Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

παθος - страдание, болка, болест.
Ся ако искате да гледаме взаимодействия между растения туй е друг въпрос.
Но аз си седя на мнението, че няма положителна, позитивна алелопатия.
:mrgreen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Цитат от статия на Аграрния университет -Пловдив
http://botanica.ovo.bg/publ/uchebni_mat ... a/9-1-0-24" onclick="window.open(this.href);return false;
Влияние на биотичните фактори върху растенията

Алелопатия: взаимоотношения чрез специфично действащи продукти от обмяната на веществата
колини: вещества отделяни от висшите растения и органични съединения при разпадане на мъртви растителни части (наппример етилен)
фитонциди: вещества отделяни от висши растения и действащи на гъби и бактерии
антибиотици: вещества отделяни от плесени, гъби и лишеи, въздействащи върху плесени и гъби. предпазват растенията от паразити
маразмини: отделяни от гъб и бактерии, въздействат на висши растения

Ти пиши кои и как си пречат, а аз ще търся кои и как си помагат :dovolen: , теорията много много не ме интересува, както писах , аз съм проЗД земеделец, интересува ме практическата страна на процеса/науката :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Ся аз не съм магаре на мост!
Просто под туй име това трябва да седи.
А и мен ме интересува практическата страна на въпроса и как вместо едно гърненце с мед ....
три гърненца с мед!
:potekoha:
А теорията е важна, щото по-лесно и по-ефективно е после с практическите изводи.
Обаче, както е рекъл Гьоте (забравих къде):
"Теорията, друже мой е сива.
Зелено е дървото на живота."
Сива, сива, ма полезна.
:mrgreen:
Това, дето ти е интересно на теб се нарича междувидова комуникация, влияние на растенията.
Обаче си много напред с матряла.
Ша чакаш.
1983 година за първи път се говори за едновидова комуникация и 5-7 години по-късно е отречено, 10-15 години по-късно наново потвърдено.
За кво иде реч?
Гора от дървета е нападната по края от гадни буболечета.Крайните дървета понасят загуби, но произвеждат токсин и сезащитават. Заедно с тях произвеждат същия токсин и се защитават, а доголяма степензащитават и нападнатите без да са нападнати самите те тези от средата.
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Едно съвсем лично отклонение.
За тез дивотии сте попаднали на верния човек,в мое лице, щото аз най-обичам да правя програмни или математически модели на сложни системи.
Туй ми е хобито!
Доматите са за ядене.
Аз затуй казвам, че пермакултурата е майтап, щото е много скъпа.
Ся ...
ако имам неограничени пари може да направя устойчива система с домати, чушки и патладжан на десетина квадратни километра и да извадя от там едно 2-300 кила домати.
след десетина години де.
:mrgreen:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Системи за земеделие

Мнение от ivanina »

:hmmm: ...В общи линии, като цяло/за обща култура/ добих представа за термина Алелопатия.
Доста попрочетох , понатрупах знания....но от написаното тук добих най- добра яснота по въпроса.
Алелопатия и алелопатични взаимоотношения между цветните видове.

Алелопатия - явление, при което едно растение отделя токсични, химични вещества, които потискат растежа на съседни растения или своите видове в едно и също обитание.
Алелопатията е силно изразена в зони със стресови влияния (суша, преполиване, недостиг на хранителни вещества).
Указва важно влияние при композиции с многогодишни цветя. Пиретрума трудно расте сред други растения, но ако се използва за едногодишно това не е така силно изразено.

Видове алелопатия:
- с директно отделяне на токсични вещества;
- с отделяне на токсични вещества, които са вторични за растението;
- автотоксикация (растението потиска младите растения от същия вид - р.Asparagus, р.Partenium, p.Crambe);
-хетеротоксикация (р.Phlox, р.Salvia, р.Centaurea, p.Pyretrum,p.Chrisanthemum, p.Perila, p.Mentha, p.Solidago, Inuba, p.Rudbeckia, босилек).

Начин на отделяне на веществата:
- изпарение;
- изтичане (гутация);
- коренова секреция;
- разлагане на растителни отпадъци в почвата.

Химическите вещества:
- фитонциди (вещества, които се отделят от различни части на растението, потискат вредни микроорганизми както и съседни растения - Titanus albus, р.Helichrysum, р.Geranium, р.Alium, р.Hypericum, р.Calanchoe и др.);
- фитоалексини (вещества образувани от растенията при контакт с фитопатогени);
- токсични вещества (вторичен продукт с определена активност);
- на базата на азот: p.Nicotiana, Ranunculaceae, Gentianaceae, видове от Asteraceae, Risinus communis;
-не съдържащи азот: Brassicaceae, Apiaceae, Euphorbiaceae.

Папратите например потискат покълването на иглолистните видове. :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

troll написа:Ся аз не съм магаре на мост!
Просто под туй име това трябва да седи.
А и мен ме интересува практическата страна на въпроса и как вместо едно гърненце с мед ....
три гърненца с мед!
:potekoha:
А теорията е важна, щото по-лесно и по-ефективно е после с практическите изводи.
Обаче, както е рекъл Гьоте (забравих къде):
"Теорията, друже мой е сива.
Зелено е дървото на живота."
Сива, сива, ма полезна.
:mrgreen:
Това, дето ти е интересно на теб се нарича междувидова комуникация, влияние на растенията.
Обаче си много напред с матряла.
Ша чакаш.
1983 година за първи път се говори за едновидова комуникация и 5-7 години по-късно е отречено, 10-15 години по-късно наново потвърдено.
За кво иде реч?
Гора от дървета е нападната по края от гадни буболечета.Крайните дървета понасят загуби, но произвеждат токсин и сезащитават. Заедно с тях произвеждат същия токсин и се защитават, а доголяма степензащитават и нападнатите без да са нападнати самите те тези от средата.
:mrgreen:
Бе ти пиши, пък аз ще си извлека ползите , независимо как ги наричаш :angelche: , к`во да се прави, дървен шоп с македонска жилка :mrgreen:

За алелопатията се говорело още през 30-те години на 20 век, ако не се лъжа Ханс Молиш въвежда този термин, или дори май беше по-рано, още през 19 век , въртят ми се някакви каши из главата :hmmmmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Рудолф Щайнер, лекция 8, Кобервиц, 1924 г.
"Доматът се чувства щастлив, ако получава тор дотолкова,
доколкото това е възможно в неговата, оригина лна форма, така
както се изхвърля от животните или отпада от жизнения процес.
Тор, върху който приро дата не е имала време да работи - пресен тор.
Ако имате някакви отпадъци които, все още не сте хвърлили върху
компостния куп, смесите ги, дотолкова, доколкото те могат да
останат в своето първоначално със тояние, не съвсем разложени, и
посеете домата върху тях - ще получите най-прекрасните домати.
Нещо по вече - ако използвате компост от самото доматено растение
- клони, листа и всичко - ако доматът израсте на собствен тор, то
той ще се развие великолепно. Доматът не желае да излиза от себе си,
не иска да оста ви областта на собствената си силна жизненост. Той
иска да остане вътре в нея. Той е най-недружелюбно то растение в
зеленчуковото царство. Той не желае да взема нищо отвън. Преди
всичко той отхвърля все ки тор, който е претърпял процес на
загниване. Такъв тор не му харесва. "
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

History
Theophrastus (ca. 300 B.C.E.), a student and successor to Aristotle, wrote about allelopathic reactions in his botanical works.  He has been called the "father of Botany", and wrote of how chickpea "exhausts" the soil and destroys weeds.
In 1 C.E., Gaius Plinius Secundus, also known as Pliny the Elder, a roman scholar and naturalist, wrote about how chick pea and barley "scorch up" cornland.  He also mentioned that Walnut trees are toxic to other plants.
Augustin Pyramus De Candolle, a botanist and naturalist, in 1832, suggested that soil sickness was caused by chemicals released by the crop.
And, in 1907-1909, two researchers, Schreiner and Reed investigated the isolation of a number of phytotoxic chemicals from plants and soils.

се си мисля, че нямате нужда от превод.
:mrgreen:
Става дума, че нахута подтискал плевелите.
А да ...
а последните казват, че се въртят културите не щото почвата е изтощена, а заради лошите вещества изпускани от манджата.
:mrgreen:
Последно промяна от troll на Яну 30, '16, 21:17, променено общо 1 път.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Щайнер и компания много ми харесват :angel2: , особено в частта с духовните космически връзки , прераждания и тем подобни :mrgreen: що някой не обясни всичко простичко, без да намесва чакри, свръхенергии и други дивотии :hmmm: И ако според него ние сме това, което ядем, а пък друга теория твърди, че растенията притежават душа, то какво сме ние , канибали :o :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Шопите, Миша, са бариера за вражеската пропаганда около столицата.
Те ни приемат, ни предават.
:mrgreen:
А друга теория гласи, че шопите имат печенежка жилка.
Печенегите били толкоз тъпи и упорити, че като не могли да превземат Сердика в разумни срокове, клекнали и се заселили около нея и накрая пак я превзели.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”