Системи за земеделие

Публикувай отговор
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Трол,благодаря .Аз съм доволна от сеялката,даже моята е за малко пари и то от Украйна :D ,там все още е социализъм и имат към тракторен завод цех-като нащи шир потреби от време оно :D
Ползвах я за ранни моркови и беше супер лесно,иначе всичко разсадено от табли с разсад е сигурност.Нямаше да имам жива зелка ако не беше в табли на 40гр го разсаждах без жертви. :daaa:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Та от първата да скочим на последната

Пермакултура

за туй си има причини и то чисто субективни.
:mrgreen:
Аз съм виновен! Щракнах на последната връзка на Белл и ми излезе ЖМФортие и малко се зачудих, щото той не е пермакултурен толкоз, но чукчи писател, чукчи не читател.
Извинявай Белл!
Та за пермакултурата...
Идеята е на Дейвид Хомгрен, студент на Бил Молисън, който и е дал сила, но един от най-силните тласъци им е дало натуралното земеделие на Масанобу Фукуока.
Ся ... новото е добре забравено старо.
Нагоре има няколко вайкания че нямаме много място и т.н.
Туй изобщо не е така.
В момента, в който засеете семенце или посадите цветенце вие променяте екосистемата на земята.
И затова всичко е започнало, като пермакултура = перманентна + агрикултура , асега е
пермакултура = перманентна + култура.
Докато биодинамиката е едно обяснение защо туй става, пермакултурата е сбор от правила за да не се капичне екосистемата, щото и ние сме част от нея. Примерно екосистемата на динозаврите се капичнала и ето ние ги изучаваме, че и филми правим. Може един ден, някой да изучава нас, хората.
Основната идея на ПК е че е много скъпо да се поправя, а по-добре е да не се троши.
Не да чистим, а да не цапаме, нашия общ дом земята.
Може би тъкмо туй са искали да обеснят жените празнуващи нова година на Кьолнския площад.
И тук опираме отново, до туй че всеки в една система има различни интереси и различни възможности.
И ние сме си присвоили правото и опита да решаваме кое и как.
т.е. да бъдем богове в нашата екосистема.
обаче за човек е трудно да бъде бог.
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

С риск да ме обявите за консервативен, даже назадничев ще ви кажа, че на мен като ми кажат пермакултура, си представям брадати и рошави млади мъже, които разпалено обесняват за връзките в екосистемите, за зонирането и за етическите принципи в градинарството.
А тез теории ми изглеждат ненужни, щото аз съм съгласен с тях и не аз разрушавам екоравновесието.
Обаче имам своето участие.Ако не купувам PVC доматите в супера и повече правят така те просто ще изчезнат, както изчезнаха грънците, а с тях и грънчарите. Сега глобалното замърсяване е факт. ще правим квотоможем и каквото зависи от нас.
Мен ме интересува система от относително прости ясни и естествени правила, които да ми осигуряват повече вкусни домати и ягоди с възможно най-малко задължителен труд в реалния свят, в който живея.
За себе си съм намерил смисъл в органик био интензивно земеделие.
А и от него предпазливо, така, взимам.
Що органик?
Щото като ми кажат да не пръскам с пестициди, ми казват с ква друга отвара или извлек да пръскам.
Пестицидите са като законите. Задължително пречат на добрите.На лошите само понякога.Даже им помагат.
Щото ми предлагат разни начини да си повикам помощници.Врагове на моите врагове.
Ицяла серия други неща, които ми допадат като цяло.
Освен туй е широко застъпено движението направи си сам, което много уважавам.
Сегааааа интензивната част в моето земеделие е по-скоро пожелателна и трябва да се разглежда като философска позиция и път за повишаване на добивите, отколкото като практика. Такова е и вертикалното земеделие.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

клон на вертикалното градско "земеделие" е Ферма на прозорец windowfarm:
Tук е изпълнен като хидропоник:
http://m.youtube.com/watch?v=lvDIZaK9GmI
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

Ния, ето ти лентата и как се сеят на нея семената.
https://youtu.be/gMSpN0E8_H8

и мен ме заинтригува, обаче сигурно няма у нас такива ленти

много ми е интересно Троле, продължавайте
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Системи за земеделие

Мнение от bell »

troll написа: но чукчи писател, чукчи не читател.
:lol: :lol: :lol: ти пък чучки добър :lol: ако, го караше много научно щеше да е скучно!

- Какво се прави, ако чукчи ти хвърли граната?
- Дърпаш предпазителя и му я връщаш! :hihihi:

айде, продължавай тази тема е много интересна :daaa:

Калико, ей това е най-простичкото визуално обяснение на тази Пермакултура.
Изображение
Може да бъде приложена във всякаквъ вариант от малки балкони, през малки градини, големи градини, градски площи до големи терени. Поне това, което схващам е да се изгради екосистема, която да е близка до естествената среда и с минимум усилия да се създаде баланс между растенията, така че да се отглеждат почти сами. Важен момент е водата, нейното отвеждане и използване, така че да е оптимална. Дърветата се определят, като тотална необходимост към тази система. Без тях няма баланс. Друго, което ме впечатли е как земята да се използва без да се изтощава и да не се налага внасяне на изкуствени торове. Ама, мисля че Трол има повече инфо за тези неща аз още чета :snurd: т.е. какво ли чета, като Калико ти си пример за подобна система с твоите епични орехи и цялата градина, която изграждаш под тях.
Често описват как с постигането на разнообразни растения на един терен се връщат или появяват съответните насекоми, животни, птици, които са особено необходими и полезни за цялостната система. Вероятно всеки от нас има своите малки или по-големи наблюдения. Аз си спомням как Ноел се радваше, че в градската среда се върнаха жужащите пчели, появиха се пеперуди и т.н.т. Птиците, които имали съществена връзка със земята, ама какво точно още не ми е ясно, това е нещо във връзка с торенето май :hmmm:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Системи за земеделие

Мнение от ivanina »

Ето материал даващ ни разяснение за понятието пермакултура , и то по доста достъпен- разбираем начин.
Разговорът , действително е доста дълъг...но начина по който е поднесен материала по темата така ме грабна, че докато не изгледах клипчето - не мръднах от мястото си.

[video][/video]
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Ами седим и чакаме един, но само фалшиви пророци май.
Картинката, която Белл е пуснала е много вярна и има дълбок смисъл.
Обратното на Монолултурата е Мултикултурата.
А и аз вече писах, че никой от нас не сади гено мод пшеница и царевица в задния си двор.
Обаче умножаващото се човечество трябва да се изхрани някак.
Ся природата помага както може, имаме глобално затопляне. Туй значи повече енергия за растенията.
2015 е по-топла от 2014, която е била най-топла от50 години.
http://globalnews.ca/news/2465571/2015- ... paign=2015
Обаче най-дивите пермакултуристи.... а .... забравих нещо основополагащо за ПК.
Там няма пермакултуристи! Има само ПК дизайнери. Те изнасят лекции и правят дизайната.
За да се прави пермакултура трябват много знаещи и мъдри хора. А туй е голяма рядкост.
МЖ, примерно, ще случи на такъв едва при втори брак.
Аз много се заинтересувах от зелени торове. Даже случайно правя нещо такова. Сея предкултура спанак, но гледам да не го скубя бейби спанака( туй ако не ме мързи да съм културен, де), а да го режа и да оставям корените вътре.
Ся има много изследвания, че през микоризата растенията си общуват химически и аз смятам, че загивайки корените на спанака предават на домата квото могат, а после облагородяват почвата.
Обаче трябва да се яде. А хора все повече и повече, а гледам една препоръка за сеене:
от площа за сеене 60% зелен тор, 10% култура за манджа, 10% санитарни култури и 20% еко съпорт.
начи домати на една десета, а другото за екосистемата.
ми така 3/4 от боговете ще умрем от глад.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

кхм хм ...
ЕХООООООО!
Ма вии съвсем се успахте!
Чувствам се кат партиен секретар на годишна отчетно-изборна конференция.
Аз съм се изстъпил отпред на катедрата и приказвам глупости ... Белл помага, Калико води записки, а Иванина илюстрира.Остананалата членска маса спи.
Ся .... аз не съм зя туй да ги будим, ма трябва да се гласува.
И не за мен, ами за вас!
Щото аз ви рисувам една глобална картина, но човек може да предприема локални стъпки, които променят всичко.
Само гледат да ви внушат, че нищо не зависи от вас!
С всеки миг живот вие правите избори и от тези избори зависи бъдещето на земята.
Има два вида земеделие:
1. Бизнес земеделие, което е 95%, в което законът за развитието е по-ниски разходи и по-голяма печалба. Където могат правят в оранжерии хидропонно земеделие. Там методите не се публикуват, а се прилагат.Не е важно дали продаваш отрова, като храна.Важно е колко продаваш.
2. Симпатични хора, дето гледат домати или рози или и двете в задния двор, и които четат и се ограмотяват и за тях земеделието е интелектуално упражнение..
По средата е Миша, която е от първите, но се държи, като от вторите.
Тя се гордее, че гледа хубав зеленчук, и някога го е продавала добре.Миша! Дано намериш мярката в добрия зеленчук къмто добрия бизнес исе успокоиш. :tzeluvka:
Така май е и Ния, доколкото разбирам.
:mrgreen:
Кво е туй български производител?
Това е мечтател, който се опитва да накара да мечтаят и другите.
:mrgreen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

:D А не, ние си четем,точно партийният модел ,седмично събрание,материала изровен ни го пускаш на хапки,да го смелим по лесно ли. :daaa:
В мечтите лошо няма, има и хубави моменти,за който си струва пролетта да почнем пак.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”