МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от Гео, граф »

Склери, да знаеш, че желанието ми да посетя Метеора се дължи колкото на любопитството ми да видя този изумителен релеф и невероятните строителни подвизи на средновековния гений, толкова и на твоите репортажи. Така че виновен си :nod: :daaa: ! За което съм ти благодарна :sbow: :slove: !

Аз няма да обяснявам за манастирския комплекс, Склери е повече от изчерпателен. Само ще се опитам да покажа пейзажи и ракурси, различни от неговите, та белким пообогатя малко темата.

За едноседмичната ни почивка твърдо бяхме решили да отидем да видим това шеметно място, в крайна сметка Шефа и мъжа на дъщеря ми си останаха с внука да си ходят на плаж, а ние с двете ми деца се метнахме към Тесалия. За Гърция бих поразказала, но не тя е тема на темата, само не мога да не спомена трите впечатляващи тунела на магистрала Е-75, които минават под югоизточните склонове на Олимп. Средния е дълъг над четири километра, може и повече. Добре де, как така тези хора са построили сложните технически съоръжения с по три ленти в посока, с работещи телефони и противопожарни табла на всеки 50 метра, с мощни вентилатори и осветление без нито една изгоряла лампа, с огромни аварийни изходи на всеки 250 метра и никъде, повтарям, никъде (!) нямаше протекъл таван, паднала замазка, разрушена апаратура! Защо те могат, а ние не :hmmm: ... Още се чудя :snif: ... Но да оставим това, да се съсредоточим върху приключението.

Да пътуваш с деца, макар и пораснали като моите, понякога си е живо изпитание. Тръгнахме късно, спирахме сто пъти и когато пристигнахме, разбрахме, че имаме по-малко от три часа време, в което манастирите работят за туристи. Всичко това, както и заплашителните буреносни облаци откъм Пинд, ни принуди да действаме доста бързо. Първо разгледахме Големия Метеор (Преображение Господне). Беше петък. Склери, да знаеш, че тълпите не са само в почивните дни :hmmmmmm: ... Едвам се добрахме до входа и с мъка се разминавахме по тесните стълби със слизащите поклонници.

Изображение

Изображение

Поглед към Св. Варлаам. Май :hmmm: ...

Изображение

Този манастирски двор неведнъж е показван от автора на темата, но и аз ще го покажа

Изображение

Обичам да снимам прозорци

Изображение

Тунелите в скалата колкото да се разминат двама души.

Изображение

Въжена линия между два манастира

Изображение

Подстъпите към Св.Варлаам (за съжаление беше затворен, но все пак се качихме догоре)

Изображение

Неговата въжена линия е модернизирана с малка кабина.

Изображение

Стената прелива в скалата и се споява в едно цяло

Изображение

Оня мост, на който ти притреперват мартинките, когато погледнеш надолу

Изображение

Не можех да спра да снимам. То накъдето и да погледнеш, трябва да снимаш! Въртях се като пумпал и снимах като обсебена. Половината от снимките са брак разбира се, голяма част от останалите не мога да локализирам, но ще ги сложа, пък вие си гледайте и не питайте. След малко продължавам :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от Гео, граф »

Тук няма да пиша кой знае колко, основно ще сложа снимки.

Изображение

На фона на Пинд

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Света Троица на хоризонта

Изображение]

Изображение

Поглед отгоре към Тесалия и Каламбака (на много места го видях написано КаламПака)

Изображение

Пинд се въси заканително

Изображение

В голямо за размишление ме хвърли геологията на района! Дебели слоеве езерни седименти от различни в тектонско отношение периоди. Дотук нищо кой знае какво. Недоумявам защо са оцелели от ерозията в този вертикален вид, при очевидно непроменени посоки на пластовете?!? Да бяха вулканити, всичко щеше да е ясно, а тия рахли конгломерати с едри валуни и върху тях ситен, добре уплътнен пясъчен седимент, резултат на тектонско спокойствие, би трябвало да са се разрушавали по Албрехт Пенк, а дей го тук пенеплена?!?... Динамиката на процесите, обуславящи релефа на полуострова като цяло и Тесалия в частност се определя от общото въздействие на тектонските движения и изостатичните колебания, както и денудацията. Ама тук въпросните денудационни процеси съвсем са полудели и не се държат прилично както са описани в учебниците, та ме шашкат... Ще си поровя в учебниците, белким придобия някаква приблизителна яснота, защото проблема ме вълнува (то затова си говоря сама де :| )

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от flora »

Била съм на Метеора, с удоволствие четох пътеписите на Склери, ама като прочетох и Гео....ще трябва да се дообразовам за геологията на района. Най-малкото да почета за някои имена и термини. Гео, смили се над невежите...
Изображение Изображение
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 106 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от desi_slava »

Гео, граф написа: Май 27, '19, 16:54 .....Дебели слоеве езерни седименти от различни в тектонско отношение периоди. Дотук нищо кой знае какво. Недоумявам защо са оцелели от ерозията в този вертикален вид, при очевидно непроменени посоки на пластовете?!? Да бяха вулканити, всичко щеше да е ясно, а тия рахли конгломерати с едри валуни и върху тях ситен, добре уплътнен пясъчен седимент, резултат на тектонско спокойствие, би трябвало да са се разрушавали по Албрехт Пенк, а дей го тук пенеплена?!?... Динамиката на процесите, обуславящи релефа на полуострова като цяло и Тесалия в частност се определя от общото въздействие на тектонските движения и изостатичните колебания, както и денудацията. Ама тук въпросните денудационни процеси съвсем са полудели и не се държат прилично както са описани в учебниците, та ме шашкат...

:shock: :shock: :shock: Няма и да се мъча да разбера какво искаш да кажеш :lol: :lol: :lol:
С Геологията сме на Вие :hihihi:
Благодарности и от мен за снимковия материал. Мечта ми е тази Метеора- толкова е величествено!Връщам се пак да гледам :gush:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от Гео, граф »

flora написа: Май 27, '19, 20:30 Била съм на Метеора, с удоволствие четох пътеписите на Склери, ама като прочетох и Гео....ще трябва да се дообразовам за геологията на района. Най-малкото да почета за някои имена и термини. Гео, смили се над невежите...
desi_slava написа: Май 28, '19, 08:54 ... Няма и да се мъча да разбера какво искаш да кажеш...
Ама аз си говорех сама, момичета, просто си разсъждавах на глас един вид :lol: . Обсъдих проблема с колежка-геолог и двете сме в ступор, тъй като всичко това там противоречи на науките ни. Отложенията (седиментите) на снимката са речни, езерни или морски, но по-скоро езерни, тъй като няма много-много вкаменелости от миди. Ситната фракция се отлага при бавни, спокойни равнинни реки или плитки езера без високи планини с буйни реки наоколо. Конгломератите пък (едрите късове чакъл и валуни, смесени с пясък и глини), се формират в условия на бърза ерозия, тоест когато околните на езерото планини са се издигнали бързо (в геоложки смисъл) и реките влачат, свалят и отлагат до водното ниво едър материал. Опитвам се да обясня техниката на отлагане (седиментация), която се вижда на снимката. С две думи разликата в структурата на скалите говори за редуване на понижения и издигания на района. Балканите сами по себе си са сравнително млада структура (повтарям - в геоложки смисъл млади, иначе говоря за хиляди, даже милиони години!) и продължават да се ''движат'' нагоре-надолу, произвеждайки разни феномени като този на Метеора :nod: .

Всъщност проблема не е в генезиса на скалите в района, а в начина на изветрянето и денудацията* им. Ще си поровя в учебниците, белким придобия някаква приблизителна яснота, защото въпроса определено ме вълнува. Няма да ви досаждам повече с моята геоморфология, че ще стана досадна :angelche: ...

...................................

*Денудация е процеса на оголване на скалите от изветрелите материали. Тя включва разрушаването им от външните фактори (вода, вятър, морски вълни, движещ се лед + гравитация, за да се натрупат в ниското), пренасянето на изветрелите маси по склоновете и акумулирането им на подходящи места - ниски, равни или направо във водни басейни.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от scleri »

Гео, за малко сме се разминали. От 14-ти юни , ако е рекъл Господ , и ние ще отскочим за няколко дена до Паралия Катерини. Надявам се единия от дните да се случи облачен, и да го отделим за Метеора.
Ние, българите, си вярваме на легендата колко сме работливи, а гърците мързеливи, но тия тунелчета които са те впечатлили гърците ги направиха за две, три години, а ние вече двайсет не можем да ги започнем. Имам предвид Кресненското дефиле. Между другото то е дълго 11 километра, а проломът Темпи, който гърците заобиколиха с трите тунела е дълът 13 км. И средния тунел не е четири, а шест километра. Изобщо цялата магистрала в този участък, с тунелите, виадуктите, кръстовищата, всичко, гърците ги направиха буквално за отрицателно / по нашите стандарти / време. Виж табелки по пътя не се научиха да слагат. Нямаш ли добра навигация лутането ти е в кърпа вързано.
Имаш там една снимчица за която се колебаеш дали е св. Варлаам. Точно той е. Погледнат от една тераска на Големия Метеор. Между другото в дъното на манастира има още една наблюдателна площадка / с беседка в средата / от която се открива много хубава гледка към Св. Варлаам, и надолу към Кастраки / това е селцето през което минава пътя към манастирите. То на практика се е сляло с Калабака, и ако човек не знае че са отделни селища не може да усети. Права си че на много табелки пише КаламПака, но всички го произнасят с " Б". Може би правописа и произношението се различават. И аз не знам. Св. Варлаам се вижда и на първата снимка от втория ти пост. Горе най-в дясно на голямата скала. А пред голямата скала, на една по-малка се виждат руините на отдавна изоставен манастир. Не помня точно на кой. Който е любопитен на кой точно манастир са тези останки може да научи от официалния сайт на Метеора. Снимката ти е направена по пътя малко след като сте подминали първия от манастирите - Св. Николай.
По-надолу имаш много хубава снимка и на най-малкия от манастирите - Русану. Хубава панорама към него има и от скалата в ляво от стълбата по която сте издрапали до портата на Св. Варлаам. Там където от главния път се отделя отбивката към манастира има нещо като малък импровизиран паркинг върху една поляна. Като минеш по нея излизаш на една шилеста скала / шилеста на английски означава остра / Не е много за хора със страх от високо, но който се качи ще бъде възнаграден с разкошна гледка и към Русану, и към Св. Варлаам, и въобще към цялата околност.

Усещам как вътре в мен огънчето започва да се разгаря, и нищо чудно да отскочим пак до Метеора даже и да нямаме дни дето не стават за плаж. Зависи какво ще реши компанията.
Радвам се че на теб, и на децата ти ви е било интересно, и не съжалявате за деня прекаран на това интересно място.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от Гео, граф »

Склери, не ми се говори за гръцките пътища, че кой знае какво ще забълвам за нашите :evil: ... Тунелите ме хвърлиха в оркестъра :shock: ! А легендата за ''мързеливите византийци'' е пълна лъжа! Тези хора непрекъснато и ненатрапчиво работят - метат и мият пред домовете си, садят простички, но ефектни растения, боядисват бордюрите и кошчетата за боклук, видях на сума места да косят трева и косачите с машините бяха млади жени, с маски и светлоотразителни жилетки, както и обслужващите камиона за смет. Жени :swait: ! Млади :swait: ! И за табелите си прав, да не споменавам безумните пътни детелини - объркваш се като нищо, ако навигатора не ти казва къде и как да минеш. Всичко изглежда подредено и чисто, защото е подредено и чисто, а такова може да бъде само ако се подрежда и чисти. Постоянно, непрекъснато се поддържа. Няма пустеещи земи, всичко е засадено - на малки и големи площи, не на блокове с изгорели от слънцето и изоставени слънчогледи... Млъквам :slips: :slips: !

Айде да ми кажеш тук на долната снимка кой манастир съм щракнала? Снимката е направена от мостчето към Св. Варлаам на югоизток. Дали не е Русану :hmmm: ?

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от scleri »

Права си. И за гърците, и за гръцките пътища, и най-вече за манастирО. Наистина е Русано. Той е един от малките, но по мое скромно мнение е най-ефектен гледан от пътя под него, и особено от една пътека / пешеходна / която се спуска от Св. Троица към Кастраки.
На много места по пътя към, и между манастирите / естествено там където гледката е най- ефектна. /гърците са направили отбивки. Човек може да спре колата, и да се полюбува на воля на заобикалящата го природна красота. Явно темата с безопасността е оставена на отговорността на туристите защото има много голи, стръмни скали достъпа от към пътя до които не е ограничен, а и самите скали не са обезопасени по никакъв начин. Ако това беше у нас щеше да има три реда бодлива тел. Аз лично имам някаква странна форма на височинна фобия. Когато плавно набирам височина нямам проблеми, и на младини обикалях пиринските чукари всяко лято. Когато обаче рязко излезна на високо място ситуацията съвсем не е приятна. За това като гледам от пътя как по тези скали тичат малки деца ми идва да закрещя вместо майките им които спокойно си щракат с фотоапаратите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от scleri »

Гео, да не цапаме кукундрилската тема реших тук да постна тия няколко мои мъдри мисли.
Гео, граф написа: Май 29, '19, 13:06 Що се отнася до катеренето, дай ми на мен да се юркам по баирите, да не мислиш, че случайно съм избрала науката си - геоморфология се прави на баира, не в кабинетите :nod:...
Само трите сколасахме да обходим, първо защото им свърши работното време и второ защото ни подпука як дъжд, а шофьор ни беше дъщеря ми и малко се притесни от бурята. Ама не си дава колата, диването, предложих ѝ аз да карам, тя - тц, не може друг да ми кара Меривката и точка! Така се разминахме с другите три. Но пак ще се върна! Този феномен не ме оставя да спя спокойно :swonder: :sdull:...
Щом пешеходстването не ти е проблем , и ти доставя удоволствие аз бих ти предложил един малко по-различен поглед към Метеора. Манастирите определено са интересни, но природата според мен е водеща по тези места. За да и се наслади в пълна степен на човек му трябва много малко. На първо място няколко приятели с които да сподели това приключение, и поне три свободни дни. Задължително трябва да нощувате в Кастраки. Не става с притърчане от Паралия Катерини, или някое друго селце по Олимпийската ривиера. В района на Кастраки има няколко пешеходни пътеки които си заслужават да се обходят. Не са тежки като ходене. Няма големи денивелации по маршрута. През повечето време пътеките са в гора, тоест на сянка и хладничко. Гледките които обаче се откриват във всички посоки не подлежат на описание. Това трябва да се види на място.
Ето това е сателитен поглед на Кастраки от "Гъгъл мапс".

https://www.google.bg/maps/@39.6979823, ... !1e3?hl=bg

Североизточно, и южно от Кастраки се виждат два огромни скални масива. Като чукнеш върху жълтото човече на " стрийт вию " пътеките за които ти говоря ще станат видими / очертани със синьо, едната обикаля скалния масив североизточно от Кастраки, а втората е южно от селцето / . На всякъде по тях ако кликнеш ще видиш за какво ти говоря. Ето например един поглед към манастира Русану от североизточната пътека. Снимката е 360 градусова. Можеш да я завъртиш и да огледаш къде върви пътеката. :

https://www.google.bg/maps/@39.7204039, ... 6656?hl=bg


Долната / южната / пътека пък минава покрай един от необитаемите манастири сгушен в ниша на западната стена на скалата. Тя на практика в по-голямата си част е черен път проходим с джип, или по-стара кола / дето човек не и трепери много, много / , но пеша е много по-приятно да се обиколи.
Два дена за пешеходни обиколки на района, и един ден за манастирите са достатъчни човек завинаги да остане влюбен в Метеора. След това още пет, шест дена някъде по Олимпийската ривиера на море, и става идеална почивка. Комбинация от море и , щях да напиша планина, но по-скоро е гора и природа.

Аз съм имал щастието да нощувам в Кастраки само веднъж / за сега / Компанията с която пътувах за съжаление не беше от любители на пешеходните разходки така че кой знае колко не съм обикалял из района. Ходихме само до Ипапандис, и другия необитаем манастир на който не знам името. Определено ми се иска да пообиколя по-подробно тия места, и някой слънчев ден, ако е рекъл Господ, ще се случи.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Re: МЕТЕОРА - Една приказка между небето и земята

Мнение от Гео, граф »

Отново си прав, Склери, за това място са необходими няколко дни. Сега виждам колко близо сме били до Св.Стефан от Св. Троица и ме е яд, че времето не ни позволи да го видим и него. Но вече беше 15,00 и той така или иначе щеше да е затворен. И все пак... :hmmmmmm:
scleri написа: Май 29, '19, 18:08 ... Два дена за пешеходни обиколки на района, и един ден за манастирите са достатъчни човек завинаги да остане влюбен в Метеора. След това още пет, шест дена някъде по Олимпийската ривиера на море, и става идеална почивка. Комбинация от море и , щях да напиша планина, но по-скоро е гора и природа.
Следващия път ще трябва да планирам почивката ни по-сериозно, включително и разучаване на научните теории по казуса, а той е преинтересен. Благодаря ти за подробните разяснения и картите, ти си познавач на района след толкова пъти обикаляне :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”