Бъзак

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
РОУЗ

Re: Бъзак

Мнение от РОУЗ »

И аз правя сироп от бъзак, от паднали плодчета вече съм завъдила и в двора.
По моята рецепта седи около месец на хладно, покрит с няколко слоя тензух, след това се прецежда и налива в бутилки и го държа в хладилник.
От прецедените плодове съм правила вино, доливаше се вода и седеше още известно време така, не помня рецептата, но в нета има.

Една година го бях объркала със сиропа от къпини и за няколко вечери с ММ го изпихме, разреден с вода, нощем нямаше заспиване, много витамин С има. :lol:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Бъзак

Мнение от Албена »

Този бъз може и да се суши, като сутрин се хапват на гладно по няколко зрънца .По лесно е ,но не е така вкусно както сиропа.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Бъзак

Мнение от Titi »

И аз от три години насам го правя, цяла зима започвам с деня с лъжичка от него на гладно и да чукам на дърво, настинка даже не ме е хващала. А иначе съм кекава и преди да почна до го пия, редовно си изкарвах и грип, и ангини по няколко.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Бъзак

Мнение от Бобсъна »

Изображение
Изображение
Аватар
Нина 78
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Сеп 17, '16, 09:46

Re: Бъзак

Мнение от Нина 78 »

И аз правя сироп от бъзак но не по рецептата Димков а по бабината. Нещо неговата рецепта не ми харесва. Това с оставонето на слънце не ми допада. Защо на слънце след откъсване на плод или зеленчук всички знаем как да ги съхраняваме но никога на слънце защото започва бърза ферментация. Иначе този сироп е чудо на природата. Избавял ме е от болести и като дете и сега като голяма но по важното е че предотврати началния стадий на астмата на синът ми за който лекарите отсъдиха ДО ЖИВОТ. БЛАГОДАРЯ НА БОГ че ни е дал лек за всяка човешка болест.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Бъзак

Мнение от botan »

Амчи четете де ;) :
Плодът се измива добре, с вилица се отбират зърната от дръжките. По нататък се постъпва както при приготвяне на плодови сиропи без термична обработка: нарежда се в стъклен съд (голям буркан) ред плод, посипва се със захар и така се редува плод със захар до напълване на съда (буркана), като се завършва със захар, оставя се да престои три седмици, но да НЕ е на пряка слънчева светлина.
Аз съм използвал листа от бъзак срещу ухапване от насекоми, и съм много доволен, винаги ми е помагало като разтъркам листа върху ухапаното. Отдавна исках да направя и сироп, че съм много кекав, ама все не ми се отдаваше възможност. Сега като видях темата си грабнах чукалата и бам в гората. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

ПП: За виното нищо не се каза, как се прави? :hmmm: :angelche:
ПП2: Обърнете внимание че рецептата на Димков е за черен, а не тревист бъз. ;)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Бъзак

Мнение от Asarina »

botan написа:Амчи четете де ;) :
Плодът се измива добре, с вилица се отбират зърната от дръжките. По нататък се постъпва както при приготвяне на плодови сиропи без термична обработка: нарежда се в стъклен съд (голям буркан) ред плод, посипва се със захар и така се редува плод със захар до напълване на съда (буркана), като се завършва със захар, оставя се да престои три седмици, но да НЕ е на пряка слънчева светлина.
Аз съм използвал листа от бъзак срещу ухапване от насекоми, и съм много доволен, винаги ми е помагало като разтъркам листа върху ухапаното. Отдавна исках да направя и сироп, че съм много кекав, ама все не ми се отдаваше възможност. Сега като видях темата си грабнах чукалата и бам в гората. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

ПП: За виното нищо не се каза, как се прави? :hmmm: :angelche:
ПП2: Обърнете внимание че рецептата на Димков е за черен, а не тревист бъз. ;)
Ботанчо, рецептата на Димков е за тревист бъз :dovolen:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Бъзак

Мнение от botan »

Нямам оригинала за да проверя, но в старията, която си пуснала в първото мнение, в пасажа с дребните букви, което се очаква да е цитат от книгата се започва с "Черният бъз вирее..." и след това още на 4-5 пъти се споменава за черен, а не тревист бъз. Т.е. методиките стриктно се отнасят за черният бъз, а не тревистия. В случая не е фатално, защото видовете бъз са с никса токсичност, НО що се отнася до билки и самолечение трябва да четете много и хубаво, а не през редовете. :swait:
В повечето литературни източници между другото препоръчват термична обработка, независимо какъв е бъза.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
lera62
Кана кафе
Мнения: 561
Регистриран на: Мар 30, '15, 21:01

Re: Бъзак

Мнение от lera62 »

Asarina,благодаря!Не разбрах разликата между черен бъз и тревист?Едното е дърво,а другото храст?-така ли е? :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Бъзак

Мнение от botan »

Бъзака е с тревисто едногодишно растение и цветоносите с плодчетата са изправени. Черният бъз е вдървеняващо се многогодишно растение и цветоносите с плодчетата висят надолу.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”