Здравословно хранене

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Здравословно хранене

Мнение от Titi »

Предлагам в тази тема да разменяме идеи за здравословно хранене, кой какво предпочита, също и рецепти. Аз от както се помня се храня така, явно ми е било заложено, защото като дете бях много злояда. Преди повече от 20 години една книга за разделното хранене промени мирогледа ми. Така ме впечатли, че започнах да се опитвам да се храня разделно и с годините толкова свикнах, че ми стана начин на живот. Сега и през ум не ми минава, че мога да сложа в една чиния месо и пържени картофи, например. Не съм фанатично привързана към здравословното хранене, позволявам си доста калорични храни, но със спорт компенсирам.
Новата ми увлечение се казва ниско въглехидратна диета, накратко НВД. Може да се използва за отслабване, има и поддържаща НВД, това което се стремя аз да правя. Просто при хранене се избягват високо въглехидратните храни, а ако се приемат то е само сутрин. Важното е храната да се приема на 5-6 хранения за деня.
Ето едно мое днешно меню:
закуска - овесени ядки с обезмаслено кисело мляко и лъжица мед преди да тръгна за работа /към 8 ч./
към 10 ч. изяждам едно сварено яйце /в неделя си варя 5 и имам по едно за всеки ден от седмицата/
обяд към 12,30 ч. - днес беше пилешко бутче със салата от настъргано цвекло, ряпа и морков /ям в служебен стол/
към 16 ч. - шепа сурови бадеми
вечеря към 20 ч. - днес ще си направя риба задушена със зеленцучи във фолио, ще пийна и биричка към нея, нищо, че не се препоръчва.

С толкова много ядене, ако направите и два пъти в седмицата някакво физическо натоварване, гарантирам ви приятно и неусетно изчистване на мазнините.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

Е, то ако не съм първа в тая тема, ще съм втора :D :angelche:

У нас здравословното хранене най-вече се изразява в следното: задължително салата от сезонни зеленчуци всеки ден и по-рядко месни манджи. Пилешко взимаме много рядко, напоследък от някакво уж био пиле, без много химия. /Вкусът му е различен, обаче. Много по-различно е от обикновеното пиле/. Готвим често риба. Доволна съм, че постепенно мъж ми свикна на безмесно. Също така плодовете с малкия ги ядем между ядене, не веднага след. Не купуваме маргарин, гледаме колкото мое по-често да ядем пресни неща, вместо консервирани. Сладкиши обожаваме и правя с удоволствие, но се стараем да не изместват пресните плодове.

Гледам да избягвам съчетаването на млечни с тестени - кофти е за храносмилането. /Например научих малкия да яде попара от овесени ядки с вода и тахан/.

Общо взето това са основните неща. Ще допълвам в движение.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

Ето някои много добри храни, които носят само ползи, ако са в менюто ни по-често:

Овесени ядки - съдържат калций, подобряват храносмилането и чревната флора, съдържат витамини от групата В.
Авокадо - богати на много неща, в т.ч. разни добри и абсолютно необходими мазнини.
Сьомга - с много богато съдържание на аминокиселини.
Мазни риби - скумрия например, освен сьомгата.
Броколи - съдържат също ужасно много добри неща, в това число естествен тестостерон :daaa:
Тахан - калций и добри мазнини, подсилва имунната система.
Ряпа - много добра за чревната флора, профилактира много заболявания.
Други кореноплодни - алабаш, цвекло, хрян.
Просо, гречка - стават да се слагат по една шепа в супа, вместо ориз и фиде. Съдържат полезни микроелементи и витамини.
Кълнове - пресни /соеви, кълнове от мунг, люцерна, пшеница и пр./ или сушени - пшенични. Пресните са много хубави като добавка към зелени салати и изобщо салати.
Наред с броколито, всички видове зеле, особено в суров вид, са богати на антиоксиданти, забавят стареенето, подобряват чревната флора и са източници на фолиева киселина.
Какао.
Кестени.
Всички сезонни плодове и зеленчуци, дори и внос.
Зехтин /аз не го долюбвам, заради миризмата, но в салата по малко е полезен лукс/.
Бобови /леща, боб, грах, нахут/ - съдържат магнезий, В витамини, растителни белтъци и са много полезни като цяло.
Дългозърнест ориз - много по-богат от късозърненстия откъм различни полезни съставки.
Последно промяна от Satori на Ное 30, '09, 16:20, променено общо 1 път.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

Момичета свалям ви шапка и ви моля за извинение ,че ще минавам гратис през темата, но аз съм безумно далеко от здравословния начин на живот и храна :oops:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

DOBI написа:Момичета свалям ви шапка и ви моля за извинение ,че ще минавам гратис през темата, но аз съм безумно далеко от здравословния начин на живот и храна :oops:
Забравих - всякаква морска храна е ужасно полезна :dovolen: Благородно ви завиждам, Доби.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

Сатори ,това го знам,но всичко груго в моя живот-поне 2 вида сирене за десрт на обяд и на вечеря,много червено месо,сурово червено месо,пържени картофки,сметана...........аперитив,вино и цигари............и никакъв спорт............Ами това съм аз ,но лакомията ми е огромна.Аз съм чиста проба епикуриен.А за сладкишите-там просто съм неудържима.Но пък ми харесва.........искам да опитам всичко,да се докосна до всичко.......Не ми се сърдете!Това не ми пречи да ви харесвам и да уважавам това,което вие правите! :liubov:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

DOBI написа:Сатори ,това го знам,но всичко груго в моя живот-поне 2 вида сирене за десрт на обяд и на вечеря,много червено месо,сурово червено месо,пържени картофки,сметана...........аперитив,вино и цигари............и никакъв спорт............Ами това съм аз ,но лакомията ми е огромна.Аз съм чиста проба епикуриен.А за сладкишите-там просто съм неудържима.Но пък ми харесва.........искам да опитам всичко,да се докосна до всичко.......Не ми се сърдете!Това не ми пречи да ви харесвам и да уважавам това,което вие правите! :liubov:
О, как ще ти се сърдим. Сега ще ти направя бърз разбор, за да се почувстваш по-добре ;) .
Сурово червено месо - каквото и да значи това, звучи ужасно вкусно. /Освен това червеното месо е много по-добро от бялото - съдържа, освен белтъчините на бялото, много дурги неща, които обикновено в постното бяло месо липсват - желязо, естествен Л-карнитин /телешкото/, витамин Д и пр. и пр./. Виното и аператива са ясни - в умерени количества са добри за сърце, оросяване, храносмилане и пр. и пр. Бирата е много добър източник на мед. Сиренето също, в умерени количества, е прекрасен дижестив и източник на мазнини, без които не може.
В тая връзка, карантията също има своите преимущества - съдържа ензими, Л-карнитин /вече в зависимост от вида си/ и хич не е толкова вредна, колкото може да ни изглежда. Е, всичко опира до начин на приготтвяне и това, да не се прекалява.

А, и тази тема не е за критики, а за идеи.
Последно промяна от Satori на Ное 30, '09, 16:42, променено общо 1 път.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

Че то излезе че без да искам се храня правилно :D Като казвам сурово червено месо-това е телешки пържоли и телешко руло,които съвсем леко се запичат и имат лека коричка,а в средата е сурово.Другото е така наречения стек тартар-кълцано с нож на ситно телешко месо,с капреси ,сурово яйце и подправки,стек тартар има и от риба.Всички видиве карпачо-телешко или риба :D
За сладкишите и шоколадите обаче не разбрах :hmmm:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Здравословно хранене

Мнение от Satori »

DOBI написа:Че то излезе че без да искам се храня правилно :D Като казвам сурово червено месо-това е телешки пържоли и телешко руло,които съвсем леко се запичат и имат лека коричка,а в средата е сурово.Другото е така наречения стек тартар-кълцано с нож на ситно телешко месо,с капреси ,сурово яйце и подправки,стек тартар има и от риба.Всички видиве карпачо-телешко или риба :D
За сладкишите и шоколадите обаче не разбрах :hmmm:
Ох, обожавам такива полусурови работи :dovolen: , като един истински лъв.

Ами шоколада - екстра си е, води се една от най-добрите храни на всички времена. Магнезий най-вече, ама и ендорфини и пр., ако не бъркам. Колкото по-натурален, толкова по-добре. Сладкишите - те вече са за душата. Там изкупление няма :liubov2:
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Здравословно хранене

Мнение от DOBI »

Е вече съм спокойна!Аз се смятах за абсолютно непоправим грешник,относно храненето :D
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”