Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от Titi »

Мързелувайки в съботния мрачен следобед, попаднах на тези снимки, пуснати от Ноел http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... &start=420" onclick="window.open(this.href);return false;. Все едно машина на времето ме върна няколко години назад, когато попаднах на едно вълшебно място, където природата беше спечелила битката над човека. Показвала съм част от снимките преди години в тема за Дидим, но сега ми се иска да ги отделя в специална, по-разширена тема. Вижте как би изглеждала Земята, когато нас вече ни няма и природата заеме мястото, което сме й отнемали

Малко предистория: мястото, което ви показвам се намира в курорта Дидим, в Турция. Ще копирам описанието си от старата тема , защото тогава преживяването ми е било съвсем прясно и описанието - точно
“Правейки сутрешния си крос по плажа, минавах покрай изоставена стара почивна станция, оградена, заключена. През оградата се виждаха бугенвилеи с височината на четири етажна сграда. Това ме провокира един ден да се престраша да прескоча оградата и да разгледам. Попаднах на място нереално, вълшебно, оставящо те без дъх. С години човешки крак не е влизал там и цветята и растенията са превзели всичко. Представете си как би изглеждала градината на Спящата красавица, когато след сто години принца влязал там, за да я събуди. Точно така изглеждаше това място. На следващия ден се върнах с фотоапарата. Впоследствие установих, че не е било възможно да се запечата истинската, спираща дъха красота на подивелите цветя, храсти и палми. Може би светлината не ми е била подходяща, но имах смелост да влизам там само рано сутрин, защото се страхувах от змии, а смятах, че преди да напече е малко вероятно да се покажат. Всяка сутрин обикалях тази вълшебна градина, единственото живо същество, което зърнах веднъж, беше една лисица. Изкочи срещу мен, замръзнахме и двете в уплаха, после се врътна и изчезна в гъсталака."

За да вляза на това нереално място, трябваше да прескоча висока заключена порта, допълнително укрепена със стърчащи сухи клони. Един ден приятелката ми дойде с мен, след като й омръзна да слуша цяло денонощие възторжените ми разкази. Смелостта й стигна до пред портата и аз отново се вмъкнах там сама.
Изображение

Пътеката от входа водеше към покрит дансинг, превзет от цветята. Представях си че вечер, когато се мръкне и цветята оживяват :dovolen: , се събират тук и танцуват.
Изображение

Изображение

Изображение

Колко се заблуждаваме, когато си мислим, че сме овладели природата. Тя ни чака само за малко да се затишим, за да се завърне.
Изображение

Изображение

Жива душА няма на това място, само шпалири от цветя и тежкото им, сладко ухание.
Изображение

Много години трябва да са минали без тези палми да са почиствани от хората, за да пуснат такива дълги "бради"
Изображение

А бугенвилеите настъпват
Изображение

Превземат грозните бетонни сгради
Изображение

И равновесието отново е възвърнато
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от Titi »

Господ е единствения стопанин на тази подивяла градина, само той се грижи за нея.
Изображение

А тя не страда от липсата на човешка ръка, даже напротив
Изображение

Не мислите ли, че това е чудесен дом за онези малки, грациозни летящи феички, например? Съжалявам, че смелостта ми не стигна да вляза вътре в завладените от растения сгради. Може би, ако се бях престрашила.... кого /какво/ ли бих видяла вътре? А ако не го видя, бих си го измислила, като танцуващите нощем цветя :dovolen:
Изображение

Изображение

Жълто, синьо, розово, преплетени в плътна стена
Изображение

Изображение

Ей сега ми дойде на ума, каква сватба на Анемоне бихме спретнали на това място! Представете си я как минава покрай ухаещите шпалири
Изображение
и после танцуваме на онзи дансинг, който през деня е свободен :dovolen:

Изображение

На места през старите палми се вижда морето
Изображение

а от другата страна алоета, по-високи от човешки бой
Изображение

Както вече ви писах по-горе, всяка сутрин отивах до това място, прескачах портата и се потапях във вълшебния свят. Адреналина от пристъпената забрана, тайното вмъкване, заобикалящата ме райска нереалност, оставиха в мен усещания, които ще помня до края на живота си.
Един ден, тръгвайки си от там, минах покрай този човек, който седеше на брега на морето под сянката на палмовите листа и чистеше калмари. Завидях му заради "офиса" и спокойствието, с което работеше. :dovolen:
Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от calico »

Тити, благодаря, че миприпомни онези снимки. Никога не съм ги забравяла всхщност. Когато и където да видя или прочета за бугенвилея, винаги, винаги пред очите ми изникваха тези снимки

Пак се потопих в тази магия :tzeluvka:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от Мария Николова »

Аз пък съм го пропуснала тогава и сега съм като ошашавена от толкова красота :liubov2:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от elmaz »

Наистина е вълшебно :nod:

А бугенвилеята ми взе акъла :liubov2:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
sadeyes
Кафе с мляко
Мнения: 253
Регистриран на: Мар 17, '14, 16:17

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от sadeyes »

Прочитайки заглавието на темата, не очаквах да видя това, което видях :) Страхотна красота, наистина! Ако земята изглежда така, когато ни няма вече, ще съм щастлива:)
sasha

Re: Така ще изглежда Земята, когато нас вече ни няма

Мнение от sasha »

Прекрасен разказ и мечтание...
Впрочем, когато започнахме да правим тази си градина, все си мислех за времето, когато няма да ни има, но мечтите ми не бяха толкова смели.
Каквито и битки да водим, винаги побеждава ПРИРОДАТА :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”