -полирани /как с какво :hmmm: /
-материалът им е от асуан-нагоре по течението на 1000 км /контейнеровози едно време? :hmmm:/
-древните крадци са можели хем да отварят подобни тежки мегалити /много хора + лост + опора + мести земното кълбо/, хем да опазят тайната на взлома- /днешните не го умеят,значи оглупяваме прогресивно? :hmmm:/
-биковете стават за ядене , значи по вероятно е да са изядени отколкото заровени ? :hmmm:

всичко това ми е достатъчно за да се изкефя , потъна в почуда и да сваля шапка на древните ;

Сатори , голема си драка , ако бехме в египет твоя йероглиф щеше да е дирек с куки или дъска с дърводелски габърчета и отгоре едно хитро недоверчиво око и една голяма спореща уста :hihihi: :hihihi:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от Satori »

dal написа:
Сатори , голема си драка , ако бехме в египет твоя йероглиф щеше да е дирек с куки или дъска с дърводелски габърчета и отгоре едно хитро недоверчиво око и една голяма спореща уста :hihihi: :hihihi:
Нали?! :lol:

И все пак - за хибридите ми е интересно - може аз да не съм достатъчно интелигентна, за да схвана пътя на логиката.
dal

Re: Египет,не само пирамиди

Мнение от dal »

абе вероятно е нещо извън контекста-или преводача надрусан , или нещо по трасето е дало на късо... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”