Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Склери, ти си чудесен човек! :tzvetentze:
На Рила, горе-долу по маршрута, който описваш (Мусала - х. Рибни езера - Рилския манастир), бяха девера и етървата първата седмица от миналата почивка. Докато ние бяхме из Родопите. Аз на Мусала съм се качвала с баба ми навремето. Не помня много, но щом се е качила възрастна жена с малко дете, пътят трабва да е доста лек. Още една причина тази разходка да оставим за "разходка с малки деца", която планирам за след няколко години.
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Връх Мусала годишно " покоряват " между петдесет и шейсет хиляди човека. Като вземете в предвид че деветдесет процента от тях правят това през лятото / юли и август / можете да си представите какво стълпотворение е на върха. Особено в събота и неделя. Случвало се е за един ден на върха да се качат хиляда и повече човека. По класическия маршрут човекопотока е като по главната улица на провинциален град в събота вечер. Можеш да срещнеш хора по джапанки, или дами с обувки на токчета.
До върха обаче има още един маршрут който е по - малко познат, и популярен само сред истинските планинари. Всъщност до върха има още няколко маршрута, но като говоря за друг имам в предвид алтернатива на " класическия " през хижа Мусала и Леденото езеро. Това е маршрута по билото през връх Алеко, и един безименен връх. Този втори маршрут е доста по-бърз от класическия. Не се губи време и височина да се ходи до хижата. Освен това е в пъти по-прегледен доколкото класическия върви долу през долината, а по този човек през цялото време е горе на билото. Разбира се ще попитате защо тогава не е популярен. Ами защото малко преди да се стигне до връх Алеко пътеката / няма лентова маркировка, но тук там има каменни пирамидки / минава през едно доста " адреналинно " местенце. Стига се до един безименен връх, билото се стеснява и изкачва стръмно нагоре. Минаването от там не е невъзможно, но осигурителното въже е силно желателно. За по- нормалните туристи има прекарана пътечка която сече този връх по западните му склонове. След този не много дълъг, но доста екстремен участък пътеката пак не е нищо особено / от гледна точка на туристите, а не на нормалните хора разбира се /
Отделих пет минути да се поровя в нета и за късмет намерих една много добра снимка точно на това място. / кликнете върху снимката да стане по-голяма / Виждате как билото се стеснява нагоре. Виждате и в ляво група туристи които минават по по-нормалната пътека. Туристите трудно се забелязват, но има един с червено яке който е по-лесно забележим. Ето това е това екшън участък от маршрута :

Изображение


Ето това е продължението на маршрута. Отпред вече се вижда метеостанцията на Мусала.

Изображение

а това е поглед надолу към долината в която се вие пътеката на класическия маршрут

Изображение


Минаването по този маршрут може да направи изкачването на Мусала по-интересно. След това от върха може да се слезе по класическия маршрут към Боровец. Може да се слезе на юг по пътеката за хижа Грънчар или към хижа Заврачица. Може да се продължи по билото през " трионите " към малка Мусала . След това по билото до връх Иречек и връх Дено. От Дено се спускате надолу към пътеката за Мусала през връх Шатър. Като слезете в ниското можете да хванете Ситняковския лифт за да слезете до Боровец. Изобщо варианти много, но повечето от тях искат сериозна планинарска подготовка и за това маршрутите нямат лентова маркировка. Да не се изкушават и да не тръгват по тях неподготвени туристи.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ще пътуваме с голямата ми племенничка (9г). Като пристигнем ще я оставим при баща ми, той ще я заведе на море. После иска да я вземе на Рила, да види дъновистите. На морето ще се срещнем и ще му дадем и другото внуче - сина ми.
Така че сина ми ще има страхотна програма: Стара планина - море - Рила
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Направих вече подробен план и ни остават ден два. Моля за идея къде да идем, или около София или около Стара планина (Калофер, Карлово, Пловдив). :dovolen:
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Ако сте със собствен транспорт разходете се до Троянския манастир / ако не сте ходили там/. Десетина, петнайсет километра западно от Карлово има едно село Кърнаре. Това е единия край на прохода Троян Кърнаре. Гледките които се откриват горе на Беклемето / най-високия участък от пътя/ е като от самолет. Половин Южна България ще е в краката ви. Спуснете се в Троян. Градчето има много какво да предложи. Можете да нощувате в града, или в района на манастира. Там също има няколко добри хотелчета. На втория ден разгледайте манастира и можете да се върнете обратно в Карлово, а може да се спуснете до Ловеч и да се върнете в София по автомагистрала Хемус. Ако имате повече време в района на централна Северна България / на петдесетина километра от Ловеч / се намират два от най-красивите български водопади - Хотнишкия /по - близо до Велико Търново / и Крушунския / По-близо до Плевен /. По това време на годината няма да са кой знае каква гледка, но пък са лесно достъпни.
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Авг 19, '15, 18:28
Местоположение: Sofia

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от patrisiq22 »

В Ловеч наистина има какво да се види. Много красив град, много бях впечатлена от покрития мост и крепостта Хисаря. На Крушунските водопади също е много хубаво, а до Хотнишките все още не съм ходила.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Вчера имахме "семеент съвет" на тема почивката и решихме да сме в планините за 5 дена.
Та сега планът е:
Ден 1 - от Калофер до х. Рай
Ден 2 - от х. Рай на в. Ботев. х. Рай е на 1400 м надморска височина, Ботев е висок почти 2400. Според мен ще стигнем, аз ще падна и умра... така че си представям преспиване в заслона на Ботев... Ако съберем сили ще слезем до х. Васил Левски
Ден 3 - или от заслона, или от х. Левски до х. Добрила и нощувка
Ден 4 - х. Добрила - х. Дерменка - х. Козя стена нощувка
Ден 5 - от Козя стена през х. Ехо слизаме до Клисура.
Изображение
Аватар
mihaela123
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Авг 16, '15, 18:28
Местоположение: Shumen

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mihaela123 »

Аз си харесах една оферта от ......... за Боровец. От години не съм ходила там, как е сега положението? Хубаво ли е за почивка през лятото?
Последно промяна от Anonymous на Авг 28, '17, 22:28, променено общо 1 път.
Причина: линкове с цел реклама
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Авг 19, '15, 18:28
Местоположение: Sofia

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от patrisiq22 »

Аз миналата година ходих, имаше доста хора, но беше хубаво.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Отпуската дойде и си замина, та е време за отчет. С две думи – беше страхотно!
Първия ден, петък, пристигнахме късния следобед, стигнахме само районното за документи и кръчма.
Съботата се разхождахме насам-натам из София, походим малко, пийнем кафе, походим още малко, пак кафенце… Паркът около НДК е много хубаво оправен, пълно с хора, излезли просто ей така – много готино. Тук между гадното време и забързаното ежедневие това не се вижда често. От време навреме се виждат групички, пиещи бира около реката. Детето се видя с приятел от училище. Зарадва ме, че след като на практика не се помнят, имат какво да си кажат.
Неделя отидохме на Витоша, бяхме с малки деца, така че не ходихме много – само от Бояна до Драгалевци, и после с лифта нагоре, хапнахме и хайде надолу, пак с лифта.
В понеделник заминахме за Пловдив. Уж искахме да сме целия ден там, ама докато се намотаме тръгнахме следобед. Човека от хотелчето звъня да ни търси, да не се е случило нещо, че ни няма… Но нищо, бяхме настанени в началото на стария град, така че и така успяхме да го разгледаме целия.
Във вторник с автобуса в 7 заминахме за Калофер, там помолихме да ни хвърлят до Паниците и оттам пеша нагоре. Искахме да минем по екопътеката:
http://www.bulgarian-mountains.com/eko- ... biala-reka, но нещо не я намерихме. То може би по-добре стана, защото на мен и така нанагорнището ми дойде повече, едвам издрапах, а и към 16 часа заваля. Ние по това време вече пиехме бира в хижа Рай :dovolen: , ако бяхме тръгнали по екопътеката щеше да ни свари наоткрито.
Водопадът е много впечатляващ… случихме на добра година, и през август беше пълноводен.
Сряда се разделихме на 2 групи, аз с мъжа и сина ми минахме по долната пътека и стигнахме до х. Левски. Девера и етървата се качиха по Тарзанова пътека до в. Ботев и после ни настигнаха в х. Левски. Те казаха, че техният път е бил много интересен, зор докато се качиш до върха, но оттам по полегата пътека и плавно нанадолнище се стига до Левски. Само последните 15 до самата хижа е доста стръмно нанадолнището. Ние също бяхме доволни от маршрута ни – отдясно прекрасните райски скали, от които секва дъха, отляво до където стига зрението се виждат склоновете на планината. Както казах, случихме на добра година и навсякъде бълбукаха поточета. Видяхме сигурно 100 водопада по пътя. Имаше 2 мнооого неприятни изкачвания, на първото мислех, че ще умра, второто ме отчая, че целия път ще е така. Мъжа ми вървеше напред, изкачваше хълмчето, оставяше раницата и се връщаше да вземе моята. Сина ми изкачваше хълмчето, оставяше раницата и се връщаше да ми даде ръка и да ме тегли на буксир… Разбрах защо това място се казва „Джандема“… Третото изкачване беше полегато – не го усетих. От там до хижата беше вече само нанадолнище.
Четвъртъка имахме лек излет до х. Добрила. Тръгва се по леко нанагорнище през гората, което постепенно набира стръмност и като се излезе от гората започва ужасът. На три пъти, за около час, час и нещо го качих този хълм (нормален турист би го качил за 15 минути, надолу без раница е не повече от 10 минути). От там нататък пътят беше равен. Още едно хълмче качихме, ама мънинко. Там видях най-хубавата гледка – планински поток, от двете му страни отвесни скали, като че го пазят. Като водопад най-малко впечатляващ, ама с тия две скали беше приказно.
Х. Добрила е по-скоро хотелски комплекс, отколкото хижа. Много хубаво реконструирана, вкусно готвят, всичко има, пък цените са хижарски. Другите хижи беше 12 лв нощувката, там 15. За петъка бяхме планирали да идем през Дерменка до Козя стена, но това е бая път, пък и е доста тежък терен. Затова като поговорихме с едни хора, които идваха от Козя стена и казаха, че хижта е ужасна, променихме плановете и останахме още една нощ в Добрила.
Петък оставихме големите раници в Добрила и взехме само най-малката (моята), само с вода. Редувахме се да я носим (освен мен, аз не носих). Качихме се до в. Амбарица, от там тръгнахме към х. Амбарица, но малко преди хижата отбихме наляво и се върнахме по другия път до Добрила.
Събота слязохме с лифта до Сопот, видяхме Дядо Стояновата воденица. Там от центъра уж трябваше да има директен автобус до София, но той така и не дойде, като се обадихме до автогара Карлово, ни казаха, че този маршрут не се изпълнява. Жалко, че не знаехме по-рано, щяхме да се разходим до сопотския водопад и да хванем вечерния влак. Дори местните не знаеха как стои въпросът с автобусите, едни че пътува, други, че не. Вече нямаше време да измисляме друго, та отидохме до ЖП гарата, която е извън града, минава се покрай едни изоставени, порутени сгради. Казахме си, че може да се снимаме там, да ги качим снимките във фейсбука и да твърдим, че сме били в Чернобил… тъжна картинка. Иначе центъра на Сопот е хубав, оправен. Прибрахме се с влака, пътувахме 3 часа, ама без прекачвания и самия влак не го чакахме, в 13:20 бяхме на гарата, в 13:40 се качихме на влака.
Следва продължение :dovolen:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”