Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
menotar
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 28, '15, 11:34
Обратна връзка:

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от menotar »

Мисля тази седмица да се пусна до Триград. Чувам много добри отзиви вие какво мислите ?
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Много беше красиво, първо ни докараха до Ягодинската пещера, после отидохме пеша до с. Ягодина (един час е пътят пеша от пещерата до селото, с кола са 2 км). После се качихме пеша до Орлово око - пътечката се вижда от далеч, стигате до х-л Мурсал, където започва пътеката. Не се подлъгвайте да тръгнете по табелки връх Илия, търсете х-л Мурсал и от там се вижда пътеката. Може да се качите с джип. Пеша е час нагоре и 20 минути надолу.
После отидохме пеша до пещерата Дяволско гърло пътят ни отне 2 часа. Пещерата е отворена до 17 часа. После вървяхме по асфалтов път из ждрелото и накрая се качихме на стоп до Девин.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Дойде време за отчет :)
Тръгнахме на първи август. Пътувахме аз, мъжа ми, девера и етървата (не сме женени, ама ако тръгна да пиша "гаджето на брата на гаджето" ще стане каша :lol: ). Пътят беше нормален, обществените тоалетни покрай магистралата са отвратителни, но това го очаквахме. На 2-ри пристигнахме в София. Няколко минути поспорихме с таксиджиите, които чуха, че си говорим на чешки и искаха да ни качат в 2 таксита. Казах, че няма проблем и че като не се събираме в едно такси ще си отидем с автобус. И о! чудо! Изведнъж се намери място за 4 човека ;). С голямо нетърпение исках да покажа на гостите гледката от апартамента, но на втори сутринта имаше мъгла. Показах им я на 3-ти.
Изображение
На 2-ри обиколихме малко из София. В Чехия общественият транспорт е добре уреден, но такситата са безумно скъпи. Да си спреш такси на улицата е немислимо. Така че аз се наслаждавах на възможността да махна с ръка и да идеме до другия край на града за разумна сума. Особено като сме четирима цената на Софийските таксита е сравнима с цената на автобус. Да не говорим ако трябва да смениш автобуса. Та обиколихме из София и вечерта бяхме на кръчма с мои приятели от София. Лятото всички се бяха разбягали, но се видях с трима от четиримата с които наистина исках да се видя.
На 3-ти девера и етървата тръгнаха към Рила, а ние ходихме по учереждения да си извадя нов паспорт и книжка. Вечерта стигнахме до Пловдив, но толкова късно, че стигнахме само до кръчма, въпреки че бяхме настанени в самия център, на 600 метра от античния театър. Гледка от прозореца на хотела:
Изображение
Прецених, че до Пловдив е голям и "по пътя", така че ще идем друг път. Затова на 4-ти изобщо не губихме време и тръгнахме към Асеновград. Самият Асеновград не е нищо особено, но наредените един до друг магазини с булченски рокли са силно впечатляващи.
Изображение
От Асеновград се качихме до Асеновата крепост - второто място от Плана (първото беше Пловдив, но го пропуснахме). Много ни хареса. Самата църква е красива, гледката от там е прекрасна, природата наоколо... всичко както си го представях.
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

На крепостта се заговорихме с едно семейство, първо те ни снимаха, после ние тях. Предложиха ни да ни закарат до Бачковския манастир и ние с радост приехме, тъй като има автобус до Бачково, но никой не знае кога пътува. Чехите бяха много впечатлени и недоумяваха, че автобусите нямат разписание :lol: глезльовци :lol: . Та стигнахме до Бачковския манастир.
Изображение
Манастирът е красив, разгледахме го, направихме няколко снимки и тръгнахме към Аязмото, което е към манастира. Пътеката започва при паркинга веднага пред манастира. Началото се вижда ясно, но после не е особено добре маркирана. На първия кръстопът трябва да се тръгне надясно, нагоре. Бях чела, че е "приятна пътека", което ме заблуди. Пътеката е наистина приятна, но трябва да се има предвид, че е нанагорнище. Бая. ВЕрно, аз не съм критерий, мен ме уморяват и трите стъпала до офиса, но пътеката наистина е нанагоре. Не е стръмна. Ако тръгнете някога натам, четете внимателно табелките. Табелки има, но са далеч една от друга. Аз мислех, че вече сме стигнали до Аязмото, но на връщане прочетох, че това е била "поляна с чешма" и че Аязмото е било на 10 минути по-натам, така че не го видяхме, жалко. Ако някога стигнете до тук:
http://media.snimka.bg/s1/4914/036071433.jpg?r=0
Продължете да ходите още 10 минути :)
От Бачковския манастир хванахме автобус за Пампорово. Ако искате да пътувате до там с автобус, то и в двете посоки се чаката на спирката, която е на страната на манастира, от другата страна няма спирка. Така че ако пътувате като нас - посока Чепеларе, чакате на спирката и като видите, че се задава микробус претичвате през улицата и махате на шофьора да спре. Автобусите пътуват на около 20 минути.
Пампорово е стратегически разположено и затова в моя план беше да се настаним там. Тъй като цените там са страшно надути, а на нас ни беше все едно дали сме близо до ски пистата или не, резервирах нощувки в село Проглед, което се намира на 4 километра от Пампорово на кръстопътя, където се разделят автобусите към Пампорово и към Златоград. Всички автобуси, които се движат в тази посока спират в Проглед, въпреки, че никъде не го пише.
Та на 4.8. стигнахме до Проглед и нощувахме там.
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Тъй като накрая пътувахме само двамата с мъжа ми, решихме, че няма да взимаме кола под наем и ще се придвижваме с автобуси, на стоп и как дойде. Има места, до които може да се стигне само с кола. Едно такова място са Чудните мостове. Автобус стига само до с. Забърдо, но изглежда пътува веднъж на ден и то само в едната посока. Демек на път от Пловдив към Смолян минава през селото, но на връщане пътува направо и не се отбива там. Не съм много сигурна, дали е така, но не намерих повече информация из нета. Затова се разбрахме с хазяйката от Проглед, че ще ни закара до Мостовете, ние ще се разходим там, ще идем пеша до Забърдо, а тя ще ни вземе от Забърдо и ще ни върне в Проглед.
И така на пети август се повозихме до Чудните мостове и си направхме разходка до Забърдо
Изображение
Много са красиви. Ако имате път на там, задължително минете.
Вечерта се върнахме в Проглед.
На следващия ден, 6-ти, отидохме до Смолян. Може да се стигне с автобус, но нас ни закара хазяйката, която имаше път натам. Там се разходихме из Каньона на водопадите - страхотно. Май там най-много ми хареса. Ходенето не беше толкова. Разбира се, за да има водопади, трябва да се качиш нагоре, но не беше трудно, дори за мен. Има много карти, но на тях липсва "вие сте тук", така че ако отидете там запомняйте кои места сте видели за да се ориентирате на картата.
Редените камъни:
Изображение
Като "излезнете" от Каньона се ходи по улица до Смолян. Първо се стига до автогарата и чак после има кръчми. Ние бяхме прегладняли и прежаднели, но чак до гарата не видяхме никакво кръчме, така че се качихме на автобуса. И от автобуса видяхме поне 10 добре изглеждащи кръчми :lol: Та слезнахме в Пампорово и ядохме там. После пак с автобуса до Проглед.
След третата нощувка в Проглед, на 7-ми сутринта тръгнахме към Девин. Първо с автобус до Пампорово, там закусихме и после планирах да идем с автобуса до Широка лъка, където да обядваме и да продължим за Девин. Вече бяхме изморени и си мислех дали да не пропуснем обеда и да слезем чак в Девин, но накрая все пак решихме да спрем в Широка лъка. Добро решение :dovolen: . Много се радвам, че не ни домързя.
Изображение
В късния следобяд стигнахме до Девин. Настанихме се при страшно симпатична млада госпожа в много хубава стая.
Изображение
После отидохме на спа - 2,5 часа пълен релакс. Ценово беше сравнимо с цялата отпуска до тогава :sgiggle: , ама още миналата година исках да ида на нещо такова и се отказах заради цената. Тази година реших, че ще си позволим такав глезотийка.
На стотина метра от нашата стаича имаше хотел, където много хубаво говят, така че вечеряхме там. Следващата вечер пак там вечеряхме и после там и закусихме.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ден 8.
Пак поради липса на кола и автобуси се разбрахме с хазяйката да ни закара до Ягодинската пещера. Стигнахме до там 5 минути преди да отворят, т.е. в 9 без 5. И тъй като беше рано сутрин и беше студено, осъзнах, че не сме си взели дрехи... Въпреки, че всички пишат "облечете се топло", като тръгвахме не се сетих. Помислихме малко и решихме, че по-добре да видим пещерата Дяволското гърло, отколкото Ягодинската и тръгнахме към село Ягодина и панорамна площадка "Орлово око". На 50 метра от пещерата започва пътека към селото.
Изображение
Стигнахме за около 50 минути. От селото се качихме пеша до площадката. До горе се стига за около час. Ако искате да се качите пеша не се подлъгвайте по никакви табели. На средата на селото има джамия и училище.
Изображение
Тръгвате по пътя, който минава отляво около училището, за хотел Мурсал. На следващия кръстпът пак на ляво, пак хотел Мурсал. Стигате до хотела и тя пътеката нагоре се вижда. Нанагорнище е, но пътеката е добре поддържана. Ние се качихме за час и слезнахме за 20 минути.
Гледката горе определено си заслужава
Изображение
После тръгнахме към Триград. Хората ни упътваха, но за всеки случай пиша: в центъра на селото се намира х-л Ягодина. Минавате по пътя пред него. Стигате до У образен кръстопът, тръгвате по десния път покрай хотел Милена. Горе пътят се "влива" в друг път, продължавате направо (наляво). Стигате до кръстопът с указател и както е в указателя тръгвате надясно. В дясно от пътя на хълмче има параклис. Продължавате по широкия път докато не видите горе в дясно беседка с чешма. Качете се към беседката, там пътя преминава в пътечка. Започва стръмно, но за щастие кратко изкачване, следва горска пътека която преминава в широк и много приятен път. От пътя има отбивка вляво. Има табела, но аз не ѝ обърнах внимамие, мъжа ми я забеляза. Там има тясна, стръмна пътечка надолу. По едно време пътечката се разклонява, тръгнете по дясното разклонение и трябва да видите табела. Пътеката е кратка и излиза на 500 метра от пещерата Дяволското гърло. От Ягодина до пещерата стигнахме за около 2 часа. Пещерата работи от 9 до 17 часа, влиза се на всеки кръгъл час. Там може и без топли дрехи, сравнително топло е (доколкото това е възможно в пещера) и разглеждането не трае дълго. Освен това там има мнооого стъпала нагоре, които ще ви загреят :) Пещерата много ни хареса, а Буйновското и Триградското ждрело спират дъха.
От там ние се прибрахме до Девин на стоп, но това не е идеален вариант, защото много малко коли са с по двама пътници, почти всички са по 4-ма, някои са и по повече в една кола. Нас ни качи румънско семейство, което беше дошло на сватба на приятели.
Искахме да идем до пианата гора, но тя остана за следващия път, както и Ягодинската пещера.
На следващия ден се прибрахме до София, а в понеделника си взех документите и тръгнахме към Пирин.
За Пирин ще разкажа следващата седмица :dovolen:
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Страхотна разходка сте си направили, само една грешка сте допуснали. Ягодинската пещера е много по-красива от Дяволското гърло. Гърлото е пропастна пещера и наистина има бая стълби за катерене, докато Ягодинската си е истинска класическа пещера със всички екстри които вървят с една пещера.
От цялата история най-ме изкефи неорганизираният характер на пътуването ви. Така на стоп, без осигурен транспорт. Върнахте ме трийсет години назад във времето. Тогава и ние тръгвахме на стоп без дори да знаем къде отиваме. Отивахме там където отиваше колата която спре на вдигнатия ни палец. Ама бяхме на двайсет и света беше в краката ни.
С нетърпения ще чакам разказа за Пирин. Мен ако питаш с него трябваше да започнеш. Дано да ви е харесало колкото и в Родопите, или дори малко повече.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Склери, и аз исках да слезнем в Ягодинската пещера, ама нямаше как без топли дрехи :(. От друга страна миналата година бяхме в красиви пещери тук в Чехия и планираме да идем до още една, така че мистерията и легендите около Дяволското гърло имаха превес пред красотата на Ягодинската.
В петък тръгнах да пиша за Пирин. Писах дълго – едно съм на работа, второ и текстът се получи дълъг. И така, написах текста, междувременно системата ме изхвърли и написаното се изтри :(
Затова този път написах всичко във върд и тук го копирах.
Та, в понеделник си взех документите и в 13:30 се качихме на автобуса към Добринище. Там се срещнахме с девера и етървата, вечеряхме и се качихме с такси до хижа Гоце Делчев. На паркинга пред хижата ни посрещна много симпатичен дядо, който ни предложи да спим в две бунгала за общо 20 лв. Стаята в хижата за нас четиримата струва 85 лв. Познайте къде спахме :).
На следващия ден се разделихме с дядото и бабата и тръгнахме с лифта към хижа Безбог.
Изображение
От там тръгнахме по описания от Склери маршрут, покрай Попово езеро, през Валявишка (Дженгалска) портата към хижа Демяница.
В началото пътеката е наистина стръмна, точно както писа Склери, но е къса, освен това още бяхме пълни със сили, така че я качихме без проблем.
Изображение
После тръгнахме към Попово езеро. Имаше толкова много хора, че се отказахме да слизаме към самото езеро и на разклонението тръгнахме надясно към портата. Изкачването към портата е също така стръмно като пътеката между х. Безбог и Безбожкия циркус, освен това е два пъти по-дълга. Едвам се качих, но гледката отгоре спира дъха. Чехите бяха изключително впечатлени, не се бяха качвали на толкова високи планини. Аз не можах да се насладя изцяло на гледката, тъй като пред очите ми имаше червено-черни звездички :).
Изображение
И котката Ася на фона на Валявишкото езеро:
Изображение
Последва дълго слизане към Валявишкото езеро. Това лято беше сухо, така че никой не се изкъпа, дори мочурището беше сухо. От езерото последва лека пътека до хижа Демяница. Не очаквах някакъв лукс в хижата, но и така ме разочарова. Храната беше скъпа и невкусна. Да беше едното от двете е разбираемо, ама и двете…
Пътят между двете хижи ни отне 8 часа. Нагоре бавех движението аз, надолу силно ни ограничаваха големите раници. Особено по каменистата пътека между портата и Валявишкото езеро. Раниците не бяха тежки, но бяха големи. Установихме, че това е бая непрактично в такива условия. Останалите са свикнали от няколко дневните разходки из чешките гори да си носят всичко със себе си. Само където Пирин не е равна гора, а висока камениста планина. Палатка, газов котлон и други такива неща са със сигурност полезни, но няма как, ще трябва да се ожалят следващият път. С храната същото. Да, месните консерви са също супер, само където следващият път храна само в хижите, със себе си само шоколад. Аз като по-разумна носих само съвсем лек спален чувал и котката :).
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

На следващия ден тръгнахме от Демяница към хижа Вихрен. Имаше два вида табели, едните твърдяха, че пътят е 4 часа, другите, че е 4 часа и 30 минути. Ние вървяхме 7 часа и 30 минути. Пак същото, нагоре бавех аз, надолу раниците. Минахме покрай Василашкото езеро, пътят около него беше много приятен. После започна едно безкрайно изкачване към първото Тодорино око. Пътят не е стръмен, но много дълъг. През цялото време гледахме към Василашкото езеро и беше много интересно как изглежда различно от различните ъгли.
Изображение
Стигнахме до първото око и седнахме да обядваме и да починем.
Изображение
После минахме покрай второто око
Изображение
и се качихме до Тодорината порта. 15 минути поемах дъх, но после, като започнах да съм в състояние да възприемам се откри такава невероятна красота… :potekoha: Гледката към жабешкото езеро ми е като тапет на компютъра.
Изображение
От там нататък пътят беше дълъг, но лек. Като се приближавахме до хижата видяхме връх Вихрен и веднага решихме, че няма да се качваме там. Стигахме до хижата, която беше много приятна – чиста и с вкусна храна.
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

На третия ден спахме до късно, пихме кафе, закусихме, пихме чай, ядохме, пихме кафе и малко преди обед тръгнахме надолу. Минахме покрай Байкушевата мура, където имаше хора като на Витошка.
Изображение
Слязохме до хижа Бъндерица, където оставихме раниците и се опитахме да намерим пещерата Хана. До пещерата не води пътека, няма указатели и никой не беше в състояние да ни упъти, така че като намерихме поляна пълна с ягоди, решихме, че това ще е крайната точка.
Изображение
Половин час и кило ягоди по-късно се върнахме в Бъндерица, обядвахме и отидохме да чакаме автобус. Три пъти на ден пътува от Банско до х. Вихрен и обратно. Докато чакахме автобуса се качихме на стоп . Първоначално мислехме да останем в Банско, но като стигнахме ни се видя много комерсиално, затова се прибрахме с автобус до София.
Пирин наистина е много красив, но няма било. Това означава, че сутрин катерих като грешен дявол нагоре, само за да слезеш вечерта надолу. Следващият път, като отидем там, ще сме със значително по-малко багаж, за да може да се насладим на природата. Съжалявам, че не можах да видя Кончето, това е място за мен . Освен това сина ми искаше да иде с нас, но в последния момент не пътува заради стомашни проблеми. Така че следващият път ще се качим с автобус до х. Вихрен, ще оставим там основната част от багажа и ще правим кратки преходи с връщане в хижата.
Още снимки тук: http://mimeta.snimka.bg/mountain/pirin.881313.36102917
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”