Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Системи за земеделие

Мнение от troll »

Биодинамика

Начи, до 1910-15 всички фермери са процедирали по дедовия калъп, който, дедо го е създал копирайки от деда си.
Обаче края на Първата Световна Война( в скоби казано, войните, които засягат Европа, се наричат Световни), която се очаквало да пеодължи повече и се натрупала много амониева селитра у складовете и фирмите се видели у чудо и тогаз, дедото на днешната маркетинг гърла се сетил, че могат да го продават за да си правят листа фермерите.
Та се продава и до днес. Това е и рожденото време на монсанто.
Обаче не всички харесали това и се обърнали за помощ, към един човек, който през целия си живот не е посял и посадил нищо, но е баща на на Биодинамичното земеделие.
Рудолф Щайнер.
Аз харесвам неговото схващане, че всичко е една система, но някои неща не ми тичат, щото той е философ езотерик.
От там е и астрологическото земеделие и календарите на мадам Тун.
Биодинамиката използва схващанията на древните народи за земеделие.Древните народи са нямали календари и часовници, като нас и са оправдани да садят, когато Луната е във воден знак.Се си мисля, че ние трябва да се ръководим от други принципи и данни.
Биодинамика се използва в много области с успех, но някой части от нея.
:mrgreen:
това е бащата и майката на сичкото еко, органик и пермакюлтурно земнеделие в момента.
:angelche:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

хмм.... нищо не разбрах
дай като за по-неразбиращи :mrgreen: :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Прощавай!
Аз съм се изказал неясно!
Според мен, системата за земеобработване е система от правила и изисквания, които произлизат от определени идеи и служат за постигане на определени цели.
Такова нещо е описано в Революцията на една сламка, която ти цитира преди време. Но такива системи са свързани с няколко култури и са много национални. Такива са също системите за гледане на памук в египет и чай в цейлон.
Те са национални, щото не мога по тях да гледам памук и чай в България или монреал, а повече или по-малко целта е туй.
Най-старата интернационална система за земеобработка е известна под името Биодинамика.
Биодинамиката е система за земеделие, пряко следствие от Антропософията, която е философията, духовната наука измислена от Рудолф Щайнер.
Ся ....
това е система построена по съвсем научен начин, чиято база много хора приемат за ненаучна.
:mrgreen:
Рудолф Щайнер и последователи са насъбрали много методи използвани от различни народи, но обяснението им е особено според мен.
Основни идеи са неизтощаването и повишаване качествата на земята и отглеждане на необходимия минимум животни и растения, на които се гледа с едно голямо уважение, щото колкото е по-добро качеството на другите участници в системата, толко е по-добре за теб.
На мен няма да мистигне мястото да изложа малка част от идеите на Биодинамиката, но ако имате капацитет е добре да ги погледнете.
Например, 1920 тези хора смятат, че щом всички ядът домати, всички трябва да помагат на земеделеца, който отдава целия зи живот за производството на тез домати, щото много по-важно е кво ядеш, отколкото ква кола караш, примерно.
Тази идея е реализирана тук отдавна и хората дават пари в началото на сезона и получават по една кошница продукти на една или две седмици.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

А с темата имах амбицията да разгледаме големите и разпространени системи, та всеки да сихареса, квото и колкото му допада.
:mrgreen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Много ме изненада,що го мислиш това като съм убедена че ти е хоби.И ако може ,да продължиш да мислиш гласно-писменно-интересно е :sclap:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

Тази идея е реализирана тук отдавна и хората дават пари в началото на сезона и получават по една кошница продукти на една или две седмици.
Четох някъде за този почин, ама не помня къде и какво. Или май гледах някакво предаване по телевизията, но като че ли беше за Америка.
Разкажи по-подробно, това е интересно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Формите са безкрайно много.
Най-известната е CSA.
Има го в БГ.
http://www.solidarno.com/
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

troll написа:Формите са безкрайно много.
Най-известната е CSA.
Има го в БГ.
http://www.solidarno.com/
прочетох го. Звучи просто идеално
само не знам у нас в България, колко пречки ще сложат пред това начинание. Дано не са толкова, че да ти изпарят желанието ако човек го има. Защото е ясно, че ще турят някакъв контрол
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

тц, тц, тц .....
как с такива невярващи да правиш чудеса е рекъл ...
начинанието е от 2009.
разгледай целия сайт.
има ферми има мероприятия.
работи някак.
Ако мерак има, начин ще се найде.
:mrgreen:
нещо сходно е и хоббикафе.
става дума за микрообщество с общи ценности и живот.
:mrgreen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

оставих го за подробно разглеждане
да, скептик съм, дано не съм права. Ама като знам как искат да слагат данък на пенсиите, се чудя това дали без данъци ще го оставят
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”