Бъзак

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Бъзак

Мнение от Asarina »

Дойде време за бране на бъзака.

Изображение

Любимата ми билка. На мен много ми помага за фарингита, от който преди време не можех да се спася.

http://gardenparadise.in/index.php?rout ... &news_id=6" onclick="window.open(this.href);return false;


В последните години правя сироп от него. От октомври до януари всяка сутрин раздавам по една супена лъжица на гладно. Януари почиваме, продължаваме февруари, март. Или докато свърши :D
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1443
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 44 пъти

Re: Бъзак

Мнение от kannamy »

Ооо това е най-напред в списъка ми за зимни бъркочи .Ред барабошки/без зелени ,че са малко отровни /ред захар и така докато запълня трилитров буркан .На шега на майтап , но допреди 2 години татко /жив и здрав да ми е на 85 години / редовно си слагаше противогрипна ваксина -бош лаф работа .Задължително след това си изкарваше грип :hmmm: Откакто почна да ползва това -нито ваксина, нито грип- голяма работа е.Препоръчвам го.
lera62
Кана кафе
Мнения: 561
Регистриран на: Мар 30, '15, 21:01

Re: Бъзак

Мнение от lera62 »

Може ли да напишете рецептата до края.Колко време трябва да престои?Затваря ли се буркана или отгоре с тензух ,после прецежда ли се или не и т.н.Благодаря! :tzvetentze:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Бъзак

Мнение от Asarina »

lera62 написа:Може ли да напишете рецептата до края.Колко време трябва да престои?Затваря ли се буркана или отгоре с тензух ,после прецежда ли се или не и т.н.Благодаря! :tzvetentze:
Лера, аз го правя по следния начин - Въоръжавам се с ножица и кофа и обирам всичкия бъзак около нас :dovolen:
Измивам и наронвам узрелия черен плод в голяма купа, (зелените зрънца са отровни). Редя в буркани от литър и половина ред плод, ред захар. Най-отгоре слагам повече захар. Може и в трилитров буркан, може и в по-малки. Покривам с марля и така престоява на прозореца около две седмици - докато се разтопи хубаво захарта. Ако захарта отгоре много бързо се разтопи, сипвам още малко. След това прецеждам два пъти - за да не останат семенца. Наливам в стандартни буркани с винт и ги слагам в хладилника. Непременно трябва да е на хладно. По рецепта е сутрин на гладно, 20 минути преди ядене да се взима по една кафена лъжичка, но аз раздавам по супена.По време на боледуване може да се взима и по три пъти на ден. Това е рецептата на Димков.
Имай предвид, че мнооого цапа. :liubov2:
За мен е вълшебно лекарство - и ние като kannamy спряхме ваксините.
Успех! :daaa:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Бъзак

Мнение от Asarina »

Asarina написа:
lera62 написа:Може ли да напишете рецептата до края.Колко време трябва да престои?Затваря ли се буркана или отгоре с тензух ,после прецежда ли се или не и т.н.Благодаря! :tzvetentze:
Лера, аз го правя по следния начин - Въоръжавам се с ножица и кофа и обирам всичкия бъзак около нас :dovolen:
Измивам и наронвам узрелия черен плод в голяма купа, (зелените зрънца са отровни). Редя в буркани от литър и половина ред плод, ред захар. Най-отгоре слагам повече захар. Може и в трилитров буркан, може и в по-малки. Покривам с марля и така престоява на прозореца около две седмици - докато се разтопи хубаво захарта. Ако захарта отгоре много бързо се разтопи, сипвам още малко. След това прецеждам два пъти - за да не останат семенца. Наливам в стандартни буркани с винт и ги слагам в хладилника. Непременно трябва да е на хладно. По рецепта е сутрин на гладно, 20 минути преди ядене да се взима по една кафена лъжичка, но аз раздавам по супена.По време на боледуване може да се взима и по три пъти на ден. Това е рецептата на Димков.
Имай предвид, че мнооого цапа. :liubov2:
За мен е вълшебно лекарство - и ние като kannamy спряхме ваксините.
Успех! :daaa:
Да допълня - прецеждам през тензух или няколко слоя марля.
:liubov:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7192
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 242 пъти
Обратна връзка:

Re: Бъзак

Мнение от nadin »

И ние от три години цялото семейсвто сме на сироп от бъзак през зимата. Много съм доволна.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Бъзак

Мнение от Силвия »

И ние правим всяка година... аз съм по черната работа :lol: оплесквам се до уши :lol:

Изображение
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Бъзак

Мнение от Asarina »

Силвия написа:И ние правим всяка година... аз съм по черната работа :lol: оплесквам се до уши :lol:
Първите години много се плесках, вече работя с ръкавици, но трябва чирак, който да подава материала. :dovolen:
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Бъзак

Мнение от Силвия »

Хич не понасям ръкавици, освен ако не са дантелени :lol:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9980
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 800 пъти

Re: Бъзак

Мнение от greeneyed »

Да,, много цапа, но се отмива. И е пълно с насекоми, най-много са гадните дървеници)))) :svekurva:
Децата го пият с кеф, сладичко е. :dovolen:
А в книгата П.Димков разказва, че лястовиците налитали да си хапнат преди да тръгнат на дългия път на юг.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”